Hochkar   Leto na horách   Dunajská cyklotrasa   Mönichkirchen-Mariensee   cyklistika   Turistika   Schneeberg   Kulinarik   Cisársky Zámok Hof   Semmering  

Váš slovenský kontakt

Mgr. Lenka Kollárová
Mgr. Lenka Kollárová
informacie@noe.co.at

St. Pölten

Hlavné mesto kraja je staré historické mesto s veľmi modernou tvárou.
Dolné Rakúsko dostalo svoje vlastné hlavné mesto až v roku 1986 a stalo sa ním mesto St. Pölten, nachádzajúce sa priamo v strede kraja. Počas fungovania ako hlavné mesto regiónu získalo historické mesto aj hypermodernú tvár: úradnú štvrť a kultúrnu štvrť. Okrem toho je pozdĺž rieky Traisen, ktorá mestom preteká, idylická cyklotrasa siahajúca až do Álp.

Pátranie v minulosti

V nádhernom, úplne nedotknutom a zachovanom historickom centre mesta sa nachádza množstvo starostlivo udržiavaných budov zo všetkých dôležitých architektonických období. Doprajte si čas na spoznanie centra mesta, ktoré je z väčšej časti pešou zónou, a objavíte niekoľko výnimočných kultúrnych objektov, napríklad barokovú katedrálu a diecézne múzeum, radnicu s bohatou históriou alebo secesný Olbrichov dom.

Ohromujúca moderná architektúra

Fascinujúcim protipólom histórie je nová štvrť úradov pri rieke Traisen so štvrťou umení. To najlepšie zo súčasnej rakúskej architektúry predstavuje Landtagsschiff, sídlo krajinskej vlády, Festivalová sála, medzinárodne známa koncertná sieň a divadelná scéna, ako aj Múzeum Dolného Rakúska, multimediálne múzeum s rôznymi atrakciami, zamerané na prírodu, umenie a miestne dejiny. V modernej štvrti sa oplatí navštíviť aj Zvukovú vežu s otvorenými hudobnými galériami na troch poschodiach a vyhliadkou na streche.