1000 zabudnutých rokov

Výstava „Byzancia a západ“ nás od 17. marca do 11. novembra 2018 zavedie na cestu do obdobia zabudnutých 1000 rokov.

Po výstave „Zlatá Byzancia a Orient“ z roku 2012 zmení hrad Schallaburg svoj smer pohľadu. Stredobodom teraz budú: meniace sa vzťahy medzi „naším“ Západom a Byzantskou ríšou.

Hrad Schallaburg nás v roku 2018 pozýva, aby sme sa zamysleli nad históriou Byzancie a Západu: Výstava prezentuje dva svety, ktoré si navzájom dôverujú a napriek tomu sú si cudzie, a začína rozdelením Rímskej ríše vo 4. storočí.

O Východe a Západe

Rímska ríša sa rozkladá okolo Stredozemného mora. Pre jej veľkosť je ťažké ju spravovať a ešte ťažšie je obraňovať ju. Tak sa teda rozdelí na dve časti – západ a východ. Pre Západorímsku ríšu je to začiatok konca: Musí sa vysporiadať s vnútornými i vonkajšími nepokojmi a je dobývaná mnohými útočníkmi. Úplne inak to vyzerá na východe: Východorímska alebo Byzantská ríša sa so svojím hlavným mestom Konštantínopolom vyvíja na svetovú veľmoc a my na politické a kultúrne centrum Stredomoria. Napriek rozdeleniu ľudia naďalej cestujú z východu na západ, ale hlavne za západu na východ: Mnohí prichádzajú zarábať peniaze tým, že bojujú za Byzanciu. Ešte viac z nich sa vyberá na cesty, aby navštívili sväté mestá. Niektorí zostanú v diaľke a začnú nový život. Iní sa vrátia. Nesú si so sebou cenné predmety, nové nápady a fantastické príbehy.

O križiakoch, pútnikoch a princeznách

Vyplavíme sa na more s pútnikmi, obchodníkmi a križiakmi, stretneme Karola Veľkého počas jeho cisárskej korunovácie v Ríme, budeme sprevádzať princeznú Theodoru na jej ceste z Konštantínopolu do Rakúska. Vydáme sa na cestu s rytiermi, ktorí hľadali dobrodružstvo a bohatstvo v Grécku, a s byzantskými učencami, ktorí sa v Taliansku postarali o oblasť Furore. Odhalíme podvodníkov a pozrieme sa na prsty obchodníkom s relikviami. Vďaka exponátom z celého sveta, z parížskeho Musée du Louvre, Pokladnice svätého Marka v Benátkach, Izraelského múzea v Jeruzaleme alebo aténskeho Múzea kresťanskej a byzantskej kultúry je výstava „Byzancia a Západ“ jedinečným zážitkom. Jej návšteva bude objaviteľskou expedíciou tak pre malých, ako aj veľkých: Zábavnú cestu do minulosti a k Stredozemnému moru pre celú rodinu zabezpečia interaktívne hry, zvukové stanice a pracovný zošit. Mediaguide zariadenia sú dostupné v: nemeckom, anglickom, českom, slovenskom a maďarskom jazyku.