Armschlagské makové hody

V septembri sa vo waldviertelskej obci Armschlag každoročne konajú makové hody.

Už niekoľko rokov je waldviertelský sivý mak v Európskej únii chránenou značkou. V regióne Waldviertel sa tiež vyvinulo niečo ako „maková kultúra“.

Mak v regióne Waldviertel kvitne na cca 500 ha pôdy: to zodpovedá asi polovici jeho pestovateľského objemu v celom Rakúsku. Centrom pestovania maku je obec Armschlag, nachádzajúca sa na polceste medzi Melkom a Zwettlom. Dedinou vedie nielen náučný chodník maku, vždy s jednou peknou výkladnou skrinkou na šiestich gazdovstvách pestovateľov maku, ale k makovým poliam v okolí obce vás dovedie aj „turistický chodník makovej štrúdle“. A každú tretiu nedeľu v septembri sa tu začínajú medzičasom už tradičné makové hody.

Makové hody
Na makových hodoch, ktoré sa tradične oslavujú 3. septembrovú nedeľu, možno v láskyplne ozdobených hodových stánkoch obdivovať mak vo všetkých jeho podobách: sivý a biely mak, makovice, makové múčniky, makový pálený alkohol a likéry, maková čokoláda, makový lekvár, pesto s makovým olejom a oveľa viac. V prevádzke Mohnwirt Neuwiesinger na vás čaká tá najväčšia porcia opekaných makových rezancov s originálnymi waldviertelskými makovými rezancami zo zemiakového cesta, ako aj ďalšie makové dobroty. Hudobná zábava, ľudové tanečné súbory, módna prehliadka krojov, zábavný park pre deti a všeličo iné sa postará o to, aby sa tu návštevníci cítili skutočne dobre.

Ďalšie informácie o waldviertelskom maku!