Chutný máj

Mladé víno k čerstvej špargli, kvitnúce narcisy pri prvej horskej túre: kde sa toho dá na jar, najmä v máji, zažiť úplne najviac

Máj všetko obnoví, tak hovorí ľudová pieseň. Je to motto, ktorým sa ľudia riadia všade v Dolnom Rakúsku. Hory, vína, záhrady a kultúra sa prezentujú v sviežom jarnom šate a lákajú na výlety po krajine.

Zatiaľ čo v nížinách Marchfeldu veselo rastie špargľa a v rámci dolnorakúskej kultúry pohostinstiev sa slávia špargľové týždne, v alpskom Ybbstale sa zase pozornosť venuje kvitnutiu narcisov. Tie začínajú kvitnúť začiatkom mája a pozývajú na prechádzky, mimoriadne jazdy Ötscherlandským expresom a malé festivaly. Kto chce ísť do ešte väčšej výšky, ten je pozvaný o niekoľko týždňov neskôr do mostviertelských Álp na podujatie gipfelklaengen – horské túry s hudobným sprievodom, ktoré otvárajú dolnorakúske leto na horách.

Záhradná a vínna kultúra
Okrem špargle a narcisov začínajú rozkvitať aj dolnorakúske záhrady: mimoriadne pestro na barokových záhradných terasách zámku Schloss Hof, mimoriadne voňavo počas jarného festivalu Bio-Bengelchen u špecialistu na bylinky, firmy Sonnentor, a mimoriadne rozmanito počas Dňa matiek v Tullnských záhradách. Rozkvet zažíva v máji aj vínna kultúra. Ešte stále možno pri veľkých ochutnávkach jednotlivých vínnych regiónov, ako je napr. Veľký vínny festival v oblasti Thermenregion, ochutnať aktuálny ročník. A v máji sa už oslavujú aj prvé festivaly pivničných uličiek.

Staré a nové umenie
Samozrejme si uctíme aj kultúru, a to veľmi rozmanitým spôsobom: opátstvo Melk slúži v rámci Medzinárodných barokových dní ako nádherná kulisa kvalitne obsadeného festivalu historickej hudby. Taktiež v máji štartujúci projekt Viertelfestival je zase najväčším ihriskom pre mladú, regionálnu umeleckú scénu Dolného Rakúska.