Cyklistika a železničná doprava

Cyklotúry a zážitkové cesty vlakom po Dolnom Rakúsku sú dobrým tipom na tímový výlet – od nostalgického vlaku až po cykloexpres

Vlak odchádza a bicykel ide s vami: Pri cyklistike v Dolnom Rakúsku sa často využíva železnica – na pohodlný príjazd alebo úseky trate dlhších trás. Okrem toho sú na odvoz v ponuke kombinované možnosti od expresu až po nostalgiu.

Už viac ako 100 rokov preváža úzkorozchodná železnica Mariazellerbahn turistov, pútnikov a cezpoľných z mesta St. Pölten do Mariazellu, pričom prekonáva výškový rozdiel 600 metrov. Železnica je prelomovým dielom rakúskeho stavebného umenia s obdivuhodnou horskou trasou, prekonáva stúpania v rozsahu do 27 promile, vedie cez dve 180-stupňové zákruty a cez majstrovsky upravené tunely, mosty a viadukty. Cestujúci si môžu vychutnávať jedinečný výhľad na Ötscher alebo na tzv. „zuby“, 100 metrov hlbokú roklinu. V nových panoramatických vagónoch sú hostia okrem toho rozmaznávaní vinárskymi špecialitami muštového baróna Moderbachera. Obľúbená je aj kombinácia železnice s cyklotrasou Traisental-Radweg, ktorá vedie stále príjemne z kopca v smere mesta St. Pölten.

Ten, kto sa na bicykli vyberie vinicami, kde sa pestuje odroda Blauburger (Blauburger Rad-Rundweg), cez región Leiser Berge, môže svoje putovanie do srdca regiónu Weinviertel skombinovať s jazdou nostalgickým vlakom s historickou lokomotívou NostalgieExpress Leiser Berge. Dieselový historický vzhľad tohto zážitkového vlaku s názvom Reblaus Express  si to po regióne Waldviertel šinie z obce Retz. Z jeho desiatich zastávok vedú rôzne zážitkové trasy, ako napr. Reblaus-Radl-Weg. Pre rodiny s deťmi je vhodná najmä trasa popri železnici Waldviertelbahn: Tá vedie z obce Groß Gerungs (alternatívne z obce Langschlag) do mesta Gmünd po vidieckych cestách a menej frekventovaných komunikáciách.

V prírodnom parku Leiser Berge sa návštevníci na ľahko idúcich vozňoch dreziny Weinviertel-Draisine sami prevezú z kopca po odstavenej trati.