Svet v pohybe

Do 10. novembra 2019: Mesto, krajina a ľudia sa menia. A práve tieto zmeny prezentuje vo Wiener Neustadt tohtoročná Dolnorakúska krajinská výstava „Svet v pohybe!“.

Dolnorakúska krajinská výstava 2019 premení Wiener Neustadt na umeleckú scénu. Na dvoch výstavných miestach sa bude prostredníctvom multimediálnych inscenácií premietať, ako sa mobilita v priebehu storočí zmenila a ako aj naďalej ovplyvňuje naše životy.

Kazematy, ktoré kedysi slúžili ako mestské opevnenie a dnes sú významnou architektonickou pamiatkou, boli práve kvôli výstave zreštaurované. Tak vznikla nová galéria, ktorá prezentuje hlavne Wiener Neustadt a jeho regionálne a globálne vzťahy. Na druhom výstavnom mieste, v múzeu St. Peter a. d. Sperr, budeme sledovať pôsobenie habsburských cisárov Friedricha III. a Maximiliána I. Z tohto miesta riadili svoje impérium a výstava ukazuje, ako sa bývalé rezidenčné mesto Wiener Neustadt premenilo na priemyselné mesto plné inovácií. 

 Z bodu A do bodu B

Oba výstavné priestory sa nachádzajú pomerne blízko seba. Presun zvládnete pohodlne aj pešo. Cesta vedie cez trhovisko Marienmarkt. Nielenže je centrom každodenného života v meste, ale je tiež ideálnym miestom na prestávku, v rámci ktorej môžete ochutnať regionálne kulinárske špeciality. Mesto však nemusíte preskúmať len pešo. Hosťom sú k dispozícii segwaye a elektrobicykle a môžu si tiež rezervovať prehliadku mesta v starostlivo zreštaurovanom starom autobuse, ktorý je štýlovo a tematicky prispôsobený krajinskej výstave. Ako vidíte, Wiener Neustadt je a vždy bude v pohybe. Do 10. novembra 2019. 

Pre cudzojazyčných hostí

Pre jednotlivcov je k dispozícii mediálny sprievodca – bezplatná aplikácia (pre iOs a Android) pre všetkých používateľov smartfónov a tabletov. Je k dispozícii v anglickom, maďarskom, slovenskom, a nemeckom jazyku. Skupinové prehliadky si môžete objednať na požiadanie v anglickom a maďarskom jazyku.

www.noe-landesausstellung.at