Hochbärneck: Ötscher takmer na dosah!

Na lúke Hochbärneckalm v obci St. Anton an der Jeßnitz nachádzajúcej sa v prírodnej rezervácii si možno vychutnať dychberúci výhľad na Ötscher – ako aj množstvo dobrôt.

Celkom zblízka zažite vysokohorské hospodárstvo ako za čias našich pradedov: to umožňujú svojim hosťom miestni hostitelia lúky Hochbärneckalm (915 m). Nachádza sa tu aj rozhľadňa, hvezdáreň a starostka, ktorá je zároveň horskou sprievodkyňou.

V nadmorských výškach, kde už nesiaha ani hmla, sa nad miestnou obcou St. Anton an der Jeßnitz na rovnomennej pastevnej oblasti týči chata Hochbärneck. Každoročne sa tu koncom júna konajú lúčne slávnosti, 15. augusta lúčne hody a v decembri oslava zimného slnovratu.

Zatiaľ čo je horská chata prevádzkovaná celoročne, mladý dobytok sa na tunajších vysokohorských pasienkoch zdržiava od polovice mája do polovice septembra, pričom sa oň stará miestne pastevné družstvo Hochbärneck.

Okrem pasienkov pozostávajúcich z troch lúčnych plôch sa tu pre záhradkárov nachádza aj bylinkový záhrada, pre milovníkov výhľadov rozhľadňa, pre obdivovateľov hviezd zase hvezdáreň a pre výletníkov a záujemcov o prenocovanie horská chata.

Turistika s certifikovanými sprievodcami

Vysokohorská lúka, na ktorú nevystúpi už ani hmla, láka množstvo návštevníkov najmä na jeseň. Miestna starostka, pani Waltraud Stöcklová, ktorá je zároveň certifikovanou sprievodkyňou, rada na požiadanie prevedie skupinky návštevníkov po tejto pastevnej oblasti a vysvetlí im miestne vrtochy počasia, blízkosť k majestátnemu vrchu Ötscher a prirodzene im predstaví aj miestnu faunu a flóru. Na požiadanie možnosť sprievodných prehliadok v cudzích jazykoch.

Prístup: Príjazd až k chate Hochbärneck možný

Trasy - Hochbärneck

S PODPOROU KRAJA A EURÓPSKEJ ÚNIE

  • Förderlogo_noe_SK
  • Förderlogo_LE14-20_sk
  • Förderlogo_Leader_sk
  • Förderlogo_EU_SK