Hrdinovia noci

Sigi Kroneis sám seba nazýva „kráľom zjazdoviek“, ale v skutočnosti je skôr ich „správcom“: V lyžiarskom stredisku Mönichkirchen-Mariensee sa dlho do noci preháňa po svahoch na ťažkej technike a stará sa o to, aby lyžiari nasledujúce ráno našli zjazdovky vždy dokonale upravené.

Sigi je v skutočnosti vyučený poľnohospodár a k práci na horách sa dostal úplnou náhodou. Začínal v lyžiarskom stredisku St. Corona am Wechsel, už sedem rokov pôsobí ako zástupca vedúceho prevádzky v stredisku Mönichkirchen-Mariensee a spolu so svojimi tromi kolegami zabezpečuje tie najlepšie podmienky pre lyžiarov v tomto malom lyžiarskom stredisku vo Viedenských Alpách.

„Jazdenie na ratraku je naozaj drina. Na prvý pohľad to vyzerá oveľa jednoduchšie, ako v skutočnosti je.“

Hrdinovia noci, Mönichkirchen, © Daniel Gollner
Hrdinovia noci, Mönichkirchen

„Zlatá pečať kvality lyžiarskych zjazdoviek je, samozrejme, niečo výnimočné; niečo, na čo sme ja a celý náš tím veľmi hrdí.“

Zimné športy majú v Mönichkirchene dlhú tradíciu, ktorá sa začala písať už v 80. rokoch 19. storočia. Po otvorení železničnej trate Viedeň-Aspang a poštovej stanice zavítal do oblasti Mönichkirchen am Wechsel po prvýkrát „cestovný ruch“ v podobe obyvateľov mesta túžiacich po relaxe a odpočinku. Skutočný rozvoj turizmu potom nastal v 50. rokoch 20. storočia: Jednosedačková lanovka vtedy vyviezla milovníkov zimných športov z údolnej stanice hore na horskú pastvinu Mönichkirchner Schwaig za 25 minút. „Čakanie v rade často trvalo aj vyše hodiny, čo však návštevníkom neubralo nič z ich nadšenia pre lyžovanie“, hovorí Gerald Gabauer, konateľ lyžiarskeho strediska Schischaukel. V roku 1952 bol postavený skokanský mostík na vrchu Wechsel, prvý ťahací vlek bol uvedený do prevádzky v roku 1956. „Od zlúčenia so strediskom Mariensee v roku 2000 pribudli tri 4-sedačkové lanovky, ktoré pohodlne vyvezú na zjazdovky 6240 osôb za hodinu.“ Dnes už nikto nemusí čakať na lanovku viac ako hodinu. Ale vráťme sa naspäť k Sigimu, ktorý sa práve chystá na dnešnú večernú zmenu: „Cez deň som pracoval v lese a teraz večer jednoducho idem na kopec dať do poriadku zjazdovku.“ Pobyt na čerstvom vzduchu a práca v prírode je pre neho to pravé.

Sigi a jeho kolegovia sa nepretržite striedajú v práci, aby sa lyžiari už o deviatej ráno mohli preháňať po dokonale upravených svahoch. Ich neúnavnú snahu však oceňujú nielen návštevníci lyžiarskeho strediska Mönichkirchen. Približne 220 anonymných odborníkov každú zimu testuje najlepšie lyžiarske strediská v celom alpskom regióne a pravidelne oceňuje Sigiho tvrdú prácu tými najlepšími známkami: Od sezóny 2003/2004 lyžiarske stredisko Mönichkirchen-Mariensee neustále získava „medzinárodnú pečať kvality lyžiarskych zjazdoviek“, a to – ako Sigi osobitne upozorňuje – ako jediné v Dolnom Rakúsku a jedno len zo 7 lyžiarskych stredísk v celom Rakúsku od roku 2016 dokonca tú najcennejšiu, zlatú: „Zlatá pečať kvality lyžiarskych zjazdoviek je, samozrejme, niečo výnimočné. Niečo, čo prináša radosť, čo mňa aj celý tím motivuje a na čo sme všetci veľmi hrdí.“

Hrdinovia noci, © Daniel Gollner
Hrdinovia noci

„CEZ DEŇ SA VENUJEM POĽNOHOSPODÁRSTVU A VEČER SA STARÁM O ZJAZDOVKU. PRESNE PODĽA MÔJHO GUSTA!“

Fakty o lyžiarskom stredisku Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee

Lyžiarske stredisko v regióne Wechselland možno označiť za ideálne rodinné lyžiarske stredisko. Nájdete tu zo všetkého niečo: Pre deti a nováčikov sú tu mierne cvičné zjazdovky, skúsení lyžiari si môžu zalyžovať na pretekárskej trati, carvingovej zjazdovke a vychutnať si krásne, dlhé panoramatické zjazdovky. Na profesionálov čaká čierna trať FIS s dĺžkou takmer 1500 metrov. Originálne: Na trati skimovie môžete vyštartovať ako profesionálny lyžiarsky pretekár. Postavíte sa na štart, počkáte na zelený signál a vyrazíte: Na trati skimovie si môžete nechať nakrútiť svoju jazdu profesionálnymi kamerami a v cieli si počkať na video a čas jazdy. Ideálne na súkromné preteky na lyžiach!