Follow us on Instagram, © Robert Herbst

Instagrameri pozor!

Ponúkame hotspoty pre Instagram a najdôležitejšie odkazy, ktoré môžu byť inšpiráciou pre vaše cestovanie!

Hľadáte krásne miesta pre ďalšiu fotografiu na Instagram? Alebo ste si nás vybrali na svoju najbližšiu dovolenku? Alebo ste dokonca z Dolného Rakúska a ani ste nevedeli, aké nádherné miesta sú tu okrem vášho rodného mesta? Miestni instagrameri sa naozaj vyznajú a ponúkajú skutočnú pridanú hodnotu.

Všetci používatelia Instagramu snívajú o týchto hotspotoch: Chýbajú vám vo feede na Instagrame ešte schody, ktoré nikam nevedú alebo staré hradné múry s najkrajším výhľadom na Wachau? Týchto 10 miest by malo byť na každom instagramovom zozname „bucket list“. Objavte s nami najlepšie hotspoty a zdieľajte ich s hashtagom #loweraustria, #visitniederösterreich!

1. Prírodná rezervácia Hohe Wand

Prírodná rezervácia Hohe Wand je chránený skalný útvar v Gutensteinských Alpách asi 40 minút južne od Viedne a je to náš najčastejšie fotografovaný motív na Instagrame. Komu sa nechce šplhať, ten môže byť veľmi blízko strmých skalných stien aj bez lana. Na chodníku na skale (na tomto obrázku) môžete na 200 oceľových schodoch objavovať chránenú oblasť Hohe Wand s pevnou zemou pod nohami. Motívom zvlášť zaujímavým pre Instagram je Skywalk – vyhliadková terasa, na ktorej budete mať pocit, že stojíte vo vzduchu. Aj panoramatická horská cesta (platí sa mýto!) je skvelým dôvodom na stlačenie spúšte.

Tam, kde príroda hrá hlavnú úlohu, sa aj miestna divá zver cíti dobre. Najlepšími partnermi na fotografovanie sú jelene (na obrázku), ktoré trávia svoje dni v prirodzenom prostredí revírov tejto prírodnej rezervácie.

 

2. Zámocký park Laxenburg

Rozsiahle územie zámockého parku Laxenburg s množstvom letohrádkov a Starým zámkom sa považuje za jednu z najvýznamnejších pamiatok historického záhradného umenia. Veľmi často fotografovaným motívom je romantický hrad Franzensburg (na obrázku), ktorý bol postavený na ostrovčeku v zámockom jazere, na ktorom uvidíte v lete okrem kačíc aj vodné bicykle.

 Tip: Táto cyklotrasa vás zavedie priamo do Laxenburgu.

 

3. Zrúcanina hradu Aggstein

Zrúcanina hradu Aggstein sa týči na pravom brehu Dunaja na strmom útese asi 300 metrov nad Dunajom a už takmer 900 rokov sa odtiaľ pozerá na údolie Dunaja, ukrytá v húštine lesa. Zrúcanina hradu Aggstein je opradená mnohými legendami. Najznámejšou z nich je legenda o ružovej záhradke. Väzni boli prikovaní o kamennú platňu, ktorá z hradu vyčnievala ako balkón, takže mohli buď zomrieť hladom alebo skočiť zo skaly. Vďaka jedinečnému výhľadu na údolie Dunaja a Dunkelsteinský les je tento hrad pútavým motívom na fotografovanie.

Tip: Jedna etapa wachauského turistického chodníka Welterbesteig Wachau vás zavedie priamo k hradu.

4. Rax (Jakobskogel)

Putovanie od chaty k chate na masíve Rax sa stalo už takmer národným športom. Jedným z najatraktívnejších motívov je určite chata Ottohaus v nadmorskej výške 1 644 metrov nad morom. Z terasy a neďalekej vyhliadkovej plošiny vidieť až do údolia. Kto by potom chcel dosiahnuť ešte ďalší vrchol, môže vyliezť na neďaleký vrch Jakobskogel (1737 m). Za 15 minút sa odtiaľto dostanete po modrej značke na kríž na vrchole. A kto by dal radšej prednosť divokej romantike, ten by mal určite navštíviť údolie Höllental (na obrázku) – nachádzajúce sa medzi pohorím Schneeberg a Rax. Strmé skalné steny sa strmo vypínajú do výšky a do údolia vytryskuje krištáľovo čistá pitná voda.

Tadiaľto sa dostanete k turistickej trase: trasa Hüttenhüpfen („skackanie z chaty na chatu“) na pohorí Rax a v údolí Höllental.

 

5. Jazero Lunzer See

Smaragdovozelené jazero Lunzer See na úpätí hory Dürrenstein a jediné prírodné jazero na kúpanie v Dolnom Rakúsku je verné svojmu obrazu rozprávkového letoviska a patrí ku klenotom tohto regiónu. Výnimočne fotogenický je aj jeho malý brat – jazero Obersee (na obrázku), za ktoré môžeme vďačiť pravekému ľadovcu. Za hmly tu všetko pôsobí veľmi mysticky, samozrejme, výhľady sú úžasné aj za slnečného počasia. Malý ostrov s charakteristickými smrekmi sa priam natíska ako motív na fotografovanie.

Odporúčame návštevu na bicykli (cyklotrasa Ybbstalradweg medzi obcami Waidhofen a Lunz), mimoriadne obľúbený je však aj výlet spojený s prehliadkou troch jazier.

 

6. Hrad Kreuzenstein

Severne od Dunaja, na vyvýšenine lesa Rohrwald, sa týči impozantný hrad Kreuzenstein nad obcou Leobendorf medzi mestami Korneuburg a Stockerau. Vďaka svojej majestátnej polohe v nadmorskej výške 266 metrov nad morom a bezprostrednej blízkosti k miestu, kde sa stretáva Dunaj a Viedenský les, bol hrad v predchádzajúcich storočiach mocnou strategickou pevnosťou. Už z diaľky zaujme jeho hradná veža a oválny tvar pevnosti (na obrázku).

Tip: Po výletoch na e-sedadle

 

7. Zámok Grafenegg

„Anglický zámok uprostred Rakúska“: zámok Grafenegg leží asi 14 km východne od mesta Krems a bol vybudovaný v štýle romantického historizmu. Súhra atmosféry historického zámku a prírodného parku a moderná architektúra vytvárajú „symfóniu zmyslov“ a jedinečnú kulisu pre amatérskych a profesionálnych fotografov. A majestátnych obyvateľov zámku (na obrázku).

Tip: koncerty pod holým nebom pri veži Wolkenturm.

 

8. Svetové kultúrne dedičstvo, horská železnica Semmeringbahn

Prvá horská železnica v Rakúsku formuje krajinu Viedenských Álp. Z tzv. „20-šilingovej vyhliadky“ na tematickom turistickom chodníku Bahnwanderweg môžete vidieť pôsobivý viadukt „Kalte Rinne“. Len o pár metrov ďalej sa nachádza vyhliadková veža Doppelreiterwarte ponúkajúca výnimočný výhľad na semmerinskú železnicu.

 

9. Roklina Ysperklamm

Divoká voda a divoký les – v rokline Ysperklamm v južnej časti regiónu Waldviertel žblnkoce rieka Ysper na svojej 2 km dlhej ceste do údolia vedúcej úzkymi roklinami a vysokými bralami. Zvlášť fascinujúce sú skalné útvary, vodopády a odrazy v čistej vode. Tip: Aby ste pri fotografovaní vody mohli vytvoriť známy dokonalý „biely závoj“, musíte použiť – podobne ako v prípade svetelných pásov na diaľniciach – dlhý čas expozície.

 

 

10. Peilstein

Strmý vápencový hrebeň Kalkberg v južnej časti Viedenského lesa je vysoký 716 m a vďaka svojim prudko stúpajúcim svahom je obľúbeným motívom fotografií. Obraz ako z rozprávky Leví kráľ a táto cesta vás zavedie priamo k nej.

 

11. Vínna ulička Wildendürnbach

Najznámejšia vínna ulička v krajine sa nachádza pri kopci Galgenberg v regióne Weinviertel a tvorí ju 184 lisovní a vínnych pivníc. Svoje meno dostal tento kopec podľa šibenice, ktorá sa na ňom nachádzala až do roku 1828. Unikátne je usporiadanie vínnych pivníc, ktoré sú postavené v troch radoch nad sebou.

 

12. Vodná nádrž Ottenstein

Ottensteinská vodná nádrž je jedným z troch jazier v tomto regióne a vytvára nádhernú kulisu pre všetkých fotografov. A to najmä vďaka jej zalesneným brehom, rozvetveniam na menšie zátoky a veľkým žulovým kameňom na brehoch v regióne Waldviertel. K dokonalej idyle prispieva aj malý ostrov so zrúcaninou Lichtenfels (na snímke). Nádhera!