K tekvicovej štrúdli vo vínnom cestíčku jedine Veltlínske zelené

Dolné Rakúsko je známe svojím špičkovým Veltlínskym zeleným, no v značných množstvách sa tu pestuje aj tekvica, ktorá má svoj sviatok v októbri.

Vedeli ste, že v severovýchodnej časti Dolného Rakúska, v regióne Weinviertel, presnejšie v okolí mestečka Retz, úžasne zreje nielen hrozno pre ušľachtilé Veltlínske zelené, ale aj tekvica? Tekvici, tiež ľudovo nazývanej „bluza“, tu dokonca každoročne venujú celý festival. Od 29. do 30. októbra 2016 sú všetci na nohách, aby mohli oslavovať túto „najväčšiu bobuľu“ na svete. Vtedy tu varia nielen tekvicový guláš, tekvicové palacinky alebo tekvicové rizoto, ale ju spracovávajú aj remeselne, aby slúžila na dekoratívne účely.

K tekvici sa skvele hodí pohár vína
Samozrejme, zvlášť sa k nej hodí dolnorakúska klasika: Veltlínske zelené. Upečte si náš obľúbený recept na „tekvicovú štrúdľu vo vínnom cestíčku“ a vyhrajte fľašu vína Veltlínske zelené DAC 2014 z vinárstva Stockingerhof.

Tekvicová štrúdľa vo vínnom cestíčku (pre 4 osoby)
Recept pohostinstva Landgasthaus Scheugl

Cestíčko: 1/16 l suchého bieleho vína, 250 g múky, 250 g masla, 1 vajce, soľ
Plnka: cca 2,5 kg tekvice, 2 cibule, 50 g tekvicových jadierok, 5 strúčikov cesnaku, petržlenová vňať, muškátový oriešok, soľ, biele korenie, 1 vajce, olej
Príprava: Na cestíčko zmiešame a vymiesime všetky prísady. Necháme ho odstáť v chladničke. Na plnku: Tekvicu ošúpeme, vyberieme jadierka a dužinu nakrájame na malé kocky. Cibuľu nakrájame na kocky a opražíme. Pridáme tekvicu a pokračujeme v pražení, až zmäkne. Petržlenovú vňať a cesnak nakrájame nadrobno, pridáme k zmesi a chvíľu spoločne pražíme. Všetko dochutíme soľou, korením a malou štipkou strúhaného muškátového orieška. Cesto natenko vyvaľkáme na papieri na pečenie a rozotrieme na ňom plnku. Potom ho zatočíme do štrúdle a položíme na plech na pečenie. Potrieme zmesou oleja a vajca. Štrúdľu pečieme pri teplote 160° cca 12 minút. Hodí sa k nej bylinkovo-cesnaková smotana.