Festival fotografie La Gacilly-Baden Photo

Najväčší fotografický festival v Európe sa už po štvrtýkrát koná v Badene pri Viedni.

Pod heslom „VIVA LATINA!“ si môžete od 18. júna do 17. októbra 2021 prezrieť pod holým nebom v Badene pri Viedni fascinujúce svety fotografií s názvom Who is who vo svete fotografií.

Fotograf Jacques Rocher uviedol už v roku 2004 vo svojom rodnom meste La Gacilly v Bretónsku do života festival, ktorý sa venuje výlučne téme človeka a životného prostredia. Festival La Gacilly vytvoril z najhlbšieho presvedčenia, že je povinnosťou ľudí neustále premýšľať o budúcnosti našej planéty a hľadať humanistické a udržateľné koncepcie zaobchádzania s prírodou a spoločného života. Cieľom bolo spojiť umeleckú fotografiu a fotožurnalistiku. Lois Lammerhuber, jeden z najvýznamnejších fotografov súčasnosti v Rakúsku, je dlhoročným priateľom Jacquesa Rochera. Ich priateľstvo viedlo tiež k tomu, že Lammerhuber nakoniec usporiadal festival La Gacilly aj v Badene pri Viedni.

Mesto Baden sa premení na javisko

Od 18. júna do 17. októbra sa vďaka estetickému čaru obrazových príbehov tých najlepších fotografov sveta premení Baden už po tretíkrát na jedno veľké umelecké dielo pod heslom „VIVA LATINA!“. Festival prezentuje viac ako 1500 fotografií na plátnach s plochou až 280 m². Prehliadka fotografií sa začína v návštevníckom centre na námestí Brusattiplatz, odkiaľ je možné potulovať sa po dvoch trasách s celkovou dĺžkou 7 kilometrov cez parky „Doblhoffpark“ a „Gutenbrunner Park“ – všade je vstup voľný!

VIVA LATINA! a biodiverzita našej planéty

VIVA LATINA! predstavuje fotografie z Latinskej Ameriky. Revolúcie, starodávne zvyky, šamanizmus, náboženstvo a spoločnosti, v ktorých paralelne existuje extrémne násilie a nespútaná radosť zo života, formujú zložitú históriu kontinentu. Fotografi z Brazílie, Ekvádoru, Čile, Mexika alebo Argentíny zachytávajú rozmanitosť ľudí na kontinente, skúmajú mestský chaos a vyjadrujú ľútosť nad škodami napáchanými na prírode, a to všetko s poéziou, kreativitou alebo humorom. Predovšetkým však reprezentujú fotografické umenie, ktoré prekypuje energiou a vynaliezavosťou.

Festival bude aj oslavou biodiverzity našej planéty: tento rok sa uskutočnia dve významné podujatia na ochranu našich ekosystémov – Svetový kongres Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) a COP15 Dohovoru OSN o biologickej diverzite. Festival La Gacilly organizuje pri tejto príležitosti výstavy, ktoré vytvorili niektorí z najlepších fotografov na svete. Cieľom je poukázať na podstatu a význam biodiverzity našej planéty a znovu spojiť ľudí so životným prostredím našej prírody.

La Gacilly Baden-Photo