Festival La Gacilly-Baden Photo 2020

Najväčší festival fotografie v Európe prichádza do Badenu pri Viedni.

Pod heslom „NIKDY TO NEVZDÁVAJ!“ si môžete na festivale prezrieť fascinujúce svety fotografií s názvom Who is who od 14. júla do 26. októbra 2020 v galérii pod holým nebom v Badene pri Viedni.

Fotograf Jacques Rocher zorganizoval festival, ktorý sa venuje výlučne téme človeka a životného prostredia, už v roku 2004 vo svojom rodnom meste La Gacilly v Bretónsku. Festival vznikol z hlbokého presvedčenia, že je priam našou povinnosťou zaoberať sa budúcnosťou našej planéty a hľadať humanistické a trvalo udržateľné riešenia spolužitia a zaobchádzania s prírodou. Festival je dôležitý pre spoločnosť a vďaka spojeniu umeleckej fotografie a fotožurnalistiky sa stal udalosťou medzinárodného významu. Lois Lammerhuber, jeden z najvýznamnejších fotografov súčasnosti v Rakúsku, je dlhoročným priateľom Jacquesa Rochera. Ich priateľstvo tiež viedlo k tomu, aby Lammerhuber konečne usporiadal festival La Gacilly v Badene pri Viedni.

Mesto ako javisko

Od 14. júla do 26. októbra sa vďaka estetickému čaru obrazových príbehov od najlepších fotografov sveta premení Baden už po tretíkrát v rade na jedno veľké umelecké dielo s mottom „NIKDY TO NEVZDÁVAJ!“. Festival prezentuje viac ako 2000 fotografií na plátnách až do veľkosti 280 m². Fotografie môžete obdivovať všade naokolo, od návštevníckeho centra na námestí Brusattiplatz v dvoch líniách s celkovou dĺžkou 7 kilometrov, cez badenské staré mesto a parky „Doblhoffpark“ a „Gutenbrunner Park“ – všade je vstup voľný!

Na východe veľa nového a renesancia

Renesancia znamená angažovanosť a povedomie vystavujúcich fotografov, aby sa svojou prácou postavili za planétu Zem tak, ako zakladateľ festivalu Jacques Rocher so svojím slávnym zalesňovacím projektom „Plant for the Planet“ s výsadbou 100 miliónov stromov. Znovuzrodenie takisto znamená aj naplnenie viery v zmenu k lepšiemu. V tomto duchu sa nesie aj spomienka na pád komunistického východného bloku, keď pred 30 rokmi vietor slobody glasnosť (otvorenosť) a perestrojka (premena) umožnili modernizáciu sociálno-politického a hospodárskeho systému Sovietskeho zväzu. Následný koniec studenej vojny priniesol pozoruhodné kreatívne oživenie súčasnej fotografie v Rusku a nástupníckych štátoch bývalého ZSSR, ktoré festival oceňuje a oslavuje pod názvom „Na východe veľa nového“.

La Gacilly Baden-Photo