O drakoch a jazdcoch

MAMUZ Mistelbach prezentuje „Rozprávky, mýty a symboly“, zámok Asparn „Jazdecké luky“.

Človek a jeho príbehy sú predmetom výstavy „Rozprávky, mýty a symboly“ v Múzeu MAMUZ Mistelbach, Múzeum MAMUZ na zámku Asparn/Zaya prezentuje archeológiu, experimenty a rekonštrukcie historických jazdeckých lukov Skýtov, Húnov a Avarov.

Exkurzia do sveta legiend a symbolov

Aký význam malo jablko v antických spisoch a čo ho spája so Snehulienkou? Odkiaľ pochádza predstava drakov a fantastických bytostí a prečo sú také obľúbené? Dokonca aj kasové trháky z Hollywoodu vo svojej dramaturgii sledujú starobylú schému, takzvanú cestu hrdinu. Už antický hrdina Herakles musel splniť dvanásť úloh, aby vystúpil na Olymp, ale aj George Lucas poslal Luka Skywalkera v ságe Star Wars na cesty s cieľom obnoviť rovnováhu v galaxii. Čo majú spoločné títo dvaja a mnohí ďalší hrdinovia? Výstavou „Rozprávky, mýty a symboly. Človek a jeho príbehy“ bude Múzeum MAMUZ Mistelbach od 23. 3. do 24. 11. 2019 upriamovať pozornosť na to, že mnohé symboly a príbehy, ktoré nás obklopujú, sú staré tisíce rokov. 

O jazdeckých bojovníkoch a ich vojnových nástrojoch

Jazdcov Skýtov, Húnov, Avarov a Maďarov sa protivníci obávali kvôli ich technike boja s lukom a šípmi. Ich luky boli vyrobené z dreva, rohov a kostí, čo im dodávalo obrovskú silu. Keď ich však dnes vykopávame, zostáva z dávnej sily len málo. Výstava „Jazdecké luky: Archeológia. Rekonštrukcia. Experiment.“ bude od 13. 4. do 24. 11. 2019 prezentovať historické nálezy z Rakúska a Maďarska, experimenty, ktoré sa zaoberajú materiálmi, účinkom a priebojnosťou zbraní a tiež rekonštrukcie jednotlivých nástrojov – od lukov a šípov až po tulce. Výnimočné prvky výstavy predstavujú ukážky práce archeológov: Pri jednom experimente zahrabali luk, aby otestovali nestálosť materiálov. Výsledky umožňujú vyvodiť dôležité závery týkajúce sa pôvodných nálezov.

Výstava je prístupná v češtine aj nemčine. Dodatočne si môžete rezervovať sprevádzané prehliadky – na požiadanie v češtine, slovenčine a angličtine.