Okružný turistický chodník Ysper-Weitental Wanderweg (č. 22)

Na 170 kilometroch sa môžete ponoriť do prírodných a kultúrnych lahôdok južnej časti regiónu Waldviertel.

Okružný turistický chodník Ysper-Weitental Rundwanderweg vám predstaví divoké rokliny a jedinečné vyhliadky.

Aj takáto krásna môže byť diaľková turistika: Na okružnom chodníku Ysper-Weitental Rundwanderweg – s obľubou označovanom aj ako dvadsaťdvojka – spoznáte kontrastné kúzlo južnej časti regiónu Waldviertel. Časť tejto oblasti sa prezentuje ako mierna vysočina s pôsobivým výhľadom, jej protiklad tvoria úzke doliny a horské masívy tvorené granitovými blokmi. Vhodným východiskovým bodom na túto 9-dňovú túru je krásna dedinka Nöchling. Dolina Dunaja a nádherná predalpská panoráma za chrbtom ženie turistu pozdĺž rieky Kleine Ysper až k rieke Große Ysper. Ďalším míľnikom tejto naozaj objaviteľskej trasy je nezabudnuteľná roklina Ysperklamm vytvorená z granitu, ktorý akoby niekto zakopal niekoľko metrov hlboko do waldviertelskej zeme. Rieka Große Ysper sa tu valí po nespočetných schodoch z výšky 800 na 550 metrov. Po celé generácie vystupujú turisti týmto divokým údolím rieky, po drevených mostíkoch a schodoch, popri čiernych lesklých granitových blokoch a kamenných stenách. Vždy celkom blízko vody, vždy v srdci podmanivej sily prírody regiónu Waldviertel.

Zaujímavosti pozdĺž trasy

  • Vyhliadky – Kleiner Peilstein, Großer Peilstein: Najkrajšie vrcholy regiónu Waldviertel ponúkajú fascinujúci panoramatický výhľad na okolitú krajinu.
  • Srdcový kameň v obci St. Oswald: Uprostred nedotknutej prírody objavia turisti jeden z najpozoruhodnejších kultových kameňov regiónu Waldviertel. Srdcový kameň predstavuje kameň so zázračnou mocou. Podľa povestí sa ten, kto prelezie jeho úzkou štrbinou, môže zbaviť choroby, utrpenia a dokonca aj hriechov.
  • Zrúcanina Weinsbergerwald: Výstup k hradnej ruine sa neoplatí absolvovať len kvôli prírode a výhľadu. Na jeho vrchole stojí aj povesťami opradený hrad.
  • Prírodné kúpaliská: Stačí sa ponoriť! Nádherne ochladzujúce potešenie na vás čaká v mnohých rybníkoch a jazerách regiónu Waldviertel.
  • Roklina Loseneggerklamm St. Oswald: Krásne čistá voda, ktorá sa šumí po skalách, svieži zelený mach a paprade – budete sa tu cítiť ako v kúzelnom lese.