Oslavujeme jeseň: žatva a oberačka

Od vínnej cez muštovú jeseň až po makové a drienkové hody: chutné festivaly na začiatok jesene.

Keď leto naberá farby a vône a pomaly sa mení na jeseň, vtedy je v Dolnom Rakúsku množstvo dôvodov na festivaly každého druhu. Napríklad: víno, mušt, mak, príroda a oveľa viac.

Leto sa končí a jesene začínajú. Počkať, jesene? V Dolnom Rakúsku poznajú minimálne tri jesene: vínnu jeseň, muštovú jeseň a turistickú jeseň. Všetky tri ponúkajú pohyb plný pôžitku alebo pôžitok z pohybu v pestrofarebnej jesennej prírode: vínna jeseň so svojimi viac ako 800 podujatiami na vínnej ceste, muštová jeseň ako ovocné pôžitkárske podujatie v Mostvierteli a turistická jeseň zase formou 15 000 kilometrov dlhej siete turistických chodníkov naprieč celou krajinou.

Nech žije mak, tekvica a drienky
September nie je pre pôžitkárov nanajvýš bohatým mesiacom iba kvôli vínu a muštu. V Armschlagu sa oslavuje waldviertelský sivý mak, v Pielachtale pielachtalská drienka a v Hanfthale weinviertelská tekvica, ktorú tu tiež láskyplne nazývajú „Bluza“. Vo viechach môžete ochutnať domáce klobásky, paštéty, syr a nátierky, či zažiť staré remeselnícke umenie alebo tradičné zvyky. Festivaly poskytujú príležitosť spoznať v domácej atmosfére krajinu a obyvateľov daného regiónu.

Výlety do prírody a stredoveku
Jedenie a pitie sú vždy dobrými dôvodmi na návštevu festivalu. V septembri však možno oslavovať aj iné veci. Napríklad prírodu, ktorá je stredobodom pozornosti počas Dlhej noci prírodných rezervácií a na Festivale prírodných záhrad v skanzene Niedersulz. Cestu do minulosti možno podniknúť počas Festivalu stredoveku v Eggenburgu. A komu sa tam zvlášť zapáčia nielen rytieri, ale aj kone, ten by mal navštíviť Konský festival na zámku Schloss Hof, ktorý taktiež patrí k pevným slávnostným bodom tohto mesiaca.