Život v rozpuku

Skutočný pôžitok však nezačína až na tanieri. Ale už oveľa skôr, v regióne, v ktorom rastú suroviny, ktoré sa neskôr spracúvajú na fantastické dobroty.

V Dolnom Rakúsku totižto zem ukrýva skutočné poklady. Zvlášť praktické: Poklady vôbec nemusíte hľadať a dolovať, oveľa ľahšie ich jednoducho pozbierate. Najlepší obrázok si pritom gastronomickí hľadači pokladov môžu utvoriť na jar, kedy sa bude pestré more kvetov postupne meniť a dozrievať na mimoriadne špeciality.

Dojem prebúdzajúcej sa prírody dodajú kvitnúce bylinky, pučiace puky mirabeliek, biela kvetinová nádhera marhúľ, pestré makové polia alebo desaťtisíce kvitnúcich hrušiek.
Mimoriadne výrobky vyrábajú najčastejšie mimoriadni ľudia. Ako napríklad pán Johannes Gutmann z regiónu Waldviertel. Pred mnohými rokmi dostal ako inovatívny mysliteľ s nápadnými okuliarmi skvelý nápad. Dnes je jeho nápad pevnou súčasťou každej dobrej kuchyne: Spoľahol sa na silu prírody, rozpoznal hodnotu regionálnych výrobkov a zohľadnil biologické pestovanie. Dnes jeho „vynález“, značka SONNENTOR, patrí k najúspešnejším spoločnostiam a je jednou z mnohých chutných vlajkových lodí regiónu Waldviertel.

Oslavujte na festivaloch

Na cestu trvalo udržateľnej a regionálnej výroby sa tu hostia môžu vydať celoročne. Prevádzky a výrobcovia ich pozývajú na zaslúženú oslavu žatvy. Na pôžitkárskych festivaloch môžete nahliadnuť do výroby a spracovania miestnych výrobkov. Môžete vidieť, ako sa pri slávnostiach rybolovu môže podariť dobrý výlov (kaprov), budete pritom, keď sa na Muštovej ceste budú vypaľovať hrušky, ktoré sa následne spracujú na chutnú pálenku, ucítite nádhernú vôňu maku, vďaka ktorému sa napríklad z bežnej štrúdle stáva skutočne typický pôžitkársky zážitok charakteristický pre región Waldviertel. Obyvatelia obce Spitzer zase svojim hosťom ukážu rozmanitosť výrobkov, ktoré možno pripraviť z marhule regiónu Wachau. Môžete si tiež pochutnať na marhuľových knedličkách z legendárneho „automatu na marhuľové knedličky“, ako aj na marhuľovom lekvári, pálenke či koláčoch.

Aj toto by vás mohlo zaujímať…