SVIEžA

vôňa

Kvet marhule pri Schwallenbachu, © Michael Liebert

Život v rozpuku

Skutočný pôžitok však nezačína až na tanieri. Ale už oveľa skôr, v regióne, v ktorom rastú suroviny, ktoré sa neskôr spracúvajú na fantastické dobroty.

Dolné Rakúsko ukrýva skutočné poklady. No príjemné je, že ich nemusíte dolovať spod zeme. Praktické je, že ich jednoducho pozbierate.Najlepší prehľad si pritom gastronomickí hľadači pokladov môžu utvoriť na jar, kedy sa bude pestré more kvetov postupne meniť a dozrievať na mimoriadne špeciality.

Dojem prebúdzajúcej sa prírody dodajú kvitnúce bylinky, pučiace puky mirabeliek, biela kvetinová nádhera marhúľ, pestré makové polia alebo desaťtisíce kvitnúcich hrušiek.
Mimoriadne výrobky vyrábajú najčastejšie mimoriadni ľudia. Ako napríklad pán Johannes Gutmann z regiónu Waldviertel. Pred mnohými rokmi dostal ako inovatívny mysliteľ s nápadnými okuliarmi skvelý nápad. Dnes sú vysledky jeho nápadu pevnou súčasťou každej dobrej kuchyne: Spoľahol sa na silu prírody, rozpoznal hodnotu regionálnych výrobkov a zohľadnil biologické pestovanie.
Jeho „vynález“, značka SONNENTOR, plná úžasných chutí patrí dnes k najúspešnejším spoločnostiam a je jednou z vlajkových lodí regiónu Waldviertel.

Oslavujte na festivaloch

Na cestu trvalo udržateľnej a regionálnej výroby sa tu hostia môžu vydať celoročne. Prevádzky a výrobcovia  pozývajú na zaslúženú oslavu žatvy. Na pôžitkárskych festivaloch môžete nahliadnuť do výroby a spracovania miestnych výrobkov. Vidieť, ako sa pri slávnostiach rybolovu môže podariť dobrý výlov (kaprov), budete pritom, keď sa na Muštovej ceste budú vypaľovať hrušky, ktoré sa následne spracujú na chutnú pálenku, ucítite nádhernú vôňu maku, vďaka ktorému sa napríklad z bežnej štrúdle stáva skutočne typický pôžitkársky zážitok charakteristický pre región Waldviertel. Obyvatelia obce Spitz zase svojim hosťom ukážu rozmanitosť výrobkov, ktoré možno pripraviť z marhulí regiónu Wachau. Môžete si tiež pochutnať na marhuľových knedličkách z legendárneho „automatu na marhuľové knedličky“, ako aj pálenke či koláčoch. A chuť marhuľového lekváru z tochto regiónu je svetoznáma.