„Hra s jedlom“

Zámky Schloss Hof a Niederweiden sa až do roku 2020 v rámci špeciálnych interaktívnych výstav venujú otázke: Prečo je svet to, čo je?

Všetky tri výstavy osvetľujú od roku 2018 do roku 2020 históriu, súčasnosť a budúcnosť jedla. Každá z troch výstav sa zaoberá jednou hlavnou témou. Prvá výstava, ktorá prebiehala v roku 2018, bola venovaná potravinárskej výrobe. „Hra s jedlom“ sa v tomto roku zaoberá úlohou človeka ako spotrebiteľa.

Logistika a obchod na zámku Schloss Hof

Potraviny nielen pokrývajú naše nutričné potreby, ale poskytujú tiež priestor na celosvetový obchod a špekulácie. Ako a prečo sa s potravinami obchoduje na burzách a aké vplyvy to má na globálne zásobovanie? Ako sa jedlo dostane do supermarketu? Ako sa kedysi prepravoval tovar? Aké alternatívy bez emisií dnes využívame? Aký rozsah nabral obchod? Na tieto otázky odpovedá výstava na zámku Schloss Hof. Návštevníci sa tiež dozvedia, ako sa jedlo dostane k nám na stôl a akú úlohu hrajú etiketa a zvyky týkajúce sa stolovania.

Od maloobchodných potravín až po supermarket na zámku Niederweiden

Zámok Niederweiden pozýva návštevníkov na cestu do minulosti, súčasnosti a budúcnosti „obchodu“. Výstava zobrazuje historický vývoj supermarketu: od malého regionálneho obchodu s potravinami, cez obchody Tante Emma Laden, až po najnovšie trendy. Pôvodný obchod s potravinami z roku 1900 rozpráva príbeh maloobchodu z časov dávno pred dnešnou samoobsluhou v supermarketoch. Psychológia supermarketu, obchodné inovácie a digitalizácia: Ako bude vyzerať supermarket budúcnosti? Návšteva výstavy je interaktívnym zážitkom.