Svet je to, čo je

Zámok Hof a zámok Niederweiden si v rokoch 2018 až 2020 v rámci troch interaktívnych špeciálnych výstav budú klásť otázku: „Prečo je svet to, čo je?“

Prvá výstava prebiehajúca od 15. marca do 18. novembra 2018 bude venovaná potravinárskej výrobe. Prechod od lovu a zberu k poľnohospodárstvu a chovu zvierat je pôvodom dnešnej výroby potravín.

Všetky tri výstavy osvetľujú históriu, súčasnosť a budúcnosť jedla. Počínajúc výrobou cez distribúciu a konzumáciu jedla až po jeho vplyv na jednotlivcov, spoločnosť a životné prostredie – návštevníci sa môžu ponoriť do komplexného sveta jedla a hravo ho preskúmať. Špeciálne výstavy v nemčine, angličtine a slovenčine vás pozvú, aby ste sa do nich aktívne zapojili a premýšľali o nich.

Z pôdy na tanier

Každá z troch výstav sa zaoberá jednou hlavnou témou. Prvá výstava, ktorá bude prebiehať v roku 2018, bude venovaná potravinárskej výrobe. Prechod od lovu a zberu k poľnohospodárstvu a chovu zvierat je pôvodom dnešnej výroby potravín. Od pluhu až po umelé hnojivá, od skleníkov až po genetické inžinierstvo – poľnohospodárstvo prinieslo v predchádzajúcich rokoch mnohé nové metódy a techniky na zvýšenie úrodnosti, ktoré sa naďalej vyvíjajú. Úrodná pôda je však pre výrobu potravín stále najvýznamnejším zdrojom. Je predmetom tvrdého boja (zaberanie pôdy) a veľkých zmien (zmena klímy). Úrodná pôda je ako pôvodca jedla navyše témou mýtov a príbehov o stvorení a uctievala sa ako božstvo.

Si to, čo ješ?

Tak ako ukazuje výstava, len málo potravín, ktoré sa získavajú z prírody, sa dostane priamo na náš tanier. Či ovocie, zelenina, obilniny, mäso alebo ryby: Človek ich umýva, čistí, reže, korení, varí, dusí, pečie, griluje a pod. Jedlo sa spracováva a pripravuje tak, aby bolo požívateľné a chutné, dalo sa konzervovať, skladovať alebo prepravovať. Málo jedál sa pripravuje úplne samostatne. Kto si melie obilie alebo spracováva surové mlieko na maslo, jogurt alebo syr? Potravinársky priemysel pripravuje potraviny pred tým, ako sa ocitnú v našich kuchyniach, kde sa následne spracujú na jedlo. Ich úpravou rozhodujeme, ako jedlo vyzerá, vonia, chutí a aký z neho máme pocit. Výstava ukazuje, že jedenie je viac ako len prijímanie potravy. Čo, koľko, kedy, kde a ako jeme, je výrazom kultúry, svetonázoru, predstavách o svete, životného štýlu, zvykov, tradícií, bohatstva, chudoby, veku a pohlavia.