Viedenský les | Umenie a kultúra | 29. januára 2019 | Čas na čítanie: 10 minút

Zdroj inšpirácie

Angelika Hager, spisovateľka, novinárka a kabaretná umelkyňa takto hovorí o letovisku, s ktorým je osobne spätá: o termálnych kúpeľoch v Bad Vöslau.

Termálne kúpele Vöslau, kúpele s históriou.

V dávnych časoch boli tieto mondénne kúpele lákadlom aj pre kráľov a cisárov. Bol to práve osobný lekár hudobného génia Ludwiga van Beethovena, Dr. Malfatti von Monteregio, ktorý tu kedysi objavil liečivú silu vody, a čistá pramenitá minerálna voda vyviera z hĺbky 660 metrov uprostred termálnych kúpeľov ešte aj dnes. Ducha Fin de siècle tu cítiť rovnako ako ducha Belle Époque. „Kúpele boli miestom stretnutí viedenských bohémov. Arthur Schnitzler, Hugo von Hofmannsthal, Gustav Klimt, Egon Schiele, Alma Mahler-Werfel – aj oni tam boli, aby na chvíľu unikli horúčave veľkomesta a vychutnali si letné osvieženie v kúpeľoch,“ hovorí Angelika Hager.

„Na tomto mieste sa vykúpete v čistej minerálnej vode, zabudnete na ruch a zhon a pocítite čaro minulosti.“

„Novinárčinu som dostala do vienka.“

Od Badenu cez Viedeň až po veľké mediálne domy

Sama kedysi utiekla z Badenu, svojho rodiska. Toto miesto bolo pre ňu ako mladú, ctižiadostivú ženu príliš tesné, príliš pokojné, dokonca príliš idylické. Jej divokú dušu vábila a aj zvábila Viedeň. Po štúdiu publicistiky a divadelnej vedy našla Angelika Hager svoje uplatnenie v žurnalistike. Dnes vedie spoločenskú rubriku spravodajského časopisu profil a pod pseudonymom Polly Adler je zodpovedná za týždenný príspevok „Chaos de luxe“ v magazíne Freizeit-Kurier. Ten posledný zožal taký úspech, že na základe neho vzniklo niekoľko kníh, seriál a televízny film. A predsa je jej duša stále nepokojná, málokedy si dovolí odpočinok a vždy sa ženie za ďalšou výzvou. Pokoj nachádza v termálnych kúpeľoch Vöslau, ktoré sú pre ňu zdrojom relaxácie. „Ako novinár sa vždy snažíte stihnúť uzávierku.

Na tomto mieste sa vykúpem v čistej minerálnej vode, zabudnem na ruch a zhon, pocítim závan minulosti a pod starými stromami, ktoré poskytli tieň toľkým slávnym tváram, si doprajem chvíľu osamote – len sama so svojimi myšlienkami.“Na toto miesto sa Angelika dostala na pozvanie spoločnosti Vöslauer. „Mala som napísať knihu o týchto kúpeľoch a na jedno leto mi poskytli jednu z ich nádherných chatiek. Odvtedy mi toto miesto prirástlo k srdcu.“ Román „Wer jung bleiben will, muss früh damit anfangen“ (Kto chce zostať mladý, musí začať skoro) opisuje letovisko v minulosti a dnes. „Kedysi prišli rodiny so 48 kuframi a tromi slúžkami, prevádzkovali sa veľké salóny, prichádzala kultúrna elita. Tento esprit som spojila so súčasnosťou.“

„Z POZITÍVNEJ NUDY MÔŽU VZNIKNÚŤ ÚŽASNÉ MYŠLIENKY.“

„Umenie môže niekedy aj bolieť“

Od roku 2011 je Angelika Hager počas letných mesiacov aj umeleckou riaditeľkou literárneho festivalu Schwimmender Salon. Aj keď sa toto podujatie koná v idylickom prostredí, program môže byť napokon aj dosť tienistý. „Myslím si, že v literatúre, v umení treba objavovať aj miesta, kde to zabolí. Literatúra nemôže byť vždy len veselá a optimistická. Brána sa musí dať otvoriť ešte viac.“ Chceme, aby bol tento festival malý a prehľadný, v súlade s heslom: Najlepšia literatúra s najlepšími predstaviteľmi v najkrajšom prostredí. „Alebo, ako to raz samopašne povedal Harald Schmidt: Salzburg je Bad Vöslau pre chudobných. Myslím, že tým je povedané všetko.“

Pre Angeliku Hagerovú je pojem letná dovolenka okrem iného synonymom premýšľania a ničnerobenia: „Ľudia sú neustále zahltení Facebookom, Instagramom, WhatsAppom alebo TikTokom. Pritom by bolo také uvoľňujúce odložiť smartfón a znovu si uvedomiť kvalitu dobrého rozhovoru. Človek by sa mal vedome odtrhnúť od tejto paniky, že niečo zmešká, a ponoriť sa do pozitívnej nudy, z ktorej môžu vzniknúť úžasné myšlienky.“ Možno aj v rozľahlom kúpeľnom parku, kde je stále dosť miesta na nové príbehy.

Termálne kúpele Vöslau

Historické termálne kúpele vo Viedenskom lese boli vždy miestom mnohých príbehov a anekdot. Učili sa tu plávať nielen členovia cisárskej rodiny, ale v 19. storočí sa tu v oddelených zónach pre mužov a ženy konali prvé plavecké výcviky pre ženy. „Zelený bazén“ je dodnes napájaný studenou, pramenitou minerálnou vodou, ktorá má len 19 °C.

Podobné príbehy