Dürnstein, © Michael Liebert

Žiarivé Vianoce

Horúci mušt a železo

Šesť vianočných trhov regiónu Mostviertel spojí svoje sily pod názvom „Žiarivé Vianoce“: Táto spolupráca sľubuje počas štyroch adventných týždňov rozmanitý program, pričom návštevníkov očakáva mimoriadne pokojná atmosféra.

„Žiarivé Vianoce“ – to sú štyri vianočné trhy na Železnej ceste v obciach Waidhofen an der Ybbs, Ybbsitz, Gaming a Neubruck, ako aj dva vianočné trhy Muštovej uličky v obciach St. Peter in der Au a Seitenstetten. Podobný je nielen názov trhov, ale aj ich program: v centre pozornosti stoja témy muštu a železa – dvoch protagonistov, ktorí by už ani nemohli byť viac regionálni.

V centre záujmu: mušt a železo

„Mušt“ je už dlho tak hlavným nápojom, ako aj kmotrom celého regiónu, a počas „Žiarivých Vianoc“ si ho možno vychutnať v hrejivej forme „vareného muštu“. Železo je zase pre región na úpätí vrchu Erzberg už po celé stáročia hospodárskym motorom a svojou výraznou formou je až dodnes ukotvené v tejto kultúrnej krajine. Na vianočných trhoch regiónu Mostviertel zohráva železo zas a znova svoju úlohu hravou aj remeselnou formou.

Slávnostný rámec scén „Žiarivých Vianoc“ sa odohráva na zámkoch, v kováčskych dielňach, opátstvach a kláštoroch. Hra s ohňom a chladom vytvára príjemnú predvianočnú náladu a srdcia návštevníkov roztopí aj podujatie Perchtenlauf, dielnička na výrobu medovníkov alebo vianočný zbor.