Header Radfahren neu, © schwarz-koenig.at

6 redakčných tipov, ktoré rozbúchajú všetky cyklistické srdcia

Pocit slobody na dvoch kolesách: Cyklistika pozdĺž riek alebo nevyužívaných železničných tratí, k najkrajším kultúrnym pokladom a vyhliadkam, popri horských panorámach alebo viniciach. Máme dostatok dôvodov na cyklistický výlet po Dolnom Rakúsku. A načo máte chuť vy?

Kultúra a pôžitky v lese aj na lúke, © (c) Wienerwald Tourismus GmbH/Raimo Rumpler

Cyklistika, kultúra a pôžitok pri rieke

Mierne hornatá krajina na okraji Viedne, kde kanál Wiener Neustädter Kanal otvára pohľad na ďalekosiahle polia a romantické kopčeky s vinohradmi. Mesto Baden, kde sa kúpali ešte starovekí Rimania a kde cisár František I zriadil svoje letné sídlo, láka svojou blahodarnou klímou a očarujúcou malomestskou atmosférou. Náš tip na „cyklistiku-pôžitky-zážitky“: Spoznajte cyklotúry do Laxenburgu alebo cez údolie Helenental do Mayerlingu.

Prečítajte si viac
Euro Velo 6, © (c) Niederösterreich Werbung/ David Schreiber

Dunajská cyklotrasa: takmer žiadne stúpanie, zato množstvo vrcholov

Dunajská cyklotrasa sa na súši aj vode vypracovala na ukážkový príklad všetkých cyklotrás, pričom má najvyššie známky v značení trasy, infraštruktúre, ako aj mnohých oddychových zastávkach. Bicyklujte pozdĺž striebristomodrého Dunaja po spevnených cestách alebo pokojných dedinských cestách: Dunajská cyklotrasa ponúka ideálne dovolenkové prostredie.

Prečítajte si viac
Traisentalská cyklotrasa, © (c) Mostviertel Tourismus/schwarz-koenig.at

Púť do Mariazellu po Traisentalskej cyklotrase

Na Traisentalskej cyklotrase vás bude sprevádzať tiché žblnkotanie riečky Traisen, pričom cesta vedie po príjemných vychodených cestičkách a slabo frekventovaných vedľajších cestách od Dunaja cez malebnú vínnu krajinu údolia Traisental a hlavné krajinské mesto St. Pölten až do horského regiónu Mostviertel a do Mariazellu. Prvý úsek z obce Traismauer do Kernhofu je nenáročný a vhodný zvlášť pre rodiny.

Prečítajte si viac
Retz, Weinviertel, © Niederösterreich Werbung/ Andreas Jakwerth

Cyklistika s pôžitkom v regióne Weinviertel

Cyklistika s pôžitkom: Žiadne iné slová nevystihujú cyklotrasy regiónu Weinviertel lepšie. Koniec koncov vás tu k oddychu a pôžitkom pozýva množstvo viech a vínnych uličiek. Cyklotrasy sú lemované vinohradmi, vínnymi uličkami a zaujímavými výletnými cieľmi.

Prečítajte si viac
Oddych pri jazere Lunzer See, © schwarz-koenig.at

Ybbstalská cyklotrasa: od Dunaja k jazeru Alpensee

Na železničných tratiach v samotnom srdci Ybbstalskej cyklotrasy medzi obcami Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See už nepremávajú vlaky, ale bicykle. Zbaľte si plavky a pohodlne sa vydajte na cestu do 55 km vzdialeného cieľa, až kým sa vám na úpätí Dürrensteinu neobjaví výhľad na sýto zelenú vodu jazera Lunzer See. Ideálne miesto, kde môžete na niektorom z tunajších mól dopriať oddych duši aj svojim unaveným lýtkam.

Prečítajte si viac
Thayarunde, © Waldviertel Tourismus/ishootpeople.at

Thayarunde: cyklistika akoby po koľajniciach

Kde kedysi po koľajniciach fujazdili parné lokomotívy, tam si dnes trasu Thayarunde s jej malebnou vidieckou idylou vychutnávajú rodiny a rekreační cyklisti. Cesta sa tiahne pohodlne popri zrúcaninách a hradoch, pozostatkoch bývalej železničnej trate alebo sladkých pokušeniach, akými sú kríky plné lesného ovocia, ktorými je cesta doslova posiata.

Prečítajte si viac