Dunajská cyklocesta, 3. etapa, južný breh: Linz – Ardagger

Top cyklistická trasa od Linz do Ardagger

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

59,24 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: ľahké
 • Trasa: 59,24 km
 • Stúpanie: 9 Hm
 • Zostup: 36 Hm
 • Trvanie: 3:10 h
 • Najnižší bod: 225 m
 • Najvyšší bod: 261 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 3. etapa, južný breh: Linz – Ardagger

Krátky opis

Kultúrny odpočinok v tieni mestskej veže

Opis

Staré mesto so svojím hlavným námestím a hlavnou ulicou, zámockým múzeom, botanickou záhradou, hudobným divadlom v ľudovej záhrade, Múzeom Lentos a Centrom Ars Electronica, zážitkovým svetom Pöstlingberg – tak veľa by sa toho dalo v Linzi navštíviť... Ak by vám padlo zaťažko vydať sa odtiaľto na ďalšiu cestu, nech vás uteší aspoň to, že počas tejto cyklistickej etapy na vás v Ennse čaká príjemný „kultúrny odpočinok“.

Predtým sa ale ešte vydajte na cestu po severnej vetve dunajskej cyklocesty až do Steyreggu. Keď cez vodnú elektráreň Abwinden-Asten prebicyklujete na južný breh Dunaja, ponúknu sa vám dve odbočky, ktoré sa oplatia. Tá prvá vás povedie hore ku kanonickému Kláštoru sv. Floriána, ktorý je hodné navštíviť pre jeho známy Brucknerov organ a Altdorfský oltár. Tá druhá vás povedie popri Enghagene do Ennsu.

Toto históriou opradené mestečko patrí k najstarším mestám Rakúska a je ideálne urobiť si jeho prehliadku so sprievodcom. Zvyšky starého mestského opevnenia, 60 metrov vysoká mestská veža z obdobia reformácie (16. storočie) a renesančné či barokové domy na námestí dokážu rovnako očariť. A možno by sa hodila aj krátka návšteva Rímskeho múzea a zámku Ennsegg.

Čoskoro po mestečku Enns dorazíte do dolnorakúskej oblasti Mostviertel (Muštárska), kde vás budú stále znova a znova lákať zastaviť a oddýchnuť si v hostincoch a viechach výrobcov muštov. Vo Wallsee vám ďalšie Rímske múzeum objasní, kam až siahajú dejiny tejto oblasti Rakúska. Ide o búrlivú históriu, v rámci ktorej zohral určitú rolu aj zámok Wallsee (teraz v súkromnom vlastníctve), ktorý kedysi obýval aj habsburský arcivojvoda Franz Salvator. Až po konečný cieľ etapy v Ardaggeri sa vám potom ešte trošku ďalej od Dunaja predstaví oblasť Mostviertel v svojich najkrajších farbách.

Počiatočný bod túry

Linz

Cieľový bod túry

Ardagger

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 3. etapa, južný breh: Linz – Ardagger

Linz - Steyregg - Enns - St. Pantaleon - Wallsee – Ardagger

 

Popis trasy:

Tento výlet začína na ulici Flussgasse v Linzi, blízko pri novej radnici. Hneď na to narazíte na Dunajskú hrádzu, ktorá vedie priamo popri rieke a pri jazde po nej si môžete užívať pohľad na Dunajské koleno v Linzi. Zároveň vám nebude nič brániť vo výhľade na Pöstlingberg.

 

Ďalej dunajská cyklocesta vedie popri Steyreggu – to je názov, ktorý by si milovníci zámkov mal pripadať známy. Ponad kaskádu vodnej elektrárne Abwinden-Asten prejdete na druhú stranu Dunaja a odtiaľto už pôjdete ďalej po južnom brehu Dunaja. Dunajská cyklocesta vás tadiaľ najprv povedie cez svetlé lesy a prekročíte aj dva menšie vodné toky. Krátko potom zabočíte doľava a tým pôjdete naďalej dolu po prúde. Prejdete krížom cez malú obec Enghagen a ďalej sa budete uberať po brehu Dunaja. Všetci milovníci kultúry by sa ale mali odvážiť spraviť si malú odbočku do Ennsu –najstaršieho mesta Rakúska, lebo práve tu sa nachádzalo Lauriacum. Bola to základňa rímskych legionárov a zároveň dôležité rímske mesto tesne pri Dunajskej hranici Rímskej ríše v Rakúsku. Oplatí sa vám spraviť si výlet aj do St. Florianu. Tamojší barokový kláštor a organ Antona Brucknera v ňom iste stoja za návštevu. Kvôli rieke Enns, ktorá tu tiež predstavuje hranicu medzi Horným a Dolným Rakúskom, budete na preklenutie tohto bočného ramena Dunaja musieť použiť cyklokompu. Na jej opačnej strane sa ocitnete už v oblasti Mostviertel a cesta vás povedie ďalej cez lesom popri Dunaji. Kvitne tu medvedí cesnak, ktorý aj rozvoniava po celom okolí.

 

Keď prejdete popri Albingu, znova sa vzdialite od Dunaja a prejdete cez St. Pantaleon. Od tejto chvíle budete bicyklovať po najlepšie označenej dunajskej cykloceste v Mostvierteli a budete stále bližšie svojmu cieľu. Muštárska cesta sprístupňuje najväčšiu uzavretú oblasť pestovania hruškových stromov v Európe – oblasť Mostviertel na južnej strane Dunaja v Dolnom Rakúsku. Cesta vás povedie povedľa množstva muštárskych hospodárstiev, muštárskych viech a sedliackych predajných stredísk, ktoré priamo na mieste ponúkajú vyprešovaný mušt. Nakoniec dorazíte do Wallsee, kde budete môcť znova obdivovať tamojší zámok. Potom sa na znova na dlhší úsek cesty vzdialite od Dunaja a budete prechádzať oblasťou pestovania hrušiek smerom k Ardaggeru. Tam sa vám oplatí navštíviť rovnomenný, viac ako 950 rokov starý kláštor, ktorý bol v roku 1813 prerobený na zámok.

Príchod

Z Mníchova po A8 do Salzburgu. Ďalej po A1 (Rakúsko) do Linzu.

Parkovanie

Urfahranský jarmočný areál (zdarma)

Vlakom z Mníchova do Linzu. Ďalej električkou na zastávku Rudolfstraße.

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 09.01.2024

Viac zájazdov okolo východiskového bodu