Dunajská cyklocesta, 6. etapa severný breh – Krems - Tulln

Top cyklistická trasa od Krems do Tulln

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

41,36 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 41,36 km
 • Stúpanie:
 • Zostup: 20 Hm
 • Trvanie: 3:00 h
 • Najnižší bod: 178 m
 • Najvyšší bod: 198 m
Vlastnosti
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 6. etapa severný breh – Krems - Tulln

Krátky opis

Od stredovekého mesta k mestu umenia a záhrad

Táto etapa vás bude viesť pozdĺž severného a južného brehu Dunaja von z kultúrneho regiónu Wachau. Na cestu vyrazíte v meste Krems an der Donau, krásnom meste obchodov a kultúry. Potom budete bicyklovať po Dunajskej cykloceste do Tullnu an der Donau, ktoré sa označuje ako mesto umenia a záhrad. Po ceste k nemu prejdete okrem iného cez obce Altenwörth a Zwentendorf an der Donau, až kým nedorazíte do svojho cieľa na južnom brehu Dunaja.

Opis

Mesto vína, obchodu, nákupov, kultúry, škôl a univerzít Krems očaruje návštevníkov svojou polohou. Medzi Dunajom a vinohradmi leží dominanta údolia rieky Krems, historické centrum, ktoré bolo zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v rámci údolia Wachau. Steinská brána, dominanta Kremsu z roku 1480 tiež pripomína pohnutú históriu podobne ako mnohé meštianske domy zo 16. Storočia, keď Krems zbohatol vďaka protestantským obchodníkom. Prejdite sa hornou a dolnou krajinskou ulicou (Obere a Untere Landstrasse), nezabudnite pritom navštíviť ranogotický Gozzoburg, halu umenia, či Múzeum karikatúr.

 

Čoskoro po opustení Kremsu dostanete nového sprievodcu – región Wagram. Vinice, ktoré sa vzájomne prelínajú s poľami, vinúcimi sa do vrchov, tienisté rokliny, vymyté vodou počas miliónov rokov medzi svahmi, to všetko je typické pre Wagram. Hlboké ílovité pôdy sú výborným predpokladom pestovania jemne korenistých, plných vín. Platí to nielen pre veltlín zelený, ale aj pre odrodu veltlín červený.

 

Vo vínotéke Weritas v Kirchbergu am Wagram je zastúpených 50 najlepších vinárov s viac ako 250 vínami. V Kirchbergu sa nachádza aj alchymistický park a múzeum alchýmie, neďaleko odtiaľ je Pleyelovo múzeum v Ruppersthale. Ignaz Joseph Pleyel, najslávnejší syn Wagramu, opustil túto romantickú vinársku obec, aby sa v Paríži stal slávnym ako skladateľ a výrobca klavírov. Cyklisti môžu spoznávať región Wagram vďaka piatim tématicky zameraným cyklotrasám, ktoré vedú pozdĺž objaviteľských ciest.

 

Napokon vás privíta Tulln. Hneď na okraji mesta prejdete okolo areálu Tullnských záhrad (Garten Tulln), jedinečného ekologického záhradného zážitkového sveta v Európe. Pýši sa viac ako 60 druhmi záhrad a mnohými ďalšími atrakciami. V Múzeu Egona Schieleho, jeho rodnom dome a tématickej vychádzkovej trase Egona Schieleho môžete zažiť tohto výnimočného svetového umelca. Dunajská promenáda v Tullne je atraktívne upravená a len za niekoľko minút sa dostanete od jednej pamätihodnosti k ďalšej, okrem iných napríklad k Rímskemu múzeu.

Počiatočný bod túry

Krems

Cieľový bod túry

Tulln

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 6. etapa severný breh – Krems - Tulln

Krems an der Donau - Altenwörth - Zwentendorf an der Donau - Kleinschönbichl - Pischelsdorf - Langenschönbichl - Tulln an der Donau

 

Popis cesty:

Vaša trasa začína v meste Krems an der Donau. Veľký dojem na vás urobí už historické jadro mesta, pretože je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Vyzdvihnúť treba najmä Steinskú bránu, ktorá sa považuje za dominantu mesta. Okrem toho v Kremse možno objaviť nespočetné množstvo kostolov, brán, domov a múzeí, je to skutočné kultúrne mesto. Aj znalci vína sa však v ňom budú dobre cítiť, pretože vďaka mnohým vinárskym podnikom a reštauráciám nie je dorábanie vína iba ekonomickým prínosom, je aj dôležitou časťou života tohto mesta.

Pozdĺž vínnej cesty Kremstal (údolie rieky Krems) sa rozprestiera vinárska oblasť Kremstal – na oboch brehoch Dunaja a okolo historického jadra mesta Krems. Hrozno sa tu pestuje na víno už dlhé stáročia a ešte dnes je víno v Kremse prítomné vlastne všade. Na východnom okraji údolia Wachau je Kremstal jedným z najstaších vinohradníckych regiónov Rakúska. Už veľa storočí sa na plodných kamenistých a predovšetkým sprašových pôdach pestuje víno.

 

Následne prejdete ponad rieku Krems a budete sledovať túto rieku až kým nevyústi do Dunaja. Potom budete bicyklovať po Dunajskej cykloceste priamo pozdĺž rieky a vychutnáte si nádhernú panorámu krajiny, ktorá sa pred vami bude rozprestierať. Budete obdivovať podobný obraz, ako v údolí Wachau – zelené kopce vysadené veľmi často vinohradmi. Na dlhom úseku pôjdete popri Dunaji, až pokiaľ kvôli priehrade Altenwörth budete musieť prejsť na druhý breh a budete potom pokačovať v jazde po južnom brehu rieky.

 

Keď prídete k ričke Traisen, prekročíte ju a pokračujete naspäť na breh Dunaja. Tu sa budete nachádzať v oblasti vínnej cesty Wagram. Ide o výraznú krajinnú vyvýšeninu, ktorá sa rozprestiera na sever od Dunaja. Južne od Dunaja sa nachádzajú malé vinárske a vinohradnícke obce oblasti Tullnerfeld (Tullnské pole). Vinárska oblasť Wagram má plochu 2 400 hektárov.

 

Keď sledujte cyklocestu ďalej, natrafíte na malú dedinku Zwentendorf na Dunaji, ktorá sa môže pochváliť mimoriadnou pamätihodnosťou. Nachádza sa tu prvá a jediná, ale nikdy nesprevádzkovaná jadrová elektráreň v Rakúsku. Cyklocesta však pokračuje ďalej, až kým ju pri Kleinschönbichli neopustíte a trochu sa tým vzdialite od Dunaja. Pôjdete potom po okresnej ceste cez obce Pischelsdorf a Langenschönbichl a ďalej po L 2148 až k rieke Grosse Tulln (Veľký Tulln). Keď prejdete cez rieku, na jej opačnom brehu vás potom cesta zavedie naspäť na breh Dunaja.

 

Tu prejdete posledné metre po cykloceste, kým sa nedostanete do svojho cieľa v meste Tulln an der Donau. Dolnorakúske mesto je nádherným ukončením vašej trasy. Popri mnohých pamätihodnostiach je totiž pre mesto typické množstvo zelene a záhrad. Je tu doma aj komplex Garten Tulln (Záhrada Tulln). Kedysi rímsky jazdecký tábor Comagenis je známy svojou širokou ponukou kultúry a umenia a tiež špliechajúcimi fontánami.

Príchod

Po ceste B 35 sa dostanete priamo do Kremsu.

Parkovanie

V centre Kremsu. Prosím dbajte na jednotlivé typy parkovacích zón. Viac informácií nájdete na http://www.krems.info/en/welcome/service/orientation/parking-in-krems/

Do Kremsu sa možno dostať viacerými nadregionálnymi autobusovými a vlakovými spojmi. Cestovné poriadky si možno nájsť online na stránkach www.oebb.at , www.postbus.at , www.anachb.at

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 09.01.2024

Viac zájazdov okolo východiskového bodu