Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 13: Oberbergern-Mautern

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

13,04 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 13,04 km
 • Stúpanie: 323 Hm
 • Zostup: 424 Hm
 • Trvanie: 5:00 h
 • Najnižší bod: 202 m
 • Najvyšší bod: 419 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 13: Oberbergern-Mautern

Krátky opis

Na 17 kilometroch uvidíme na túre od Oberbergernu až do Mauternu krásnu krajinu s vinicami, malé obce s vincúrmi, sakrálny kopec Göttweigerberg. Neprehliadnuteľný kláštor Stift Göttweig, vyvýšenina „Am Giritzer“, sprašová roklina Zellergraben a vyhliadka Ferdinandswarte, to sú hlavné zaujímavosti na tejto trase.

Opis

Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau: od Oberbergernu po Mautern

Z mesta Oberbergern vedie naša trasa cez kláštor Stift Göttweig až po obec Mautern. Je takmer 17 kilometrov dlhá, vedie vinicami oblasti Wachau a Kremstal popri mnohých viechach a sú na nej miesta, odkiaľ sú unikátne výhľady do diaľav. Hustými lesmi a krajinou lúk vedie cesta po vyvýšenine Am Giritzer k impozantnej rokline plnej spraše – Zellergraben, až do rímskeho mesta Mautern.

Počiatočný bod túry

Oberbergern, chapel

Cieľový bod túry

Mautern, town hall square

Opis trasy Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 13: Oberbergern-Mautern

Odštartujeme pri kaplnke v obci Oberbergern. Opustíme malebnú sedliacku dedinu smerom na sever. Po 150 metroch opustíme obec, cez zakvitnuté lúky a polia pôjdeme po poľnej ceste, naše putovanie budú sprevádzať prekrásne výhľady, až po vyhliadku Ferdinandswarte. Od križovatky je to k nej len 5 minút. Odtiaľ uvidíme Loiben, Dürnstein až do Kremsu. Po cestičke ideme ďalej do Unterbergernu. V mieste je niekoľko príjemných viech. Za kostolom a farou pôjdeme po hlavnej ceste priamo rovno a po 300 metroch zabočíme vľavo a hneď vpravo. Pôjdeme po ceste  do kopca a na prvej križovatke odbočíme vľavo. Po niekoľkých minútach prídeme k vyvýšenine „Am Giritzer“. Kúsok za letiskom pre modely lietadiel sa budeme držať vpravo až dosiahneme lesíček a Rote Kreuz. Potom pôjdeme priamo po trase a prídeme až k miestu oddychu pri lipe a záhradnej škôlke, odkiaľ uvidíme nádherné okolie a mestá Krems, Stein, Mautern a kláštor Stift Göttweig. Následne ideme vpravo a krátku časť po  ceste prvej triedy, kde odbočíme na prvej odbočke vľavo na cestu do Zeilingu. Pokračujeme ďalej až na koniec a na hlavnej ceste zamierime vpravo na malú cestu s vínnymi pivnicami, po 150 metroch vľavo dolu do Steinawegu. Ideme zospodu, následne vpravo a potom vľavo cez malý mostík až dosiahneme kaplnku Steinaweger Kapelle. Po ďalšom malom mostíku ponad potok Fladnitz vyjdeme na kopec Göttweiger Berg až ku kláštoru. Potom, čo prekročíme koľajnice, stúpame do kopca k nedotknutému lesu bukov, dubov a borovíc, až do kopca ku kláštoru Stift Göttweig (tu je stanica pečiatok), kde sa môžeme zastaviť v reštaurácii kláštora. Potom vedie cesta  neustále dole kopcom do vinárskej obce Furth. Na železničnej stanici pôjdeme doľava a prejdeme pod koľajami. Na druhej ceste zabočíme vľavo do ulice Kargelmayer-Gasse a paralelne k potoku Bach Fladnitz (po pravej ruke). Pretneme ďalší most a prídeme ku kostolu Heiliger Wolfgang. Pod kostolom zahneme vľavo do kopca na ceste (St. Wolfgang-Weg). Dosiahneme priekopu Further Kellergraben s viechami a ideme vpravo. Na ďalšej križovatke vľavo a už sme v priekope „Lössschlucht“ Zellergraben. Sprašové steny patria k najimpozantnejším v celom regióne a sú prírodnou pamiatkou. Na konci priepasti prídeme k miestu oddychu k Zellerkreuz a vandrujeme ďalej vpravo ulicou s vínnymi pivnicami cez vinice vo Further a Mautern (Ried Silberbichl). Na konci tejto vínnej cesty pôjdeme vpravo a ďalej k hlavnej ceste, až ku kasárňam Mautern. Potom vľavo, prejdeme križovatku a ideme ďalej až k radničnému námestiu Mauterner Rathausplatz, tu naša túra a etapa končí.

Príchod

A1 k výjazdu Ausfahrt Melk, ďalej po ceste B33 do mesta Mautern a po ceste prvej triedy do Oberbergernu.

Parkovanie

V centre mesta Oberbergern resp. pri rímskej hale v Mauterne.

 Miesta sú sedem dní v týždni dostupné verejnou dopravou. Dá sa vrátiť na začiatok trasy.

Počas pracovných dní a víkendov jazdí medzi obcami autobus linky1453. Počas víkendov a sviatkov jazdí autobus Göttweig (WL 4: Krems-Mautern-Unterbergern-Oberbergern-Göttweig-Furth-Mautern-Krems). Premáva v pevných hodinách, preto je potrebné si ho telefonicky objednať 60 minút pred odchodom na tel.: +43 810 810 278. Príchod do obce Mautern wachauskou linkou (WL 2) zo železničných staníc Krems a Melk: www.vor.at .

Stanica – požičovňa bicyklov Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) sa nachádza v Mautern/Römerhalle, www.nextbike.at .

Ďalšie informácie / odkazy

Ďalšie informácie o zastaveniach či o ubytovacích možnostiach vo Wachau odporúčame na: www.bestof-wachau.at. Best of Wachau podniky nájdete v obci Mautern.

Ďalšie možnosti zastavenia sa/otváracie hodiny:

Reštaurácia Stift Göttweig (stanica pečiatok):  apríl - december: , www.stift-goettweig.at ; 02732/85581-326.

Vínne viechy sú v obciach Oberbergern, Unterbergern, Steinaweg, Furth a Mautern. Mnohé z nich sú v zime otvorené, sú označené, dekorované zeleným vencom a lampičkou. Venujte pozornosť aktuálnemu kalendáru vínnych viech a ich otváracím hodinám na: www.welterbesteig.at .

Na pohodlné a jednoduché plánovanie trás a cesty do regiónu Wachau-Nibelungengau-Kremstal sú aplikácie, stiahnite si ich jednoducho cez android alebo iPhone.

Vybavenie

Pevná obuv na túry, pláštenka, optimálne množstvo nápojov a občerstvenie, tak ako aj mapa regiónu, trás a túr vo Wachau a eventuálne aj kalendár Heurigen s informáciami, kde sú otvorené vínne pivničky. Vymenovanie výstroja nájdete na: www.welterbesteig.at .

Bezpečnostné opatrenia

Tiesňové volanie Bergrettung Wachau: 140

Tip autora

K Lössweg Zellergraben a ku kopcu Göttweigerberg je k dispozícii veľmi vydarená brožúra o tejto chránenej prírodnej oblasti: „Natura Trail Wein und Natur“, www.nfi.at  (rubrika Natura Trails). Táto brožúra s informáciami je vynikajúcim doplnkom každého vandrovania.

Viac zájazdov okolo východiskového bodu