Svetové kultúrne dedičstvo Wachau 01: Krems-Dürstein

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

12,47 km dĺžka

Údaje o túre
  • Náročnosť: ľahké
  • Trasa: 12,47 km
  • Stúpanie: 365 Hm
  • Zostup: 370 Hm
  • Trvanie: 4:30 h
  • Najnižší bod: 207 m
  • Najvyšší bod: 307 m
Vlastnosti
  • dostupnosť vlakom a autobusom

Detaily pre: Svetové kultúrne dedičstvo Wachau 01: Krems-Dürstein

Krátky opis

Z Kremsu do Dürnsteinu putujeme cez historickú štvrť mesta Krems a Stein - budovy z čias gotiky, renesancie a baroka, cez ulicu pivníc s vínom, ku kamenným terasám plných viníc. Na konci túry prídeme k perle oblasti: k stredovekému mestu Dürnstein, s jeho známou ruinou hradu.

Opis

Wachau svetové kultúrne dedičstvo: Od Kremsu po  Dürnstein
Našu túru začíname v Hohn Markt a pri Gozzoburgu v Kremse. Popri piaristickom kostole prídeme ku krížovej ceste až ku kremským viniciam, kde majú turisti zakaždým možnosť vidieť úžasnú panorámu okolia. Cez staré mesto prídeme k Steiner Weinlandschaftu ‒  ruine hradu. Popri viniciach cez Pfaffenberg, vinicu Wachau. Cez impozantný Ried Loibenberg prídeme k chránenej prírodnej oblasti Höhereck a Kellerberg. Pod ruinou hradu Dürnstein sa začína nádherná a doslova fascinujúca krajina lesa. Cestu skončíme pri vyhliadke Kuhberg a už sme neďaleko brány Kremser Tor v Dürnsteine.  

Počiatočný bod túry

Krems, Hoher Markt

Cieľový bod túry

Dürnstein, Altstadt („old part of town“)

Opis trasy Svetové kultúrne dedičstvo Wachau 01: Krems-Dürstein

Na mieste Hohen Markt v meste Krems s hradom Gozzoburg, pokračuje trasa smerom na sever k starému piaristickému kostolu (dnes je to Vysoká odborná škola Krems), odkiaľ je krásny pohľad na staré mesto Krems. Od kostola pôjdeme doprava a hneď doľava smerom dole. Popri starej mestskej priekope a starom mestskom múre prídeme k ulici Alauntalstraße. Len o niekoľko metrov ďalej dôjdeme ku schodom, najkrajšej časti vínnych terás svetového kultúrneho dedičstva. Ďalej popri starých vilách smerom na Kreuzberg. Na konci výstupu po schodoch pôjdeme doľava k Ried Kögel a ku kremskej krajine vína. Čaká nás úžasný pohľad do diaľky. Cesta ďalej vedie cez vinice až dole k Uni Campus Krems. Pôjdeme doprava, univerzita je po ľavej ruke, križujeme cestu a prídeme k výstupu Philosophensteig. Pod skalnatými terasami viníc prejdeme cez železničnú trať Wachaubahn, až prídeme k stredovekej bráne Wiedentor (vchod ku skalným viniciam). O pár metrov ďalej vkráčame do ulice viníc Steiner Kellergasse, kde je niekoľko vínnych pivničiek – tzv. „Heurigen“, až prídeme k bráne Steiner Rebentor a ku kostolu Frauenbergkirche, krásnemu miestu na oddych a výhľad. Tu sa nachádza brána vinárstva a hostinec Mayr-Resch, stanica pečiatok. Ďalej ideme po ulici s vínnymi pivnicami k železnici, po schodoch, pretneme cestu a vyjdeme po schodoch k ruine hradu Stein a Ried Altenburg. Naša cesta povedie idylickými skalnatými vinicami a priekopami Förthofgraben. V jednej zákrute pôjdeme vpravo nahor na kopec Pfaffenberg, kde sa začína wachauský región vína. Odiaľ po starej vínnej ceste popri Weiler Rothenhof a vstúpime do nádhernej krajiny viníc Loibenberg so skalnatými terasami. V Loibenwegu prejdeme cez známe vinice ako Steinertal, Höhereck a Kellerberg.Vrcholy kopcov Höhereck a Kellerberg boli kedysi lúky, ktoré sú dnes chránenou prírodnou oblasťou. V týchto suchých biotopoch rastú vzácne orchidey, modlivky a okrasné trávy. Na Kellerbergu uvidíme barokový zámoček Kellerschlößerl (kedysi zámok kláštora Dürnstein) v oblasti Wachau. Opustíme vinice a prídeme k malej bizarnej krajine skál a lesa. Po úzkom chodníčku prídeme ku Kuhbergu nad Dürnsteinom. Pod kopcom pôjdeme doľava a po niekoľkých minútach prídeme k bráne Kremser Tor (alebo aj Steiner Tor) a k starému centru mesta Dürnstein.

Príchod

A1 k uzlu St. Pölten, ďalej po S 33 smer Krems, ďalej po B3 k Dürnsteinu

Parkovanie

V podzemnej garáži centra Kremsu alebo tam, kde sú parkovacie miesta zdarma mimo mesta Dürnstein. Všimnite si rôzne krátkodobé parkovanie v zónach, v centre  mesta Krems a Stein. Viac informácií nájdete na domovskej web stránke mesta Krems.

Do všetkých miest sa môžete dostať sedem dní v týždni verejnou dopravou (autobusom a wachauskou železnicou) a vrátiť sa aj späť na miesto, odkiaľ ste štartovali. Na severnom brehu Wachau (WL 1: Bahnhof Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk) jazdia autobusy v hodinovom intervale sedem dní v týždni: www.vor.at.

Železnice Wachau premávajú len počas víkendov a sviatkov tri razy do dňa: www.noevog.at.

Stanice – požičovne bicyklov Leihradl Nextbike (1 euro/hodina) sa nachádzajú v meste Krems a Dürnstein: www.nextbike.at.

Kompa pre bicykle Dürnstein-Rossatz je v prevádzke len od apríla do októbra.

V apríli a v októbri len v pia, so, ne. V piatok a vo voľný deň od 10.00 do 17.00 hod. V máji a v septembri denne od 9.30 do 18 hod. V júni a v auguste denne od 9.30 do 18.00 hod., v pia, so, ne a vo voľný deň od 9.00 do 18.30 hod.

Ďalšie informácie / odkazy

Best of Wachau: renomovaná a odporúčaná gastronómia a ubytovacie kapacity v oblasti UNESCO – svetového dedičstva Wachau, nájdete na Best of Wachau: www.bestof-wachau.at

Ďaľšie informácie o zastávkach či o ubytovaní nájdete na: www.welterbesteig.at

Vínne pivničky sú v mestách Krems, Stein, Förthof a Dürnstein. Viaceré vínne pivnice sú otvorené aj v zime – sú označené vencom. Informácie nájdete v kalendári tzv.Heurigenkalender: www.welterbesteig.at 

Na pohodlné a jednoduché plánovanie trás a cesty do regiónu Wachau-Nibelungengau-Kremstal sú určené aplikácie – stiahnite si ich jednoducho cez android alebo iPhone.

Vybavenie

Pevná obuv na túry, pláštenka, optimálne množstvo nápojov a občerstvenie, tak ako aj mapa regiónu a trás a túr vo Wachau a eventuálne aj  kalendár Heurigen s informáciami, kde sú otvorené vínne pivničky. Vymenovanie výstroja nájdete na: www.welterbesteig.at unter der Rubrik Service/Tipps.

Bezpečnostné opatrenia

Keď je horúco a páli slnko, potrebujete si vziať so sebou dostatočné množstvo vody. Terasovité vinice sú prehriate, a tak je v tejto oblasti teplejšie či horúcejšie než inde.

Tip autora

Nielen vtedy, keď je nepriaznivé počasie, ale aj inokedy odporúčam, naplánujte si návštevu tzv. Kunstmeile Krems: www.kunstmeile.at.      Kláštor Dürnstein je výnimočnou ukážkou rakúskeho baroka. Modrá veža je symbolom mesta Dürnstein a údolia Wachau: www.stiftduernstein.at ; 02711/227.

Viac zájazdov okolo východiskového bodu