Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Wachau 05: Mühldorf-Maria Laach (Prírodný park Jauerling-Wachau)

Plné zobrazenie
Výškový profil

12,90 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 12,90 km
 • Stúpanie: 845 Hm
 • Zostup: 611 Hm
 • Trvanie: 5:30 h
 • Najnižší bod: 354 m
 • Najvyšší bod: 966 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Wachau 05: Mühldorf-Maria Laach (Prírodný park Jauerling-Wachau)

Krátky opis

Od obce Mühldorf až do obce Maria Laach poputujeme nádhernou krajinou v prírodnom parku Jauerling, najvyššieho kopca na Dunaji. Neskutočne krásna panoráma, vysoko položené vinice a príroda vôkol, pomyselná brána k nezabudnuteľným zážitkom.

Opis

Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Wachau: Od Mühldorfu po Maria Laach

 Naše putovanie od obce Mühldorf až po Maria Laach povedie cez kopec Trenning (628 m) a najvyššie položené vinice Dolného Rakúska (Ried Trenning), až po 960 metrov vysoký Jauerling, najvyšší vrch na celom toku Dunaja. Vputujeme priamo do krajiny prírodného parku Jauerling-Wachau a budeme mať grandiózny výhľad od domu v prírodnom parku vo výške 915 metrov. Cez plató Jauerling popri Weilern Gießhübl (obrannom dvore), Zeißingu (s vodným hradom a ruinou zámku) a viniciach dôjdeme k pútnemu miestu Maria Laach s gotickým pútnickym kostolom a sedliackym trhom.

Počiatočný bod túry

Mühldorf, Marktplatz (market square)

Cieľový bod túry

Maria Laach, Marktplatz (market square)

Opis trasy Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Wachau 05: Mühldorf-Maria Laach (Prírodný park Jauerling-Wachau)

Opustíme Mühldorf, trhovisko, námestie smerom k obci popri hostinci Gasthaus Weißes Rössl a radnici, odbočíme vpravo a pretneme potok tečúci mestom Spitz. Tu sa začína výstup ku krížu na vrchole kopca Trenning. Z vrcholu zídeme zase dole k Weiler Thurn, s vinicou Ried Trenning, najvyššie položenou vinicou v Dolnom Rakúsku, vo výške asi 450 metrov nad morom. Vo Weiler sa začína stúpanie k Jauerlingu. Po malebnom náučnom chodníku a lesných cestách vandrujeme k prírodnému parku s wachauskou terasou. Odtiaľ pôjdeme10 minút vpravo hore k vrcholu s krížom kopca Jauerling. Prejdeme popri parku s domom v prírode, zabočíme vpravo a prídeme k Turnerwiese. Tu odbočíme doľava a už vidíme vyhliadkovú vežu na Jauerlingu, kde vidno panorámu vrchu Schneeberg až po horu Watzmann. Odtiaľ sa vydáme k vrcholovej stanici s lyžiarskym vlekom a pôjdeme popri chate Holzfällerhütte Stauferhütte priamo do lesa. Lesná cesta vedie k čistine popri Gießhübl, kde môžeme odbočiť k obhospodarovanej chate Haberghütte, stojacej oproti stredovekému obrannému dvoru Wehrhof Gießhübl. Po historických schodoch kostola s úžasnými pohľadmi na kláštor Stift Melk a Maria Laach a dole smerom k Zeißingu. Na križovatke pred obcou odbočíme a oddýchneme si pri ruine zámku Zeißing a ruine vodného hradu. Späť cez križovatku pôjdeme po ceste nahor k vinici Weiler Weinberg – krásna panoráma – a o niečo neskôr dosiahneme cieľ našej etapy, trhovisko v obci Maria Laach.

Príchod

A1 k výjazdu Melk, ďalej cez B3 a B217 do mesta Mühldorf respektíve Maria Laach.

Parkovanie

V centre mesta  Mühldorf resp. v centre Maria Laach.

Obce nie sú spojené verejnou dopravou, preto na návrat odporúčame volať taxi službu z mesta Spitz -Bernhardt, tel.: 02713/2222 alebo spoločnosť Stummvoll z Mühldorfu, tel.: 0676/6242892.

Doprava do obce Mühldorf je možná autobusom premávajúcim vo Wachau (WL 1 a WL 5) zo železničných staníc Melk alebo Krems s prestupom v meste Spitz. Počas víkendov a sviatkov jazdí ešte aj autobus, ktorý si môžete rezervovať, tzv. Rufbus Jauerling (WL 7, www.naturpark-jauerling.at ). Jazdí vždy vo fixnú hodinu a musíte si ho objednať telefonicky 60 minút pred odchodom na tel. č.:+43 810 810 278, www.vor.at .

Požičovňa bicyklov Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) sa nachádza v meste Mühldorf, www.nextbike.at .

Ďalšie informácie / odkazy

Best of Wachau: renomovaná a odporúčaná gastronómia a ubytovacie kapacity v oblasti UNESCO-svetového kultúrneho dedičstva Wachau, nájdete na: Best of Wachau, www.bestof-wachau.at .Best of Wachau podniky nájdete aj v mestách Mühldorf a Maria Laach.

Ďalšie možnosti zastavenia sa a ubytovania/otváracie hodiny:

Dom v prírode na Jauerlingu, terasa vo Wachau: letná sezóna 1. máj – 31. október, štvrtok – utorok je otvorené, streda – voľný deň. Zimná sezóna 1. november – 30. apríl, štvrtok – nedeľa otvorené, pondelok – streda zatvorené. www.naturpark-jauerling.at ; 02713/30017.

V Mühldorfe sú oba hostince vždy v pondelok zatvorené: (hostinec Gasthaus Siebenhandl, www.7handl.at ; 02713/8257 a hostinec Gasthaus Busch/Niederranna, 02713/8201).Výnimkou sú mesiace: júl, august a september, kedy je hostinec Gasthaus Siebenhandl otvorený aj v pondelok.

V meste Maria Laach je v zime vždy otvorený hostinec „Zur Weißen Rose“ (rodina Busch), stojí na hlavnom námestí – bývalom trhovisku, www.weisse-rose.cc ; 02712/8271. V pondelok je zatvorené.

Hostinec/Hotel Grüner Baum, Maria Laach: začiatok apríla – koniec októbra, otvorené denne: www.beim-ringl.at ; 02712/8303. V zime je zatvorené.

Na pohodlné a jednoduché plánovanie trás a cesty do regiónu Wachau-Nibelungengau-Kremstal sú aplikácie, stiahnite si ich jednoducho cez android alebo iPhone.

Vybavenie

Pevná obuv na túry, pláštenka, optimálne množstvo nápojov a občerstvenie, tak ako aj mapa regiónu, trás a túr vo Wachau a eventuálne aj kalendár Heurigen s informáciami, kde sú otvorené vínne pivničky. Vymenovanie výstroja nájdete na: www.welterbesteig.at  

Bezpečnostné opatrenia

Tiesňové volanie Bergrettung Wachau:140

Tip autora

Sedliacky trh Maria Laach: sedliaci v Jauerlingu ponúkajú každú sobotu produkty a špeciality v dome – Kerblerhaus na trhovisku v Maria Laach. Otváracie hodiny vždy: od 9.00 – 15.00, tel. č.:02712/531.

Viac zájazdov okolo východiskového bodu