VAO – regionálna trasa K: Zámok Gloggnitz – Prigglitz – Payerbach

Pešia túra od Zámok Gloggnitz do Železničná stanica Payerbach

Plné zobrazenie
Výškový profil

14,10 km dĺžka

Údaje o túre
  • Náročnosť: stredné
  • Trasa: 14,10 km
  • Stúpanie: 960 Hm
  • Zostup: 956 Hm
  • Trvanie: 6:00 h
  • Najnižší bod: 439 m
  • Najvyšší bod: 1.322 m
Vlastnosti
  • vyhliadky
  • možnosť občerstvenia

Detaily pre: VAO – regionálna trasa K: Zámok Gloggnitz – Prigglitz – Payerbach

Krátky opis

Regionálna trasa K vedie z Gloggnitzu do Payerbachu a otvára neobyčajné výhľady. Regionálne trasy sú súčasťou siete turistických chodníkov Viedenského alpského oblúka (VAO). Putovanie po týchto trasách vás privedie k jedinečným výhľadom a postrehom. Regionálne trasy sa pripájajú k turistickému chodníku po Viedenskom alpskom oblúku. Výsledkom sú okružné túry v kombinácii s diaľkovou turistickou trasou.

Opis

Trasa vedie od zámku cez historické mesto Gloggnitz, ktoré zažilo svoj prvý rozkvet na začiatku industrializácie, po lesných cestách cez Silbersberg (nádherný výhľad späť na Gloggnitz) do obce Prigglitz. Krátko pred Prigglitzom je skvelý výhľad na nádhernú kultúrnu krajinu od Prigglitzu až po pohorie Rax na jednej strane a k hradu Seebenstein na druhej strane. Farský kostol v Prigglitzi vás pozýva k zaujímavému nahliadnutiu. Pri výstupe smerom na lúku Bodenwiese k chate Waldburgangerhütte sa otvára vynikajúci výhľad na Sonnwendstein a pútnický kostol Maria Schutz. V poradí štvrtý, nečakane impozantný výhľad sa vám naskytne pri zostupe smerom na Payerbach na vyhliadke Jubiläumsaussicht.

Počiatočný bod túry

Zámok Gloggnitz

Cieľový bod túry

Železničná stanica Payerbach

Opis trasy VAO – regionálna trasa K: Zámok Gloggnitz – Prigglitz – Payerbach

Regionálna trasa K sa začína priamo pri informačnej tabuli na zámku Gloggnitz. Kráčame dolu chodníkom Kirchensteig (tiež Bahnwanderweg), pri hostinci Stiegenwirtshaus prejdeme cez cestu a ideme po ulici Hauptstraße do centra Gloggnitzu. Hneď za vjazdom ku kostolu Gloggnitz odbočíme doľava na ulicu Adlergasse a prejdeme po rovnomennom moste cez rieku Schwarza a krátko nato aj cez železničnú trať. Ideme doprava na ulicu Untere Silbersbergstraße a po 10 minútach odbočíme medzi domami doľava na turistický chodník (značený červenou značkou). Tento nás vedie niekoľkými serpentínami s dreveným zábradlím do kopca smerom na Silbersberg, ďalej na okraji lúky do kopca ku križovatke. Tu ideme doľava po ceste cez Silbersberg a popri božej muke Zwickl (sčasti značenej modrou značkou) s výhľadom na Gloggnitz. Ďalšia cesta nás zavedie na severozápad k lesnej ceste a zákrutou ku kaplnke Zwicklkapelle. Tu máme výhľad na pohoria Rax, Hohe Wand a Bucklige Welt.

 

Ideme po ceste k ulici „Auf der Wiese“, pri hostinci Seelhofer odbočíme doprava na cestu do Prigglitzu a kráčame po ceste smerom k chate Waldburgangerhütte až k drevenej krave. Tu odbočíme z cesty prudko doľava na chodník smerom na Bodenwiese (červená značka, tiež trasa č. 10 a 11). Odtiaľ stúpame stále do kopca po lesných chodníkoch a cestách k vyhliadkovému miestu Schwarzenbergaussicht a ďalej k chate Waldburgangerhütte (trasa č. 11, červená, sčasti modrá značka). Najmä krátka prestávka na vyhliadke Schwarzenbergaussicht je balzamom pre telo aj dušu. Ďalší skvelý výhľad nás čaká na chate Waldburgangerhütte pred zostupom do Payerbachu.

 

Zostupové trasy do Payerbachu začínajú oproti chate. Držíme sa vľavo a ideme smerom k železničnej stanici Payerbach cez Hochberger. Na nasledujúcej lesnej ceste odbočíme vpravo a po niekoľkých metroch prejdeme na vyšliapaný chodník značený modrou značkou vľavo do Payerbachu. Prejdeme cez lesnú cestu, ideme po vyšliapanom chodníku a zastavíme sa na vyhliadke Jubiläumsaussicht. Odtiaľ máme výhľad na región Rax a Semmering.

 

Vrátime sa naspäť a schádzame dolu po lesnom chodníku, sčasti zabezpečenom reťazami. Asi 300 výškových metrov pod vyhliadkou Jubiläumsaussicht prídeme na asfaltovú cestu, ktorá vedie okolo farmy Hochberger a čoskoro prechádza doľava na lesný chodník. Krátko nato znovu prechádzame cez asfaltovú cestu a ideme do údolia po lesnom chodníku po modrej značke, chodník značený zelenou značkou ostáva po našej pravej strane. Kráčame po nasledujúcej lesnej ceste z kopca dvomi zákrutami a pred sebou uvidíme stanicu Payerbach/Reichenau. Posledných pár metrov ideme podchodom a prídeme po ľavej strane k stanici, cieľu regionálnej trasy K. Odtiaľto sa môžeme vydať na pohodlnú cestu domov alebo stráviť noc v hoteli Payerbacherhof. Na železničnej stanici Payerbach začína ďalšia etapa putovania po Viedenskom alpskom oblúku po viedenskej vodovodnej trase „Wasserleitungsweg“ k chate Naturfreundehaus Knofeleben, regionálna trasa M vedie cez Maria Schutz k Sonnwendsteinu a alternatívou k trase po alpskom oblúku je výstup na Rax k chate Otto-Schutzhaus.

Príchod

Z Viedne choďte po diaľnici A2 po uzol Seebenstein, ďalej po S6 až po výjazd Gloggnitz. Choďte po B27 a kúsok pred novými železničnými mostmi budúcej Semmerinskej železnice odbočte doľava na Eichbergstraße. Z Grazu choďte po S35 do Bruck/Mur, ďalej po S6 do Gloggnitzu a ďalej pokračujte ako pri príjazde z Viedne.

Parkovanie

Parkovanie je možné pri zámku Gloggnitz.

Odvezte sa vlakom cez Wiener Neustadt na stanicu Gloggnitz.

 

Zámok Gloggnitz ako východiskový bod je vzdialený od stanice asi 20 minút.

 

Bližšie informácie na stránkach www.oebb.at

Ďalšie informácie / odkazy

Vydajte sa aj na ďalšie túry:

 

VAO – regionálna trasa J: Payerbach – Waldburgangerhütte – Knofeleben

 

VAO – regionálna trasa L: Kalte Rinne Breitenstein – zámok Gloggnitz

 

Viedenské Alpy v Dolnom Rakúsku, www.wieneralpen.at, +43/2622/78960

Turistické informácie Reichenau an der Rax, www.reichenau.at, +43/2666/52206 25

Vybavenie

Vždy si so sebou zoberte príslušné mapy. Na túru si obujte vhodnú pevnú obuv, zoberte si so sebou ochranu proti slnku aj proti dažďu, ako aj vodu a nejakú maličkosť na zjedenie. Nezabudnite na svoj mobilný telefón a uložte si doň číslo linky tiesňového volania horských záchranárov: 140

Bezpečnostné opatrenia

Chceme, aby vaše túry po Viedenských Alpách boli krásnym a bezpečným zážitkom. Preto vás prosíme, aby ste dodržiavali nasledujúce pokyny:

Príprava

Pri voľbe trasy sa uistite, či zodpovedá vašim skúsenostiam, ako aj vašej kondícii. Vopred sa informujte o predpovedi počasia na daný deň. Počasie sa v horách dokáže meniť prekvapivo rýchlo. Preto na cestu vyrážajte vždy s potrebnou výbavou (napr. ochrana proti dažďu).

Skontrolujte si, či sú chaty a oddychové stanice, ktoré po ceste chcete navštíviť, otvorené. Pred cestou niekoho informujte o výbere svojej trasy a predpokladanom návrate.

Mapa doporučená

Freytag & Berndt WK 022

Tip autora

Spojte svoju túru s pobytom v jednej z izieb pre pôžitkárov v turistickej prevádzke, v hoteli Payerbacherhof.

Viac zájazdov okolo východiskového bodu