AKO SPEVÁK BLONDEL NAŠIEL

ZAJATÉHO RICHARDA LEVIE SRDCE V DÜRNSTEINE

Na povestiach a legendách je vždy kus pravdy, a tak je pravda aj to, že vojská rakúskeho vojvodu Leopolda V. počas tretej križiackej výpravy v roku 1191 zajali anglického kráľa Richarda Levie srdce a väznili ho na hrade Dürnstein. Potom ale prichádzajú na rad legendy: Spevák Blondel vraj putoval od hradu k hradu, aby našiel svojho zajatého kráľa, a každú noc spieval pred hradbami svoju pieseň.

Richard Levie Srdce mu zo žalára v Dürnsteine odpovedal na jeho pieseň spevom, takže Blondel vedel, kde je uväznený, a mohol iniciovať jeho prepustenie.V skutočnosti kráľ nemal byť väznený v žalári a jeho prepustenie bolo len otázkou vyjednania čo najväčšieho výkupného. Legenda o spevákovi hľadajúcom svojho kráľa je však rozhodne romantickejšia.

Kláštor Dürnstein

Wachau

Vždy v pohybe: kultúrna krajina pozdĺž Dunaja uchvacuje ľudí už tisícky rokov.

Lokalita Wachau patriaca do svetového dedičstva, ktorá sa nachádza medzi mestami Krems a Melk, je nielen jednou z najstarších kultúrnych krajín Rakúska, ale určite aj jedným z najkrajších riečnych údolí v Európe. Strmé vínne terasy, divoké lužné lesy, pôvabné dedinky, nádherné kláštory a romantické zrúcaniny hradov vytvárajú jedinečné umelecké dielo.

„Uuahouua“ – tak znie prvá písomná zmienka o Wachau okolo roku 830 n. l. Pravdepodobne pochádza zo starogermánskeho slova „wanhö“, čo znamená „zahnutý“. A presne také je Wachau: 36 kilometrov dlhý kľukatý oblúk, ktorý Dunaj vyryl do žuly Českého masívu. Rovnako tvrdohlavo ako kedysi rieka pôsobila na tvrdú horninu, postavili sa obyvatelia Wachau v 70. rokoch 20. storočia proti výstavbe dunajskej elektrárne pri Rührsdorfe. Vďaka týmto udalostiam je mesto Wachau po prvé jedným z mála úsekov, v ktorých môže Dunaj prúdiť bez prekážok a plynulo, bez narážania na múry elektrárne. A po druhé požiadalo o zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, do ktorého bolo zapísané v roku 2000.

Osídlené už 30 000 rokov

Za to, že máme do činenia s jedným z najromantickejších riečnych údolí v Európe, vďačíme na jednej strane priaznivému podnebiu a na druhej strane ľuďom, ktorí sa tu usadili pred tisíckami rokov, pričom krajinu príliš nemenili, ale práve naopak: vždy z nej vyťažili to najlepšie. O ranom osídlení regiónu svedčia početné prehistorické nálezy, predovšetkým 29 000 rokov stará svetoznáma soška „Willendorfskej Venuše“, ktorá bola objavená začiatkom 20. storočia v obci Willendorf. Približne pred 2000 rokmi tvoril Dunaj, a teda aj mesto Wachau súčasť Limes, ktorý označoval vonkajšiu hranicu Rímskej ríše a ktorý je od roku 2021 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Postavené na víne

Už v stredoveku bolo Wachau známe najmä vďaka vinohradníctvu. Za to, že bolo Wachau vyhlásené za svetové dedičstvo vďačí aj vinárskym terasám, ktoré obyvatelia po stáročia hĺbili do strmých skalnatých svahov a ktoré prepožičiavajú úzkemu a skalnatému údoliu Dunaja jeho typický vzhľad. Kamenné múry takisto akumulujú slnečné teplo a sú preto čiastočne zodpovedné za slávnu arómu vín z Wachau. Aj vďaka vínu sa mesto Wachau od stredoveku teší veľkej prosperite. V každom prípade je dostatočne bohaté na to, aby mohlo financovať množstvo nádherných budov, ktoré lemujú brehy Dunaja takmer ako šnúra perál. Okrem opevnených hradov treba spomenúť aj dva barokové kláštory v meste Melk a Göttweig, ktoré môžu svojou monumentálnosťou a vybavením konkurovať nejednému kráľovskému palácu. O prosperite však svedčia aj známe lokality, ako je obec Stein, Weißenkirchen a Dürnstein s veľkými a hrdými vinicami. Aj najväčšie mesto v regióne, Krems, je postavené takpovediac na víne a má bohaté historické kultúrne dedičstvo.

Tipy na cestovanie: loďou, na bicykli, peši

Aký je najlepší spôsob objavovania Wachau? Možno po rieke: plavba jednou z dunajských lodí bude určite patriť k vrcholom dovolenky v Dolnom Rakúsku. Ľudia sa však radi bicyklujú aj pozdĺž Dunaja – Dunajská cyklistická cesta je najobľúbenejšou cyklotrasou v Rakúsku. Nielen vďaka množstvu pamiatok na trase a pôsobivému striedaniu prírodných a kultúrnych scenérií, ale aj preto, že oddych pri Dunaji je veľmi kultivovaný a chutný. Najpomalším, ale zároveň najpríjemnejším spôsobom, ako spoznať Wachau je však turistický chodník Welterbesteig. 180 km dlhá diaľková turistická trasa spája 13 obcí regiónu Wachau na najkrajších turistických chodníkoch a historických cestách. Putujete popri viniciach a lúkach s orchideami, navštívite slávne zrúcaniny hradov, ako je Dürnstein a Aggstein a oddýchnete si vysoko na úchvatných vyhliadkových miestach alebo dole v dedinách v útulných vinárskych hostincoch.

Wachau