Kellergasse Galgenberg Winter, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Atmosféra údolia Dunaja: čas adventu v údolí Wachau

Predvianočné Wachau ponúka okrem očarujúcich umeleckých remesiel aj mimoriadne kulinárske adresy.

Keď sa vo vzduchu vznáša vôňa vareného vína a čerstvého pečiva, keď si z pohodlia horúcej vírivky možno vychutnávať výhľad na zimné vinice a keď sa na stôl servíruje špičkové jedlo, vtedy môže ísť iba o zimných wellness víkend v romantickom údolí Wachau.

Príjemná turistika a návšteva viechy

Zima vo Wachau ani nemôže začínať útulnejšie ako v prevádzke Gartenhotel & Weingut Pfeffel v Dürnsteine. Po prihlásení na recepcii vás jedinečná zimná príroda vyláka von. Priamo poza hotel vedie najrozličnejšími chodníkmi a (pravdepodobne!) cukrom poprášenými terasovitými záhradami údolia Wachau trasa svetového dedičstva. Pritom budete vždy sprevádzaní nádhernými výhľadmi na Dunaj a zrúcaninu hradu Dürnstein, ktorá kraľuje údoliu Wachau. Počas dovolenky vo Wachau nesmie nikdy chýbať jedno: návšteva viechy! V zime je napríklad otvorená viecha Graf v obci Unterloiben, do ktorej sa možno ľahko dostať aj pešo. Ochutnajte tu domáci rizling a objednajte si vinárske občerstvenie – dvojica Rudi a Renate totiž ponúka nanajvýš kvalitné údené mäso, slaninu, teriny a nátierky vlastnej výroby! Následne sa vrátite späť do hotela, kde svoj deň necháte doznieť v príjemnej atmosfére penthouse wellness zóny s celoročne vyhrievaným vonkajším bazénom a soľnou jaskyňou.

Čulé remeslá a pôsobivá cesta v čase

Po raňajkách s medom domácich pfeffelských včielok vám už len čisto pre tú nádhernú chlebovú vôňu odporúčame podniknúť výlet do múzea pekárskeho remesla v dedinke Mühldorf. Predovšetkým počas sobôt, vtedy tu totiž ponúkajú tradičný farmársky chlieb pečený v hlinenej peci (Aj na zakúpenie domov!). Každú párnu sobotu v mesiaci sa na nádvorí kaviarne Brodcafés konajú farmárske trhy! Náš tip: Ochutnajte zo syrov, biozemiakov, masti a slaniny! Po ochutnávke prichádza hlad: preto vám odporúčame prevádzku „Wachauerstuben“ v obci Loiben. Kura na paprike a úžasné marhuľové palacinky mamy Diemtovej vás určite dostanú. Poobede je na programe návšteva vianočných trhov v priestoroch Schlüsselamt Krems, kde určite nájdete ten či onen suvenír pre blízkych, ktorí zostali doma! A kto ešte nákupov nebude mať dosť, tomu odporúčame návštevu predajne ľudovej kultúry na nábreží Steiner Donaulände. Na vyše 100 m² tu okrem tradičnej ľudovej módy nájdete aj wachauské špeciality, ako sú sirupy či likéry. Po prestávke na kávu v kaviarni s cukrárňou Hagmann a krátkej zastávke u predajcu pečených gaštanov sa ešte vydáte na fantastickú cestu v čase: prehliadka sprevádzaná nočným strážnikom vás zavedie do stredovekého Kremsu. Súčasťou je, samozrejme, množstvo historických príbehov a pieseň nočných strážnikov! (prehliadku si možno po predošlom nahlásení rezervovať v angličtine alebo nemčine) Späť v hoteli sa potom prezlečiete na večeru s 5-chodovým degustačným menu – štandardne s vínom. Na záver dňa si ešte v hotelovom bare objednajte jeden „Marillerner“ (marhuľovicu)!

Povznášajúce pocity a barok

Potom, čo sa na zrúcaninu hradu Dürnstein budete pozerať už niekoľko dní, je vlastne výstup na ňu skoro povinnosťou (Zvoľte si vhodnú obuv!). Za námahu budete odmenení jedinečným výhľadom do diaľky, ktorý na západe siaha dokonca až k Jauerlingu, najvyššiemu pahorku údolia Wachau. Po ambicióznom zostupe a prechádzke po úzkych uličkách starého mesta zabudnete na svoje roztrasené kolená pri šálke horúceho čaju s marhuľovým pečivom „Marillenbrez´n“ v pekárni Schmidl (áno, presne to s tradičnými wachauskými žemličkami – určite ich ochutnajte, chutia ako bagety, no ešte lepšie!). A ak vám potom ešte zvýši čas, dáme vám jeden tajný tip: vianočná prehliadka opátstva Stift Dürnstein, ktoré je symbolom údolia Wachau a pri ktorej môžete obdivovať nádherný oltár s betlehemom, opátske nádvorie a kryptu.

Ďalšie odporúčania pre váš pobyt

Mapa