Keyvisual Genussreise, © Raimo Rumpler

Rodinný pôžitok z prírody vo Viedenskom lese

Načerpanie energie a ochutnávanie nového, obdivovanie prírody a nadýchanie sa čerstvého vzduchu: Wienerwald zvádza všetky zmysly a pritom vás zas a znova prekvapí.

Predovšetkým rodiny budú milovať letný a voči deťom priateľský Viedenský les. Je jedno, či pôjdete na turistiku, cyklistiku alebo prechádzku: pred bránami Viedne na vás čaká množstvo dobrých dôvodov na cestovanie a chutné prestávky. Východiskovými bodmi pre túto cestu za pôžitkami sú Klosterneuburg a Wiental, ktoré majú spoločný cieľ: dobrú chuť.

Rodiny sú vítané: naše miestne tipy
Detský smiech a žasnutie patria k prekrásnemu Viedenskému lesu rovnako ako dlhé prestávky, na ktoré pozýva prevádzka Gasthaus Bonka v Oberkirchbachu. Mimochodom, zamilovali sme sa do bravčovej pečienky zo starej pece na drevo, ktorá chutí mimoriadne dobre v idylickom starom záhradnom posedení. V piatky je u Bonkovcov väčšinou knedličkový deň, ktorý završuje jablková štrúdľa babičky Bonkovej. Skôr ako na lyžiach zjazdíte trávnatý kopec, na lepšie trávenie vám odporúčame dať si za pohárik domácej pálenky dedka Bonka. Áno, lyžovanie na tráve skutočne existuje a baví dokonca aj tých najmenších (treba sa však vopred prihlásiť)! Ďalšie miesto, kde sa oplatí zastaviť, je prevádzka Landgasthaus Stockerwirt v Sulze, ktorá sa o pôžitkárske chvíle postará nielen regionálnymi a sezónnymi jedlami, ale zaboduje aj svojimi viac ako 1300 vínami z vínnej pivnice, na ktorú je šéfkuchár Georg mimoriadne hrdý.

Bezpodmienečne sa zastavte: naše výletné tipy
Ako vlastne chutí Viedenský les? Na túto otázku hľadal odpoveď tím zostavujúci kôš Wienerwaldkorb a teraz si možno v obchodíku na dvore rodiny Schönyovej v Breitenfurte zakúpiť regionálne výrobky, akými sú keksy z viedenského lesa alebo tamojšia šunka. Nás oslovil predovšetkým zdravý orechový chlieb. Kôš sa výborne hodí ako prekvapenie pre tých, čo zostali doma, alebo na vlastnú spotrebu po alebo dokonca už počas návštevy prírodného parku Sparbach. Priamo pred bránami Viedne čaká najstarší prírodný park v Rakúsku, ktorý svojich návštevníkov poteší voľne pobehujúcimi diviakmi a veľkým oploteným areálom s divými zvieratami. Zatiaľ čo sa deti zúčastnia špeciálnych tematických prehliadok pre malých lesných objaviteľov alebo sa vybláznia na prírodnom ihrisku, môžu rodičia zrelaxovať na pohodlných drevených ležadlách priamo pod korunami stromov a načúvať zvukom obyvateľov lesa. Hrad Liechtenstein je zaujímavou odbočkou. Počas jasných dní je odtiaľto skvelý výhľad na celú Viedenskú kotlinu!

Kde sa zastavia tí, čo poznajú kraj: naše tajné tipy
Úžasne chutne je na gazdovstve rodiny Wieshaiderovej v Steinriegli. Idylické gazdovstvo v starých múroch s voľne pobehujúcimi zvieratami každodenne pozýva na nákup z dvora. Náš tip: Objednajte si balíček mladého hovädzieho mäsa! Viedenský les je plný rôznych zážitkov. Aby ste si svoju dovolenku vo Viedenskom lese skutočne vychutnali, odporúčame vám stráviť jednu či viac nocí na gazdovstve Wolf-Hof s koňmi, ktoré je prevádzkou so 4 kvietkami nachádzajúcou sa uprostred malebnej krajiny obce Pressbaum. Predovšetkým deti budú toto rozsiahle gazdovstvo so stádom koní a ovocným sadom milovať.

Mapa