Halušky „Schotten-Nocken“

Ako pripraviť skvelé halušky nazývané „Schotten“? Monika Huber z reštaurácie v Demutsgrabene sa s nami podelila o recept, ktorý má od svojej tirolskej svokry: Halušky „Schotten-Nocken“.

Tirolčania ich nazývajú „Schotten“. My ich poznáme najmä pod názvom „Brösel-“ alebo „Bauerntopfen“ (sypké alebo gazdovské tvarohové halušky). Drobivý syr sa vyrába z pasterizovaného cmaru a smotany. Od klasického tvarohu, ktorý sa používa na prípravu tvarohových placiek „Topfen-Datscherl“, sa neodlišuje len konzistenciou, ale aj chuťou. Jeho drobivá a aromatická forma je ideálna pre halušky „Schotten-Nocken“, ktoré pripravuje Monika Huberová...ale presvedčte sami.

Recept: 

Vajcia zmiešajte s premiešaným tvarohom a ochuťte soľou, čiernym korením a muškátovým orieškom. Nakoniec pridajte múku. Monika Huber odporúča pridávať ju postupne po lyžiciach, aby ste videli, koľko múky je potrebné, aby sa zmes spojila. Základný recept je tak hotový. Pripravenú zmes môžete dochutiť a spestriť sezónnymi bylinkami – na jar medvedím cesnakom alebo v lete ligurčekom. Pred tvarovaním halušiek zmes ešte raz ochutnajte, pretože hotové opražené halušky sa dochucujú už len veľmi ťažko.

Na panvici nechajte rozpáliť olej. Vhodná je panvica s nepriľnavým povrchom, pretože tvaroh má, žiaľ, tendenciu prilepiť sa na jej dno. Halušky vytvarujte veľmi jednoducho pomocou lyžice a hneď ich pražte. Z hotových halušiek odsajte pomocou kuchynských papierových utierok prebytočný tuk a servírujte.

Ingrediencie: 

  • 500 g sypký tvaroh
  • 3 vajcia
  • 7 – 8 PL múky
  • soľ, čierne korenie, muškátový oriešok
  • sezónne bylinky (napr. medvedí cesnak, ligurček)
  • olej na vyprážanie

Tip: Servírujte so šalátom a bylinkovým dipom. Ako príloha sa vynikajúco hodí aj kyslá kapusta.