Jednou nohou v rieke

Prvé riečne kúpaliská existovali už v 18. storočí. Od tých čias sa v nich v závislosti od temperamentu a výdrže možno nechať pohodlne unášať alebo naopak, plávať proti osviežujúcemu prúdu.

Rakúska krajina je poprepletaná množstvom potokov a riek, ktoré patria k najčistejším v Európe, pričom vo väčšine z nich sa dá skvele okúpať. Niektoré z najstarších riečnych kúpalísk sa nachádzajú pozdĺž Dunaja.

Nápadne pekné miesta s prírodnými piesočnými alebo štrkovými plážami – či už v Dunajských lužných lesoch údolia Wachau, na kúpalisku Ardagger so štrkovými ostrovčekmi alebo pri obci Aggsbach-Dorf, resp. Schönbühel, kde možno kúpanie spojiť aj s výletom na lodi. Navyše tu možno vidieť aj takú kuriozitu, akou je Dunaj tečúci smerom nahor.

Plytkú pobrežnú vodu a nízke prúdenie ponúkajú úseky Dunaja pri obciach Weißenkirchen alebo Greifenstein, ale aj ústie rieky Pielach pri Melku na južnom brehu Dunaja so svojimi mäkkými piesočnými plážami.

Kto chce navyše zažiť atmosféru z prelomu storočí, mal by zájsť na kúpalisko Strombad Kritzendorf, na ktorom návštevníci hľadali osvieženie pred letným slnkom už od roku 1903. Do Strombadu, kedysi známeho pod prezývkou Dunajská riviéra, už dnes netreba platiť vstupné, no napriek tomu si tu možno v obkolesení gaštanov a iných drevených svedkov starej kúpacej kultúry vychutnať leto mimoriadne príjemne.

Ďalšia rieka, ktorá je už mnoho storočí využívaná na kúpanie, je Kamp s príjemne mäkkou a teplou vodou. Na odpočinok láka mnoho zákutí na kúpanie, krása okolitej prírody a v neposlednom rade aj drevený červeno-biely kúpeľný dom v obci Plank.

Na plávanie či plavbu v loďke je vhodná rieka Ybbs. Tajným tipom je Hollenstein s historickým kúpaliskom zo začiatku 20. storočia charakteristický svojou idylickou polohou, veľkou lúkou na ležanie s udržiavaným plážovým areálom a možnosťou preskúmať rieku v drevených člnoch, tzv. „Sautröge”.

Iba prednedávnom bola v Dolnom Rakúsku sprístupnená prírodná pamiatka Erlaufschlucht, 7 km dlhá roklina pozdĺž rieky Erlauf s čarovnými piesočnými plážami, jaskyňami a zákutiami na kúpanie. Menej dobrodružnejším spôsobom sa možno dostať na prírodné kúpalisko rieky Erlauf v obci Purgstall, kde začína aj roklina Erlaufschlucht. Na jednej z najstarších európskych prírodných riek bolo znova obnovené staré kúpeľné zariadenie, ktoré pozýva na schladenie v osviežujúcich 16 až 17 stupňoch.