Zážitková cesta svetovým kultúrnym dedičstvom

Tentoraz sme si pochuntávali na kulinárskych lahôdkach v obaslti okolo Kreuzbergu.

Prvá horská železnica na svete sa kľukatí Dolným Rakúskom cez nádherné Viedenské Alpy a do dejín je už dávnejšie zapísaná ako svetové kultúrne dedičstvo. Je úplne jasné, prečo bola postavená práve tu.

Čo nám chutilo: naše pôžitkárske tipy
Kto už raz Dolné Rakúsko navštívil, ten vie, že fantastický tu nie je iba výhľad. Nezabudnuteľné okamihy cestovateľom za pôžitkami ponúka aj nejeden jedálny lístok. Nás mimoriadne oslovil ten z hotelovej reštaurácie Looshaus am Kreuzberg. Už 5 desaťročí dobýva táto rodinná prevádzka svojimi sezónnymi dobrotami z regiónu srdcia svojich návštevníkov a je cieľom mnohých turistických výletov. Kto by si pôžitok chcel predĺžiť, tomu odporúčame prenocovať v jednej z jednoducho, ale útulne zariadených izieb. Na vrchu Kreuzberg možno tiež v nadmorskej výške 1 089 m navštíviť chatu Speckbacherhütte. Tu na vás budú čakať prvotriedne regionálne domáce jedlá, ktoré siahajú od jelenieho guláša cez pečené bravčové s kyslou kapustou až po knedle. A v máji tu v plnej kráse kvitne aj najstarší európsky rododendron. Náš tip na múčnik: výborná maková torta! V susednom Breitensteine sa nachádza prevádzka Althammerhof Schneidhofer. Táto idylická muštová viecha nás nadchla svojimi výrobkami z domáceho ovčieho syra a mimoriadnym dezertom, ktorý by sme si najradšej objednávali stále dookola: ovčí syr so škoricou a medom. Určite ho ochutnajte!

Nenechajte si ujsť: naše tipy na odbočku
Vo Viedenských Alpách by ste sa bezpodmienečne mali zastaviť v kaviarni s cukrárňou Reichenauer Zwieback- & Cafe-Konditorei Alber, aby ste tam ochutnali pravé reichenauské piškótové pečivo. Ešte útulnejšie sa budete cítiť v Payerbachu, kde sme si v pivárni pripili na náš výlet za pôžitkami niekoľkými chutnými pivami značky Raxbräu. A keď už sa raz nachádzate v raji výhľadov, musíte určite navštíviť aj vyhliadku 20 Schilling Blick (20-šilingový výhľad) známu zo starých bankoviek. Na tento vyhliadkový bod sa dostanete putovaním po stopách Semmerinskej železnice, svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a to železničným turistickým chodníkom „Bahnwanderweg“. Náš tip: Okolitú krajinu môžete na mieste obdivovať z úplne novej perspektívy pozorovacím zariadením Viewer pre Viedenské Alpy. Tú návštevníkovi poskytuje aj prevádzka Vinodukt. Vínotéka v starom viadukte Semmerinskej železnice návštevníkov nadchýna najlepšími vínami od Viedne až po Triest. Naši absolútni miláčikovia: Pohár vína „Payerbacher Gurgelkratzer“ alebo „Payerbacher Lauser“.

Neskutočne krásne: naše tajné tipy
Máte chuť na modernú cestu v čase? Potom ste v historickej vile Villa Antoinette na správnom mieste. Tu sa snúbi tradícia s modernou a exkluzivita s pohodlím. Výsledok: Celkom jedinečný svet, ktorý pozýva na prenocovanie a vychutnávanie. Ocenenú kuchyňu a prostredie, v ktorom sa cítite ako doma, nájdete v príjemnom hoteli Knappenhof, v ktorom Dieter Breitenecker svojich hostí rozmaznáva kulinársky regionálnymi a sezónnymi špecialitami. Najvyššiu prioritu tu máte vy. A vaše celkom individuálne želania.

 

Mapa

Odporúčania a tipy: