KRÁSNY FRITZ A HISTÓRIA NAJSTARŠEJ

PIVNEJ METROPOLY V RAKÚSKU

Veľké waldviertelské pivovary v mestách Zwettl a Schrems sú už po päť generácií vedené ako rodinné podniky a môžu sa pochváliť stáročnou pivovarníckou tradíciou. Najstaršie pivovarnícke mesto nielen v Dolnom Rakúsku, ale aj v celej krajine sa však nachádza v severnej časti regiónu Waldviertel neďaleko českých hraníc: Malé mestečko Weitra získalo 26. mája 1321 od Fridricha I. Habsburského privilégium na varenie a čapovanie zlatého moku.

V čase najväčšieho rozkvetu piva vo Waldviertli malo toto malé pohraničné mestečko približne 30 pivovarov. V súčasnosti pokračuje v pivovarníckej tradícii pivovar Weitra, ktorý bol v roku 2003 začlenený do súkromného pivovaru Zwettl. Bio pivo v meste Weitra sa nazýva Hadmar a je pomenované podľa zakladateľa mesta Kuenringiho Hadmara II. Bol to šľachtic, ktorý v roku 1192 uväznil anglického kráľa Richarda Levie srdce na hrade Dürnstein.

Okrem tradičných pivovarov vznikli vo Waldvierteli aj moderné remeselné pivovary, ako napríklad "BrauSchneider" v Schiltern alebo "Hopfenspinnerei" vo Waidhofene an der Thaya.

Pešie túry