KU KRÁSNEJ JARABINE SA DOSTANETE

LEN PO REBRÍKU A S POPRUHOM

Keď bola v roku 2012 v Rakúsku vyhlásená za „strom roka“, mnohí možno počuli názov jarabina brekyňová po prvýkrát. Pretože presne v duchu hesla „ak chceš byť vzácny, nesmieš byť všade“ sa „krásna jarabina“ nachádza len na niekoľkých ojedinelých miestach v krajine. Napríklad v západnej časti Viedenského lesa, kde sa tejto najväčšej domácej rastline z čeľade ružovitých darí tak dobre, že túto oblasť premenovali na „kráľovstvo jarabín“.

Ale prečo vlastne „krásna jarabina“, keď plody tohto stromu sú len malé hnedé guľôčky s bielymi bodkami? Jarabina brekyňová dorastá do výšky 15 až 30 metrov. Stačí pozrieť sa na tento hlboko koreniaci strom v priebehu jeho ročného cyklu – keď od mája zakvitne krásnymi snehobielymi kvetmi alebo keď sa na jeseň počas dozrievania plodov odeje do červeno-oranžovo-žltého šatu z listov. Samotný strom je pastvou pre oči a všetko na ňom je mimoriadne cenné. Čo si opäť len ťažko predstavíte, keď sa zahryznete do jednej z týchto zrelých guľôčok – nechutia veru ktovieako. Ale spracované na džem alebo kompót, to je už niečo úplne iné; nehovoriac o chutnej pálenke, ktorá bola dokonca zapísaná do registra tradičných potravín ako kultúrne bohatstvo.

Na to, aby sa zberači dostali k plodom jarabiny, potrebujú rebríky vysoké až štrnásť metrov a musia byť zaistení ako pri lezení po strmej stene. V Michelbachu sa nachádza Dom jarabiny, ktorý je akýmsi sídlom v kráľovstve jarabín. Svoje špeciality tu prezentujú všetci pestovatelia jarabín. Ako sa na správnu ríšu patrí, každé tri roky sa volí kráľ žeriavov.

Dom jarabiny