OPÁT S VÁŠŇOU PRE CESTOVANIE

PRESADIL OBROVSKÉ STROMY Z AMERIKY K DUNAJU

Každý, kto navštívi pozoruhodné opátstvo Göttweig, určite objaví aj odkaz bývalého opáta Adalberta Dungela, ktorého koncom 19. storočia zlákala Kalifornia a urobila naňho doslova obrovský dojem.

Duchovného, ktorý bol nielen morálnym teológom, ale aj lesným správcom opátstva Göttweig, v USA podľahol fascinácii sekvojovcov v USA a zo svojej cesty si domov priniesol hrsť semien. Semená stromov priviezol opát Adalbert Dungel (1842 – 1923) a keď v roku 1923 umrel, týčilo svoje koruny k nebu 30 sekvojí. Polovica z nich padla za obeť extrémnym mrazom v roku 1929, ďalšiu vyvrátil orkán Kyrill“ v roku 2007. Ale aj zvyšných 14 patrí k najväčším súvislým sekvojovým porastom v strednej Európe. Náhorná plošina pri Eichbergu bola na počesť dovozcu sekvojí pomenovaná Adalbert Rast – a mohutné obrovské stromy nie sú ani zďaleka jedinou zvláštnosťou, ktorú „Dunkelsteinerwald“ lesný zážitkový svet v Göttweigu ponúka.

Duglasky, ktoré tu rastú, sú tiež dedičstvom opáta Dungela. A v priľahlom arboréte môžete obdivovať exotické druhy, ako je borovica himalájska, mongolská biela borovica alebo japonská trpasličia borovica hustokvetá. Sekvoje sa môžu dožiť viac ako 2000 rokov. Aj 100 rokov po smrti toho, kto ich zasadil, sú to ešte stále len deti. Les Dunkelsteinerwald je domovom obrovských stromov, ktoré dosahujú výšku až 50 metrov.