Chlieb a víno: vínna jeseň v regióne Weinviertel

Ovocne a trpko, moderne a tradične, chlieb a víno: keď sa skombinujú tie správne prísady, vznikne niečo skvelé.

Región Weinviertel je plný protikladov, ktoré ho práve počas vínnej jesene spájajú do úžasného celku. Prevádzkovatelia majú moderné aj útulné prevádzky, vinári sú inovatívni, no napriek tomu si vážia tradície. Tu si prečítajte, ako to všetko chutí a čo všetko si možno v oblasti Retzerland vychutnať.

Krajec chleba k vínku: naše pôžitkárske tipy
Ako najlepšie začína deň v okolí Retzu a kde sa podľa možnosti nikdy nekončí? Minimálne podľa nášho názoru počas brunchu v prekrásnej záhrade pre hostí reštaurácie Pollak’s Retzbacherhof. Pod gaštanmi sa môžete rozmaznávať tradičnými regionálnymi špecialitami a prezerať si veľkú ponuku vín. Náš tip pre všetkých, ktorým sa nebude chcieť odísť: možno tu aj prenocovať. Jedinečný výhľad a kulinárske špeciality si možno vychutnať vo vieche Windmühlenheuriger Bergmann, ktorá nadchýna svojou úžasnou kombináciou starého mlyna a nového dizajnu. Tu (a iba tu) sa melie múka na domáci chlieb – preto ponúkame náš tip na objednanie: mlynársky chlieb s údeným hovädzím jazykom – jedna báseň!

Cestovanie vo vinárskom vozni: naše tipy na miestnych výrobcov a výlety
Región Retzerland patrí nielen k najlepším výrobcom vína, v kurze sú tu aj regionálne dobroty. Napríklad weinviertelský chlieb z pekárne Bäckerei Blei Cyrill, ktorá je úzko spätá s regiónom a ktorá svoje pečivo ponúka vo viacerých pobočkách. Pestrý sortiment dobrôt nájdete aj v obchode s lahôdkami Retzer Delikatessen. Ešte stále sa nám sníva o tamojších regionálnych zaváraninách, napríklad tekvici a uhorkách, skvelom weinviertelskom syre, výrazných lekvároch a chutney. Náš tip: Zo všetkého si nechajte kúsok zabaliť. Kto potom ešte stále nebude mať dosť, tomu odporúčame jazdu zážitkovým vlakom Reblaus Express – konkrétne vo vinárskom vozni. Popri romantických vinohradoch a zelených lesoch sa pohodlne a chutne dostanete z Retzu do Drosendorfu. Rybári vystúpia už v Hessendorfe a cyklisti si do cyklistického vozňa naložia svoj bicykel, aby sa pohodlne dostali z regiónu Waldviertel späť do oblasti Weinviertel.

Chutný večerný program: naše tajné tipy
A teraz prichádza víno. Počas podujatí v regióne Weinviertel si predsa možno pripiť iba ním. Náš tip na vínofilné popoludnie, ktoré sa natiahne až do večera: Öhlbergkellergasse v Pillersdorfe. Do tejto vínnej uličky sa možno pohodlne dostať na bicykli, pričom si tu môžete vychutnať skvelé vína značky DAC v prekrásnom chránenom prostredí. Nasledujúci deň sa zobudíte v hoteli Landgut & SPA Althof Retz v jedinečnej vinárskej izbe s čerstvo naplnenou vínotékou, potom si vychutnáte novú (skutočne skvelú!) wellness zónu a necháte sa rozmaznávať v 4* hoteli. My sa sem určite vrátime!