Tak chutí jar: Vinárske jarné cestovanie údolím Kamptal

V údolí Kamptal a v okolí Langenlois ľudia presne vedia, ako sa na jar naštartovať: Cestou za pôžitkami do prekrásnych pivničných uličiek a dúškom silného veltlínskeho zeleného alebo ovocného rizlingu.

Keď vinohrady opäť pozývajú na turistiku a vinári otvárajú brány svojich pivníc, vtedy sa v údolí Kamptal oslavuje začiatok jari. Samozrejme štýlovo, tými najlepšími vínami a vinárskymi dobrotami regiónu. Kde a kedy je v „údolí vína“ mimoriadne pekne, sa dočítate tu.

Kde si víno robí jar

V údolí Kamptal možno chutné víno piť vždy, predovšetkým však vtedy, keď na ochutnávku a oddych pozýva udalosť Kamptaler Weinfrühling („Kamptalská vínna jar“). Vtedy totiž vinári z pivníc vyťahujú svoje mladé vína, ako aj fľaše s najlepšími ročníkmi. K tomu sa perfektne hodia regionálne vinárske špeciality, ako napríklad domáca bryndzová nátierka a čerstvo upečený gazdovský chlieb, ktoré si možno vychutnať v prevádzke top vinárne Baumgartner v pivničnej uličke v obci Zöbinger Heiligenstein – alebo sezónne potešenia zmyslov v prevádzke Weinbeisserei Mollands či Heurigenhof Bründlmayer. Mimochodom, najlepšie kamptalské vína až 58 vinárov regiónu možno ochutnávať po celý rok vo vínotéke Ursin Haus Langenlois, kde si ich môžete kúpiť za ceny ako pri predaji z dvora.

Kamptalské chuťové explózie

Silnou stránkou údolia Kamptal však nie sú iba vína. Napríklad syráreň Hofkäserei Robert Paget ponúka v domácom obchodíku jedinečné byvolie a kozie syrové špeciality. Za hranicami regiónu Waldwiertel sú dobre známe aj zavárané výrobky značky Großauer Edelkonserven. Na prechádzku po dobrom jedle sa hodí turistický chodník Weinwanderweg Langenlois, ktorý vás zavedie popri najznámejších kamptalských vinohradoch, ako je napr. vinohrad Käferberg, a iných úžasných objektoch priamo do 900 rokov starých pivničných chodieb zážitkového sveta vín Wein Erlebniswelt. A ešte tu pre vás máme celkom pôvodnú chuťovú expedíciu: komplex Arche Noah, ktorý je strážcom kulinárskeho dedičstva. Tu možno ochutnať a domov do vlastnej hriadky si zakúpiť dlho zabudnuté druhy ovocia a zeleniny, ako napr. starú odrodu jablka s názvom „Kronprinz Rudolph“ („Korunný princ Rudolf“) alebo raritnú odrodu paradajok „Großer Erich“ („Veľký Erik“).

Mapa