Chata Schwarzalm: V kráľovstve svišťov

Schwarzalm je najvyššie položenou horskou chatou Železnej cesty a možno k nej doraziť z mnohých smerov.

Schwarzalm (1 420 m nad morom) má čo ponúknuť – atraktívne okružné túry, rôzne možnosti horských výstupov a príležitosť spoznať alpský terén, ktorý je domovom miestnych svišťov.

Na chatu Schwarzalm v obci Göstling an der Ybbs možno prísť z až troch svetových strán: z rašeliniska Hochmoor Leckermoos na náhornej plošine Hochreit, z usadlosti Lassing alebo priamo z vrchu Hochkar. Hospodár Hans sa tu od polovice júna do polovice septembra stará o mladý dobytok 15 vysokohorských poľnohospodárov. Pozoruhodné je, že sa aj napriek odlúčenosti od zvyšku sveta od roku 1930 podarilo zachovať tradičné salašníctvo s výrobou masla a syra.

Maličká populácia svišťov

Schwarzalm má čo ponúknuť: na jednej strane odtiaľto možno podniknúť rôzne náročné vysokohorské výstupy, na druhej strane aj menšie či väčšie okružné túry zahŕňajúce rôzne vrcholy (napr. Ringkogel alebo Hochwurz). Malou senzáciou je tu maličká miestna populácia svišťov, keďže tieto zvieratá obyčajne nedokážu prežiť na vápencoch, ktoré prepúšťajú vodu.

Raz za týždeň existuje možnosť sa na lúku Schwarzalm vyviezť horským taxíkom. Na požiadanie tu môže na matracoch prenocovať až 20 osôb.

Výstupy: z Lassingu (3 h), z rašeliniska Hochmoor Leckermoos (3 h), z Hochkaru (2,5 h)

Trasy - Schwarzalm

S PODPOROU KRAJA A EURÓPSKEJ ÚNIE

  • Förderlogo_noe_SK
  • Förderlogo_LE14-20_sk
  • Förderlogo_Leader_sk
  • Förderlogo_EU_SK