Top stavby

Všade narazíme na impozantné objekty, ktoré sú umne postavené - historicky významné a na celom svete neporovnateľné.

Rozsah jedinečných fotografických motívov pre dokonalú snímku z Dolného Rakúska siaha od klasických pamiatok až po architektonické majstrovské diela. Či už zámok, palác alebo nevšedné steny hotela: tieto instagramové klenoty by nemali chýbať v žiadnom dovolenkovom albume!

1. Franzensburg/Zámocký park Laxenburg

Rozsiahle územie zámockého parku Laxenburg s množstvom letohrádkov a Starým zámkom sa považuje za jednu z najvýznamnejších pamiatok historického záhradného umenia. Veľmi často fotografovaným motívom je romantický hrad Franzensburg (na obrázku), ktorý bol postavený na ostrovčeku v zámockom jazere, na ktorom uvidíte v lete okrem kačíc aj vodné bicykle.


2. Zrúcanina hradu Aggstein

Zrúcanina hradu Aggstein sa týči na pravom brehu Dunaja na strmom útese asi 300 metrov nad Dunajom a už takmer 900 rokov sa odtiaľ pozerá na údolie Dunaja, ukrytá v húštine lesa. Zrúcanina hradu Aggstein je opradená mnohými legendami. Najznámejšou z nich je legenda o ružovej záhradke. Väzni boli prikovaní o kamennú platňu, ktorá z hradu vyčnievala ako balkón, takže mohli buď zomrieť hladom alebo skočiť zo skaly. Vďaka jedinečnému výhľadu na údolie Dunaja a Dunkelsteinský les je tento hrad pútavým motívom na fotografovanie.


3. Hrad Kreuzenstein

Severne od Dunaja, na vyvýšenine lesa Rohrwald, sa týči impozantný hrad Kreuzenstein nad obcou Leobendorf medzi mestami Korneuburg a Stockerau. Vďaka svojej majestátnej polohe v nadmorskej výške 266 metrov nad morom a bezprostrednej blízkosti k miestu, kde sa stretáva Dunaj a Viedenský les, bol hrad v predchádzajúcich storočiach mocnou strategickou pevnosťou. Už z diaľky zaujme jeho hradná veža a oválny tvar pevnosti (na obrázku).


4. Svetové kultúrne dedičstvo, horská železnica Semmeringbahn

Prvá horská železnica v Rakúsku formuje krajinu Viedenských Álp. Z tzv. „20-šilingovej vyhliadky“ na tematickom turistickom chodníku Bahnwanderweg môžete vidieť pôsobivý viadukt „Kalte Rinne“. Len o pár metrov ďalej sa nachádza vyhliadková veža Doppelreiterwarte ponúkajúca výnimočný výhľad na semmerinskú železnicu.

Okrem viaduktu sa za architektonické majstrovské dielo považuje aj hotel Südbahnhotel na Semmeringu, ktorý svojím jedinečným kultúrnym programom láka mnohých letných návštevníkov do Dolného Rakúska. Pri troche šťastia a správnej perspektíve sa vám tento kúzelný retro klenot podarí zachytiť aj pomocou fotoaparátu.


6. Vínne uličky

Najznámejšia vínna ulička v krajine sa nachádza pri kopci Galgenberg v regióne Weinviertel a tvorí ju 184 lisovní a vínnych pivníc. Svoje meno dostal tento kopec podľa šibenice, ktorá sa na ňom nachádzala až do roku 1828, a preto ho miestni obyvatelia s láskou nazývajú „Golingbir“. Unikátne je usporiadanie vínnych pivníc, ktoré sú postavené v troch radoch nad sebou – ako v trpasličej dedinke.