Kellergasse Galgenberg Winter, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Cisárska kuchyňa: z (Viedenského) lesa, odtiaľ pochádzam…

V dobrej atmosfére, cisársky a útulne: takmer žiadny región nedokáže svojich hostí v studenom ročnom období priviesť na hrejivé myšlienky.

…musím vám povedať, že sa zvianočnieva! Predvianočný Wienerwald je skutočne šarmantné miesto na vychutnanie adventného víkendu bez stresu. Prechádzka po badenskej adventnej míli, zastávka v kaviarni, sladké suveníry alebo jazda v koči ako v minulosti: objavte s nami zimnú atmosféru mesta Baden!

Príchod: predvianočný oddych

V cisárskom meste Baden sa prirodzene ponúka aj možnosť prenocovať na zámku. Hneď vedľa parku Doblhoff so zimnou atmosférou hostí očakáva cisársky Hotel Schloss Weikersdorf Residenz & Spa so svojimi elegantnými izbami, wellness zónou s rozlohou 1 000 m² a vlastnou špičkovou reštauráciou „Rosenkavalier“! Trochu modernejšie svojich hostí víta hotel At the park Hotel nachádzajúci sa oproti centru Congress Casino Baden. Náš tip: Nechajte si ukázať vínotéku s vínami okolitého regiónu Thermenregion Wienerwald! Večer vám odporúčame rezervovať si stôl v tradičnej prevádzke Gasthof Martinek, kde vám naservírujú pečené mäso na pive so zemiakovými knedličkami a teplým kapustovým šalátom! Potom sa poprechádzajte pozdĺž badenskej adventnej míle cez kúpeľný park a historickú pešiu zónu a vychutnajte si tunajšiu špeciálnu atmosféru! Studené ruky si môžete zohriať šálkou horúceho vareného vína a pritom v stánkoch ochutnať zo sladkých pokušení, ako sú vanilkové rožteky a domáce sušienky. Neskôr nechajte večer doznieť pohodlne v hotelovej saune!

Mimoriadny zážitok: radosť zo skla

Ráno odštartuje príjemnými a výdatnými raňajkami. Potom sa vyberiete do obce Weigelsdorf do múzea skla „Gläsere Burg“ (Glasmuseum „Gläserne Burg“) v sklárňach Kuchlerhaus: zvonka farebný palác, ktorý vnútri prezentuje svoje umelecké remeslo. Určite si musíte pozrieť predvádzanie fúkania skla a miestny obchodík. V ňom isto objavíte ten či onen unikát na ozdobenie svojho vianočného stromčeka! Chcete aspoň raz cestovať ako v cisárskych časoch? Potom si v neďalekej vinárskej obci Gumpoldskirchen rezervujte štýlovú jazdu v koči ťahanom koňmi cez (dúfajme) zimnú krajinu a po návrate do Badenu si vychutnajte pohárik vína Zierfandler a k tomu vinárske občerstvenie v prevádzke Heurigenwirt Zierer!

Odchod: lahodná kultúra

V nedeľu vyrazíte na túru po badenských múzeách, presnejšie k dielam Arnulfa Rainera – ktoré svoj nový domov našli v priestoroch bývalých ženských kúpeľov – a aktuálnym výstavám v priestoroch Kaiserhaus a Beethovenhaus. Predobedný kultúrny program potom zavŕšite obedom v hoteli At the Park Hotel. Pribalili ste si ešte trochu času navyše? Tak by ste sa mali ešte raz vydať na pešiu zónu! Do kaviarne Café Ullmann v malebnej uličke Schlossergässchen, kde ešte po starom zachovávajú tradíciu nedeľnej popoludňajšej kávy. Doprajte si viedenskú kávu a lahodné gaštanové jazýčky! Ako sladkú spomienku na svoj zimný výlet do Badenu si na cestu určite nechajte zabaliť vrecko „pravých badenských kávových cukríkov“! Ak ani potom nebudete mať maškrtenia dosť, odporúčame ešte krátku zastávku na podujatí Advent na zámočku Wasserschloss Kottingbrunn a návštevu stánku Anni-K, ktorá svojich medovníkových anjelov a Mikulášov vyrába výlučne ručne podľa (pra)starých receptov z regionálnych surovín. Je to z nich jednoznačne cítiť!

Ďalšie odporúčania pre váš pobyt

Mapa