Kellergasse Galgenberg Winter, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Pivo, žula, remeslo: oddych od adventu v regióne Waldviertel

Zimná turistika po prírodnej rezervácii, ochutnávka piva v pivovare alebo žeby predsa len návšteva vianočných trhov? Vydajte sa na objavnú cestu po regióne Waldviertel.

Relax, príroda a manufaktúra – základné piliere regiónu Waldviertel. Mimoriadne krásne je severné Dolné Rakúsko práve v zime, keď sa otvoria brány vianočných trhov a chuťové poháriky začnú rozmaznávať domáce kulinárske dobroty. Tu sa dočítate, ako môže vyzerať nezabudnuteľná krátka dovolenka v regióne Waldviertel.

Advent, advent, štyri sviece, prvá z nich sa zatrbliece.

Možnosti prenocovania v regióne Waldviertel sú rozmanité, no všetky sú mimoriadne! V romantickom hoteli Goldener Stern v Gmünde páry čakajú napríklad elegantné izby pre pôžitkárov s rodinnou atmosférou. Hotel Sole-Felsen-Bad Gmünd zase hosťom vďaka vlastnej wellness zóne umožňuje za chladného počasia úplne zabudnúť na problémy všedného dňa, zatiaľ čo v domčekoch na strome prevádzky Baumhaus Lodge v Schremse si pred vlastným krbom na drevo môžete vychutnávať zimnú panorámu uprostred lesov regiónu Waldviertel. Je úplne jedno, kde prenocujete, určite by ste si však nemali nechať ujsť výlet do mystickej prírodnej rezervácie Blockheide. Na zahriatie po túre láka stánok s vareným vínom na vianočných trhoch v obci Zwettl. Nálada okolo fontány umelca Hundertwassera by vďaka živému betlehemu, jazdám v kočoch ťahaných koňmi a láskyplnej práci waldviertelských remeselných prevádzok ani nemohla byť idylickejšia. Z kulinárskeho hľadiska vám odporúčame nádherne voňajúce farmárske chleby alebo lahodný ovocný chlieb Kletzenbrot, k tomu údené mäso alebo škvarky.

Dnes budeme brázdiť obchody a nakupovať!

Nákupný výlet začína napríklad nákupom obuvi vo waldviertelských remeselných dielňach Heiniho Staudingera v obci Schrems. Komu bude neskôr škvŕkať v žalúdku, ten si môže dopriať babičkin guláš z vnútorností a ako dezert makový nákyp v hostinci „Zum Waldviertler Sepp“ v Schremse. Kúpychtiví návštevníci obce Weitra by mali navštíviť obchod Elfi Maisetschlägerovej s ľudovou módou a obchod so žulovými šperkami Reinharta Kartuscha. Náš tip na obed: skvelé pivné degustačné menu s harbachským hovädzím tatárskym biftekom, pečeným kaprom, pečeným bravčovým a pivovými čokoládovými palacinkami (!) v hoteli Brauhotel Weitra. Kto má rád pokojnejšiu atmosféru, ten by mal cez víkend navštíviť podujatie Adventné dni v obci Weitra, na ktorom možno okrem iného nájsť pravé waldviertelské vianočné stromčeky alebo ich skladnejší variant vo forme adventných vencov. Mimochodom, mimoriadne romantický je príjazd nostalgickou historickou vlakovou súpravou železnice Waldviertelbahn z Gmündu.

Posledné kulinárske vyznanie lásky.

Ďalšie ráno začína prehliadkou starého centra mestečka Gmünd s jeho impozantnými sgrafitovými domami. Na prechádzke vyhladnete, takže na predobedňajšiu kávičkovú prestávku sa môžete vydať do cukrárne Pilz. Objednajte si kúsok šťavnatej gmündskej makovej torty, chutí jedna báseň! Ako proviant na cestu domov odporúčame originálne waldviertelské makové buchtičky. Na obed sa vyplatí odskočiť si do prevádzky StadtWirtshaus Hopferl, kde servírujú kreatívnu waldviertelskú kuchyňu vo forme kaprov, knedličiek a makových jedál. K tomu skvelé remeselné pivo, aby vám rozlúčka nepadla tak ťažko.