Kellergasse Galgenberg Winter, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Advent vo vínnych uličkách regiónu Weinviertel

Jedinečné momenty, výhľady pre milovníkov vína a neporovnateľné kulinárske umenie sú prísady, vďaka ktorým je región Weinviertel práve v čase adventu nezabudnuteľný.

V regióne Weinviertel sa predvianočný čas nazýva aj časom vínnych uličiek. Tam, kde sa zimné vinice spájajú s jemnou pahorkatinou okolitých kopcov a každé sústo chutí čerstvosťou samotného regiónu, tam možno predvianočný čas stráviť mimoriadne príjemne.

Kráľovské výšky a rozjímavé vínne uličky

Keď prídete do regiónu Weinviertel, privíta vás skutočne kráľovská idyla v prekrásnom hoteli Schlosshotel Mailberg, ktorý je obkolesený vinicami a opradený (rytierskymi) príbehmi. Kto príde na obed, ten sa hneď môže zúčastniť každodennej prehliadky a dozvedieť sa viac o tomto dychberúcom zámockom hoteli (A jeho ohromujúcej vínotéke!). Náš tip: Prehliadku si môžete rozšíriť o návštevu iba 12 minút vzdialenej rozhľadne Alberndorf, z ktorej je najlepší výhľad na celý vinársky región a z ktorej je pri dobrom počasí vidieť dokonca až k Dunaju a do Čiech. Keďže na čerstvom vzduchu ľahko vyhladnete, následne vám odporúčame ochutnať skvelé domáce pochúťky v prevádzke Gasthaus Bsteh, v ktorej sa môžete zásobiť domácimi džemami, kompótmi a bylinkovými sirupmi. Večer je povinným bodom programu prechádzka po vianočných trhoch. Mimoriadne pôsobivá je vínna dedinka Loimgrui v blízkosti Unterstinkenbrunnu, ktorá je prepojená úvozovými cestami. Takmer 60 lisovní tu ponúka skvelé vína, domácu pálenku a pochúťky, ako je pečené prasiatko alebo špirálové zemiačiky. Nemenej impozantný je advent v obci Hadres, ktorá je najdlhšou vínnou uličkou v krajine. Ponúkajú tu domáce pochúťky z kuchyne aj pivnice, a to celkom bez gýču.

Advent pre milovníkov vína s Madame Crousto a spol.

Po kráľovských zámockých raňajkách sa vydáte na objavnú túru po mailberských vínnych uličkách. Posilniť a zahriať sa tu možno výrobkami Madame Crousto, Rainer Roggen a Robert de Vino, čo sú neopísateľne dobré domáce biochleby pekárne Öfferl. Mladý šéfkuchár vkladá do svojho remesla množstvo lásky, čo cítiť z každého sústa. Správne posilnení sa potom vydáte na návštevu vinárstva Prechtl, kde môžete ochutnať a na domov zakúpiť víno značky Weinviertler DAC. Na večer máme ešte jeden tajný weinviertelský tip: advent vo vínnej uličke Großharras. Iba niekoľko minút od Mailbergu tu nájdete predvianočnú idylku preč od tlačenice a preplnených stánkov: domáci tu síce v malom, ale kvalitnom a romantickom rozsahu prezentujú svoje vianočné remeselné umenie tak, ako je to pre tento región typické. Komu bude neskôr škvŕkať v žalúdku, ten urobí najlepšie, ak sa ešte pred návratom do hotela utiahne do prevádzky Weindomizil Hagn, kde si okrem jemne pikantného rizota s bielym vínom vychutná aj fantastický výhľad na osvetlený zámok Mailberg.

Poslednú rundu, Weinviertel!

Po poslednej prechádzke v zámockom parku a poslednom nádychu uprostred vinohradov sa vydáte na cestu domov. No nie bez toho, aby ste predtým navštívili prevádzku Pollak’s Retzbacherhof. Tu, a ako sa hovorí „práve tu“, si možno región Weinviertel vychutnať spolu so všetkými jeho kvalitami. Dobrú chuť!

Mapa