Dunajská cyklocesta, 4. etapa, južný breh: Ardagger - Melk

Top cyklistická trasa od Ardagger do Melk

Plné zobrazenie
Výškový profil

53,70 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 53,70 km
 • Stúpanie: 130 Hm
 • Zostup: 150 Hm
 • Trvanie: 3:20 h
 • Najnižší bod: 207 m
 • Najvyšší bod: 258 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti
 • faunistické zaujímavosti

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 4. etapa, južný breh: Ardagger - Melk

Krátky opis

Od Múzea bicyklov po mesto Nibelungov

Z malého, pohodového dunajského mestečka s názvom Ardagger vyrazíte po tejto peknej, dlhej cykloceste, ktorá vedie popri Dunaji až k „Bráne Wachau“, k mestu Melk. Pritom budete počas jazdy malebným údolím Dunaja prechádzať okrem iného obcami Hößgang, Ybbs an der Donau, Krummnußbaum a Pöchlarn, až kým nakoniec nedorazíte do vášho cieľa v Melku.

Opis

Trhová obec Ardagger sa považuje za jedno z hlavných stredísk oblasti Mostviertel. Milovníci kultúry tu navštevujú kostol, ktorý bol súčasťou bývalého kláštora, v ktorom sú na tzv. Margarétiných oknách z 13. storočia zachované najstaršie symbolické maľby na skle v celom Rakúsku. Naproti tomu športovci využívajú radšej množstvo príležitostí k pestovaniu vodných športov a ponuku „Donauwellenparku“, ktorý leží priamo pri cykloceste (plážový volejbal, lezecká stena, atď.)

 

Odtiaľto cesta vedie krížom cez oblasť Strudengau, toto úzke dunajské údolie, ktoré je lemované vysokými, husto zalesnenými kopcami. Opakovane budete môcť priamo pri prúde rieky nájsť lákavé piesočnaté pláže a oživenie do vašej cesty prinesú tiež malé dedinky, ako napríklad HößgangFreyenstein.

 

Krátko potom, ako miniete elektráreň Ybbs-Persenbeug (prehliadka možná pri nahlásení vopred) dorazíte do malého mestečka Ybbs, v ktorom by ste sa mali zdržať už len kvôli Múzeu bicyklov. Je v ňom zdokumentovná história vášho obľúbeného dopravného prostriedku od dreveného odrážadla až po rakúsky bicykel Waffenrad z cisárskych čias. Okúzľujúce sú renesančné meštianske domy v starom meste a farský kostol sv. Lorenza obsahuje pozoruhodnú sieťovú klenbu, ako aj organ, ktorý vlastnoručne podpísal Mozart pri svojej návšteve v r. 1767.

 

Keď prejdete popri obciach Sarling, SäusensteinKrummnußbaum, dorazíte do „mesta Nibelungov“ s názvom Pöchlarn, ktoré je okrem iného rodným mestom maliara Oskara Kokoschku (výstavy) a v ktorom sa nachádza aj Múzeum stolárstva. Pamätnik Nibelungov pripomína, že toto malé mestečko bolo dejiskom toho starodávneho eposu, ktorý sa sčasti odohráva pri Dunaji. Ani nie o trištvrte hodiny neskôr dorazíte potom do Melku, k „bráne Wachau“.

Počiatočný bod túry

Ardagger

Cieľový bod túry

Melk

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 4. etapa, južný breh: Ardagger - Melk

Ardagger Markt - Hößgang - Ybbs an der Donau - Krummnußbaum - Pöchlarn – Melk

 

Popis trasy:

Táto trasa začína pri obci Ardagger Markt – tam je potrebné vyhľadať cestu k Dunaju. Odtiaľ sa vydáte po dunajskej cykloceste. S pekným výhľadom na rieku prejdete cez kultúrnu oblasť Strudengau. Táto oblasť získala svoje pomenovanie kvôli mnohým nebezpečným krútňavám (Strudeln) a hĺbkam. Kvôli tomu bolo toto miesto medzi lodníkmi považované za jeden z najnebezpečnejších úsekov Dunaja. Dnes patrí tento úsek krajiny k miestu zhromažďovania vody pre blízku vodnú elektráreň a je pre lodnú dopravu bezproblémový.

 

Ďalej vedie dunajská cyklocesta takmer úplne pomimo obývaných obcí až po Ybbs an der Donau. Popri jazde budete mať veľa času k užívaniu si flóry a fauny oblasti Strudengau, ktorá je pozoruhodná už len kvôli veľkému počtu druhov zákonom chránených stromov. V meste Ybbs an der Donau nadíde znovu čas na trochu kultúry. Vyzdvihnúť by sme chceli staré mesto v Ybbse s jeho zrekonštruovanými meštiackymi domami z renesančného obdobia a farský kostol sv. Lorenza. Kostolný organ je od návštevy Wolfganga Amadea Mozarta v roku 1767 nositeľom jeho podpisu. Nachádza sa tu aj najväčšia prietoková elektráreň Rakúska, elektráreň Ybbs-Persenbeug. Po prechode mestom prejdete následne na druhú stranu rieky Ybbs.

 

Po chvíli jazdy popri rieke sa pri obci Sarling vrátite späť k Dunaju. Vašou najbližšou medzizastávkou bude obec so zvláštnym menom Krummnußbaum, ktorej pôvod sa s najväčšou pravdepodobnosťou spája s orechmi, ktoré kedysi rástli pri rieke. V priamej nadväznosti na Krummnußbaum leží mestečko Pöchlarn. Toto mestečko bolo v ranom stredoveku známe ako Bechelaren a v Piesni Nibelungov je spomínané ako domovský hrad Rüdigera von Bechelaren. Okrem toho je to aj posledná väčšia obec, ktorá vás ešte delí od vášho cieľa – od mesta Melk. Po osamelej, ale zároveň oddychovej jazde popri Dunaji prichádzate konečne do cieľa dnešnej etapy.

 

Melk je pekným záverom tejto trasy, pretože sa dá považovať za jej skutočné „kultúrne vyvrcholenie“. Preto sú aj jednotlivé časti tohto mesta, ako napríklad kláštor Melk, súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v rámci údolia Wachau. Tento kláštor sa opisuje ako „najmalebnejšia a najdominantnejšia baroková budova“ a doteraz v nej sídli Kláštorné gymnázium Melk, ktoré je najstaršou dodnes fungujúcou školou Rakúska. Keďže tu začína známa prírodná oblasť Wachau, rastie tu aj nadmorská výška okolitých kopcov a na všetkých stranách sa začínajú množiť strmé svahy vysadené vinicami. Je to ideálna panoráma na ukončenie dnešnej cyklotrasy.

Príchod

Z Linzu pôjdete po diaľnici A7 na juh. Pri diaľničnej križovatke Linz prejdete na A1 smerom do Viedne. Pri meste Amstetten potom odbočíte na cestu B119 smerom do Ardaggeru.

Parkovanie

V Ardagger Markte.

Autobusom z Linzu.

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 25.08.2022

Viac zájazdov okolo východiskového bodu