Dunajská cyklocesta, 5. etapa severný breh - Emmersdorf - Krems

Top cyklistická trasa od Emmersdorf do Krems

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

34,43 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 34,43 km
 • Stúpanie: 82 Hm
 • Zostup: 95 Hm
 • Trvanie: 2:40 h
 • Najnižší bod: 196 m
 • Najvyšší bod: 224 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • geologické zaujímavosti
 • faunistické zaujímavosti

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 5. etapa severný breh - Emmersdorf - Krems

Krátky opis

Čarovnou záhradou romantickej krajiny

Trasa vás povedie nádhernou Dunajskou cyklocestou z Emmersdorfu na Dunaji cez kultúrny región Wachau až do vášho cieľa v miestnej metropole Krems na Dunaji. Prechádzate pritom počas cesty údolím, ktoré UNESCO vyhlásilo za svetové a kultúrne dedičstvo. Vo Wachau ležia okrem iných mestečká Aggsbach, Spitz a Weissenkirchen a cez ne sa napokon dostanete do svojho cieľa, ktorým je obchodné a kultúrne mesto Krems.

Opis

Ledva ste opustili Emmersdorf, naplno pocítite, prečo UNESCO vyhlásilo údolie Wachau za kultúrne dedičstvo. Zo strmých zalesnených svahov vystupujú skalné útesy, k nim sa vinú vinohrady, na pieskových brehoch sa hrajú vlnky Dunaja, vašu cestu obklopujú historické ruiny, starobylé dedinky a pohostinné vínne pivničky zvané Heurigen.

 

Z prastarého Aggsbachu máte nádherný výhľad na ruinu hradu Aggstein na protiľahlom brehu rieky, kde kedysi hrozných lúpežných rytierov dostihla spravodlivosť, ako hovorí dávna sága. Obec Willendorf preslávil objav archeológov - miestna Venuša. Malá soška ženy, ktorou sa dnes môže pochváliť Prírodno-historické múzeum vo Viedni nám pripomína, že táto oblasť bola osídlená už 50-tisíc rokov.

 

V Schwallenbachu nájdete historické opevnenie, ktoré nám pripomenie stredovek a krátko predtým, ako prídete do Spitzu môžete obdivovať bizarné skalné bralo - Čertov múr. Ním chcelo vraj pekelné knieža kedysi zahradiť vody Dunaja. Spitz ponúka milovníkom histórie staré banícke domy a hospodárske dvory zo 16. storočia, neskorogotický farský kostol, ruinu Hinterhaus a lodiarske múzeum.

 

Po hrebeni strechy mocného kostola sv. Michaela v obci Weissenkirchen, ktorý slúžil ako pevnosť “behajú” zajace. Údajne ich tam kedysi vyhnala zima, ktorá bola veľmi bohatá na sneh. Vo Wachauskom múzeu v tejto obci môžete zblízka obdivovať umelecky bohaté wachauské kroje z tejto oblasti - zvané “zlaté kapucne”. Hlavnou atrakciou vinárskej obce Wösendorf je neskorobarokový farský kostol s oltárnymi obrazmi takzvaného “majstra Schmidta z Kremsu” (Martin Johann Schmidt, 1718-1801).

 

Poloha na brehu rieky, pôvabné vinohrady, zalesnené svahy a skalné útvary naokolo urobili z Dürnsteinu jeden z najobľúbenejších výletných cieľov v Rakúsku. Modrá veža pevnosti Dürnstein je viditeľná zďaleka. Na území rozľahlej hradnej ruiny s výhľadom na všetky strany kedysi väznili britského kráľa Richarda Levie srdce. Skoro nato, keď prejdete cez vinársku obec Unterloiben dorazíte do Kremsu, cieľa tejto etapy.

Počiatočný bod túry

Emmersdorf

Cieľový bod túry

Krems

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 5. etapa severný breh - Emmersdorf - Krems

Emmersdorf an der Donau - Aggsbach - Spitz - Weißenkirchen in der Wachau - Dürnstein - Krems an der Donau

 

Popis cesty:

Svoju jazdu začnete v Emmersdorfe na Dunaji. Ako možno vytušiť už z označenia “brána do Wachau”, presne tu začína rovnomenný kultúrny región. Prejdete ním po severnom brehu Dunaja. Pritom prejdete väčšinu trasy popri ceste B3, túto dopravnú tepnu opustíte iba na niekoľkých miestach.

 

Popri menších obciach a strmých svahoch pokračujete svojou cestou do obce Aggsbach Markt. Každý fanúšik hradov sa poteší tejto zastávke v ceste, pretože odtiaľto sa naskytá neuveriteľný pohľad na ruinu hradu Aggstein na protiľahlom južnom brehu rieky, ktorého počiatky siahajú až do 12. storočia. Pri Willendorfe in der Wachau odbočíte od cesty B3 a budete až po miesto za obcou Schwallenbach pokračovať po L7140. Potom pôjdete po dunajskej magistrále ďalej nádhernou krajinou údolia Wachau.

 

Krátko za Spitzom znovu a znovu opustíte B3 a pôjdete cez obce Wösendorf a Weißenkirchen. Potom už konečne dorazíte k stelesneniu krás tejto časti podunajského regiónu - mestečku Dürnstein. Môžete v ňom spoznať to, čo je pre túto oblasť charakteristické - šťavnatú zeleň kopcov so strmými svahmi, na ktorých sa vedľa seba radia nespočetné riadky vinohradov kombinované s prúdom Dunaja, ktorý pri dobrom svetle poskytuje pohľad, ktorý by nadchol každého maliara krajiniek. Nájde sa tu však niečo aj pre milovníkov kultúry - môže preskúmať ruinu hradu Dürnstein, podobne ako pevnosť, založenú v roku 1372, ktorá je vďaka svojmu modro-bielemu sfarbeniu typickým symbolom mesta.

  

Za Dürnsteinom sa opäť na krátkom úseku odpojíte od toku rieky Dunaj a budete prechádzať cez niekoľko polí. Krátko za obcou Unterloiben sa však dostanete opäť na cestu B3 a tým aj paralelne k toku Dunaja. Už o niekoľko kilometrov ďalej dorazíte do mesta Krems na Dunaji.

 

Tu sa vám ponúka veľký výber možností, čo si pozrieť. Ešte na okraji údolia Wachau môžete obdivovať charakteristickú krajinu tohto regiónu, môžete však preskúmať aj mesto. Už len historické centrum mesta Krems je pôsobivé, pretože patrí do kultúrneho regiónu Wachau, vyhláseného UNESCO. Zvlášť treba vyzdvihnúť typický symbol mesta, Steinskú bránu. Okrem toho ponúka aj množstvo kostolov, brán, domov a múzeí, pretože ide o skutočne kultúrne mesto. Dobre sa v ňom budú cítiť aj znalci vína, pretože tu pestovanie vína nemá iba ekonomický význam, vďaka množstvu originálnych vinárskych reštaurácií je aj dôležitou časťou koloritu mesta. Je to odmena za námahu a vydarený záver tejto krásnej a vzrušujúcej cyklocesty.

Príchod

Po ceste B3 do Emmersdorfu na Dunaji.

Parkovanie

Hotel Donauhof v Emmersdorfe.

Do Emmersdorfu sa možno dostať viacerými autobusovými spojmi.

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 16.05.2024

Viac zájazdov okolo východiskového bodu