Dunajská cyklocesta, 4. etapa, severný breh: Grein - Emmersdorf

Top cyklistická trasa od Grein do Emmersdorf

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

44,61 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: ľahké
 • Trasa: 44,61 km
 • Stúpanie: 33 Hm
 • Zostup: 72 Hm
 • Trvanie: 3:30 h
 • Najnižší bod: 208 m
 • Najvyšší bod: 250 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 4. etapa, severný breh: Grein - Emmersdorf

Krátky opis

Odbočky s prísľubom krásneho výhľadu

Opis

Predtým, ako sa vydáte na cestu, si vychutnajte ešte jednu malú prechádzku cez pôvabný Grein - možno dokonca aj so sprievodcom - cez nádherné staromestské námestie k historickému mestskému divadlu, k Hornorakúskemu múzeu lodnej dopravy alebo k zámku Greinburg. V ponuke je aj návšteva blízkej rokliny Stillenstein s jej úctyhodnými skalnými útvarmi.

Čoskoro sa vám už potom kolesá roztočia popri husto zalesnených svahoch v oblasti Strudengau (Krútňavský kraj), ktorého meno sa odvádza od bezodných vírov („krútňav“) v prúde rieky, ktoré kedysi lodníkom spôsobovali ťažkosti.

Pri obci St. Nikola sa nad Dunajom vypína zrúcanina Werfenstein, z ktorej zvykli kedysi dávno naťahovať reťaze krížom cez prúd rieky až k ostrovu Wörth – aby tak zastavili lode. Popri romantických svahoch Donauleiten a obciach Sarmingstein či Hirschenau sa dostanete do Persenbeugu – tam si môžete aj so sprievodcom pozrieť pravdepodobne najznámejšiu rakúsku vodnú elektráreň na Dunaji (potrebné nahlásiť dopredu!).

Ďalšie dve odbočky vás potom budú lákať preč od Dunaja. Ak ste na bicykli zvyknutí chodiť trošku aj do kopca, pri Marbachu by ste mohli vyšliapať hore k široko-ďaleko viditeľnému pútnickému kostolu Maria Taferl. Z tejto nádhernej barokovej baziliky si budete môcť vychutnať veľkolepý výhľad na celé údolie Dunaja. Pri Klein-Pöchlarn by ste mohli zvážiť výlet do blízkeho Artstettenu, v tamojšom zámku je zdokumentovaný život arcivojvodcu Franza Ferdinanda. V tamojšej hrobke je aj pochovaný tento následník trónu so svojou manželkou, ktorý bol v roku 1914 zavraždený v Sarajeve. V cieľovom bode etapy, v Emmersdorfe, vám most cez Dunaj umožní návštevu pamätihodností v Melku na protiľahlom brehu (pozri E4-S).

Počiatočný bod túry

Grein

Cieľový bod túry

Emmersdorf

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 4. etapa, severný breh: Grein - Emmersdorf

Grein - St. Nikola - Weins - Persenbeug-Gottsdorf - Marbach - Klein-Pöchlarn – Emmersdorf

 

Popis trasy = Alternatívna trasa

(z obce Grein po Weins: Pruh pre cyklistov, ktorý je od vozovky B3 oddelený iba čiarou)

Táto trasa začína v obci Grein a pokračuje po ceste B3, ktorá vedie celý čas povedľa Dunaja. Husto zalesnené svahy na ľavej aj pravej strane rieky sú pozoruhodným zjavom. Už z diaľky budete môcť rozoznať hrad Werfenstein pri obci St. Nikola, ktorého história siaha až do 12. storočia. Po Sarmingsteine (prístavisko pre lode) a po Hirschenau sa dostanete na hranicu medzi Horným a Dolným Rakúskom. Tu prejdete popri Kalkgrube a Weinse a potom ešte aj popri pozoruhodnej vodnej elektrárni Ybbs-Persenbeug. Tak sa ocitnete na prechode medzi oblasťami Strudengau a Nibelungengau.

 

V priebehu ďalšej cesty sa návštevníkovi naskytuje pekný výhľad na už zďaleka viditeľný pútnický kostol Maria Taferl. Pri Persenbeug-Gottsdorfe zídete z cesty B3 a namiesto nej budete sledovať prúd Dunaja, avšak za krátky čas na to sa znova napojíte na hlavnú cestu a po nej pôjdete ďalej až po Emmersdorfu. Medzitým budete niekoľkokrát prechádzať popri malých dedinkách, ako napríklad Marbach an der Donau a Klein-Pöchlarn, ktoré vás budú lákať k odpočinku. Zámok Artstetten nad obcou Klein-Pöchlarn tiež stojí za návštevu. V Emmersdorfe predsa len ešte raz odbočte z cesty a prejdite na druhý breh rieky. V Melku sa nachádza starý benediktínsky kláštor, na ktorý narazíte priamo pri cykloceste. Kláštor je dostupný na prehliadky počas celého roka.

Príchod

Po ceste B3 (dunajská cesta) až po Grein.

Parkovanie

Parkovisko pri kempingovom táborisku Grein.

Autobusová zastávka Grein lodný prístav

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 17.01.2024

Viac zájazdov okolo východiskového bodu