Dunajská cyklocesta, 6. etapa južný breh – Mautern - Klosterneuburg

Top cyklistická trasa od Mautern do Klosterneuburg

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

68,67 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 68,67 km
 • Stúpanie: 6 Hm
 • Zostup: 39 Hm
 • Trvanie: 4:30 h
 • Najnižší bod: 164 m
 • Najvyšší bod: 203 m
Vlastnosti
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • vhodné pre rodiny s deťmi
 • kultúra / história

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 6. etapa južný breh – Mautern - Klosterneuburg

Krátky opis

Zažite rozľahlé Tullnské polia

Cesta pozdĺž krásnej Dunajskej cyklocesty vás povedie od mestečka Mautern an der Donau, ktoré bolo obľúbené už u Rimanov, až do Klosterneuburgu. Cestou malebným údolím Dunaja pritom prejdete cez mestá Traismauer, Zwentendorf an der Donau, Tulln an der Donau a Wörden, až kým nedorazíte do cieľa svojej cesty.  

Opis

Rimania zohrali v dejinách mestečka Mautern dôležitú úlohu. To spoznáte nielen podľa niektorých zvyškov – ruín rímskeho kastelu Favianis. Aj Rímske múzeum v barokovej sýpke tamojšieho zámku rozpráva o významnosti tohto miesta v antických časoch, zatiaľčo krásne meštianske domy podávajú správu o kvitnúcom obchode mesta v 15. a 16. storočí.

 

Teraz s apred vami rozprestiera Tullnské pole (Tullnerfeld) s mnohými svojimi prekvapeniami. Táto oblasť je totiž bohatá na vidiecke krajinky a príťažlivé kúty, na maškrty a špeciality, na umenie a kultúru. Tullnerfeldská cyklocesta vás pozýva na zaujímavý celodenný výlet na vašom dvojkolesovom tátošovi. Ak vám to časové možnosti dovolia, môžete navštíviť mestečko Traismauer, ktoré sa môže pochváliť bohatou históriou mesta Rimanov a Nibelungov. O rímskych časoch svedčia v historickom centre rímska veža, hladová veža a bývalý rímsky kastel (malý vojenský tábor). Dnes je z neho elegantný zámok s vínotékou. Zamaškrťte si na príťažlivej ochutnávke sitzenbergského kapra alebo si oddýchnite na letných slávnostiach v zámku Sitzenberg. Typické obce ako Atzenbrugg, kde muzicíroval hudobný skladateľ Franz Schubert alebo Rust s múzeom Leopolda Figla sú tiež súčasťou Tullnského poľa, podobne ako Langenrohr s múzeom Josefa Reithera.

 

Popri Zwentendorfe s jeho jedinou, ale nikdy nesprevádzkovanou jadrovou elektrárňou v Rakúsku sa dostanete do Tullnu. Nielen komplex Garten Tulln (Záhrada Tulln) s jeho 60 ozdobnými záhradami, drevenou cestičkou na stromoch vo výške 30 metrov a vodným parkom (s možnosťou prenájmu lodiek), ako aj Hundertwasserovou loďou Regentag (daždivý deň), či Tullnským Aubadom (prírodné kúpalisko s plážou na brehu Dunaja) sa nachádzajú takmer priamo na cykloceste.

 

Do Tullnu vás bude sprevádzať reťaz vŕškov Viedenského lesa (Wienerwald), ktorá sa pri dunajskej zákrute Greifenstein napokon vysunie až k brehu rieky. Lenivé staré rameno Dunaja tu zvádza na kúpanie. Teraz to už nemáte ďaleko do mesta vína Klosterneuburgu.  

Počiatočný bod túry

Mautern

Cieľový bod túry

Klosterneuburg

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 6. etapa južný breh – Mautern - Klosterneuburg

Mautern an der Donau - Hollenburg - Traismauer - Zwentendorf an der Donau - Tulln an der Donau - Muckendorf an der Donau - Höflein an der Donau - Klosterneuburg

 

Popis cesty:

Začnete svoju jazdu v Mauterne an der Donau. Na začiatku si prídu na svoje najmä milovníci kultúry, pretože Mautern má dávne rímske historické pozadie a vďaka tomu ponúka veľa nálezov z tých čias. Keď ste sa už dostatočne povenovali histórii Mauternu, bicyklujte von z mestečka smerom k riečke Fladnitz. Na tomto úseku sa vám naskytne nádherný výhľad na zámok s kláštorom Göttweig. Popri Fladnitzi môžete jazdiť dole prúdom až k Dunaju. Krátko predtým, ako sa táto riečka vleje do Dunaja, odbočíte na Dunajskú cyklocestu. Túto nádhernú trasu pre cyklistov budete potom odteraz sledovať od jednej zákruty Dunaja k druhej, popri nádherných plážach a tienistých lesoch, Dunajskej reštaurácii a meste Nibelungov Traismauer, až kým sa nedostanete na breh riečky Traisen. Keď tam dorazíte, prejdete cez Traisen a budete bicyklovať naspäť na breh Dunaja.

 

Tam natrafíte na malú obec Zwentendorf an der Donau, ktorá sa chváli mimoriadnou pamätihodnosťou – prvou a jedinou, ale nikdy nesprevádzkovanou jadrovou elektrárňou v Rakúsku. Cyklocesta pokračuje ďalej, pri Kleinschönbichli ju však opustíte a trochu sa vzdialite od Dunaja. Pôjdete potom po okresnej ceste cez obce Pischelsdorf a Langenschönbichl a ďalej po ceste L 2148 až k rieke Große Tulln (Veľký Tulln). Keď prejdete cez rieku, po jej opačnej strane sa potom doveziete naspäť k Dunaju. Popri ňom potom zdoláte ďalšie metre po cykloceste, až kým nedorazíte do čiastkového cieľa tohto dňa, mesta umenia a záhrad Tulln an der Donau. Očakávajú vás živé vodné krajinky v strede prírody, nádherná zeleň a záhrady a jedinečná atmosféra kultúry okolo svetoznámeho maliara Egona Schieleho.

 

Ďalej sa jazdí tesne popri Dunaji a dobre vybudovanej cykloceste. Treba ju jednoducho sledovať popri mlaých dedinkách a chladivých lesoch. Pomaly ale isto sa na obzore začína objavovať aj slávny Viedenský les (Wienerwald). Pri Greifensteine sa musíte dostať cez bočné rameno Dunaja a na jeho druhom brehu budete v jazde ďalej pokračovať. Krátko za obcou Höflein an der Donau sa potom odpojíte od cyklocesty doprava a pôjdete priamo popri kanáli Klosterneuburger Durchstich (umelé rameno Dunaja) až do centra Klosterneuburgu. Tým sa aj dostanete do cieľa tejto odmeňujúcej cyklotrasy. Klosterneuburg, ktorého dejiny určoval augustiniánsky kláštor rovnakého názvu je obklopený kopcovitou krajinou Viedenského lesa a Dunajských luhov, leží teraz vlastne už priamo na okraji hlavného mesta Rakúska Viedeň. Je vzdialený iba niekoľko kilometrov od centra pulzujúceho historického Starého mesta Viedne.

Príchod

Pôjdete po B 33 do Mauternu an der Donau. Autobusová linka WL2 na južnom brehu Dunaja pravidelne zastáva v Mauterne. Cestovný poriadok autobusu nájdete tu (link).

Parkovanie

V centre mestečka Mautern.

There are bus connections from all major cities.

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 17.05.2024

Viac zájazdov okolo východiskového bodu