Dunajská cyklocesta, 5. etapa južný breh - Melk - Mautern

Top cyklistická trasa od Melk do Mautern

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

33,33 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 33,33 km
 • Stúpanie: 78 Hm
 • Zostup: 85 Hm
 • Trvanie: 2:40 h
 • Najnižší bod: 195 m
 • Najvyšší bod: 246 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti
 • faunistické zaujímavosti

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 5. etapa južný breh - Melk - Mautern

Krátky opis

Vidiecka chuťovka s barokovým zámkom a hradom lúpežných rytierov

Na tomto úseku nádhernej Dunajskej cyklocesty pôjdete z Melku, nazývaného “bránou do Wachau” pozdĺž Dunaja do historického mestečka Mautern, ktoré hralo dôležitú úlohu už v časoch Rimanov. Počas cesty budete pritom prechádzať malebným údolím Dunaja okrem iného aj cez obce Schönbühel an der Donau, Aggsbach a Rossatz-Arnsdorf.

Opis

Táto etapa vás bude viesť pozdĺž Dunkelsteinského lesa, jednej z najväčších súvislých zalesnených oblastí v Strednej Európe. Výhodou trasy na južnom brehu Dunaja je výhľad doďaleka - na veľkolepú krajinu údolia Wachau, vyhlásenú za svetové kultúrne dedičstvo. Pýši sa pôvabnými lesnými svahmi prerušovanými skalnými bralami, kopcami s terasami a kmeňmi viniča, ako aj príťažlivými mestečkami na protiľahlom brehu. Predtým, ako opustíte Melk, “bránu do Wachau”, určite by ste nemali zabudnúť navštíviť kláštornú pevnosť, ktorú benediktínski mnísi založili už v roku 1089. Nádherná knižnica, ktorá obsahuje 85-tisíc titulov a strešnú fresku od Pavla Trogera napríklad ukrýva aj fragment pôvodnej piesne o Nibelungoch.

 

Možno vám tento prastarý epos cestou pripomenie, akým historicky skvostným regiónom práve prechádzate. Dôkazom toho sú napokon aj nálezy pravekých stôp osídlenia pri obci Schönbühel. Táto obec s malebným zámkom na brehu Dunaja bude na vašej trase do Aggsteinu, kde láka ruina rovnomenného hradu z 12. storočia, ktorá sa týči 300 výškových metrov nad Dunajom. Je opradená povesťami, podľa ktorých tu sídli “rytier z lesa hrôzy” (Schreckenwald, podľa Jörga Schenka), ktorý od lodí, plaviacich sa po Dunaji násilím vyberal mýto. Kto nechcel zaplatiť, zavreli ho na skalný výbežok “Ružová záhradka” (Rosengärtlein), pripomínajúci balkón a tam ho mučili hladom.

 

Pokojná jazda príjemnou krajinou vás čaká až do mestečka Mautern. Budete prechádzať obcami s nádhernými kostolíkmi a vyzdobenými starými baníckymi a sedliackymi domami, ako aj so zvyškami starorímskeho opevnenia Donaulimes pri Bacharnsdorfe, ktoré obyvatelia neskôr zakomponovali do svojich stavieb a záhrad.  

Počiatočný bod túry

Melk

Cieľový bod túry

Mautern

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 5. etapa južný breh - Melk - Mautern

Melk - Schönbühel an der Donau - Aggsbach - Aggstein - Rührsdorf - Rossatz-Arnsdorf - Mautern

 

Popis cesty:

Táto trasa pozdĺž južného brehu rieky Dunaj sa začína v Melku, ktorý sa označuje za “bránu do Wachau”. Tento kultúrny región je súčasťou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Je známy svojimi šťavnato zelenými kopcami so strmými svahmi, po ktorých sa vedľa seba vinú nespočetné rady viniča. Aj samo mesto Melk však stojí za samostatný výlet, pretože skrýva kláštornú pevnosť, ktorá sa označuje za “najmalebnejšiu a najvýraznejšiu barokovú budovu”. Okrem toho je jej súčasťou aj Kláštorné gymnázium Melk, najstaršia ešte existujúca škola v Rakúsku.

 

Vďaka tomuto nádhernému štartu ste výborne naladení na zvyšok vašej cesty. Veľkú časť trasy pôjdete dole prúdom rieky po ceste B33, iba na niektorých miestach opustíte okresnú cestu. Najprv prejdete obcami Schönbühel na Dunaji a Schönbühel-Aggsbach, pričom si môžete vychutnať pohľad na nádhernú flóru a faunu údolia Wachau. Nepatrí len do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je to aj jedno z najčarovnejších riečnych údolí v Európe, navyše ide o medzinárodne renomovaný vinársky región a vyhľadávané miesto stretnutí gurmánov. Nájdete tu kultúrne poklady a prírodné krásy, pre ktoré sa oplatí každá návšteva. Krátko za obcou Schönbühel-Aggsbach si v Aggsteine prídu na svoje najmä milovníci starých hradov a pevností. Na zeleňou pokrytom kopci na pravej strane v smere jazdy tu tróni ruina Aggstein.

 

Popri zvyškoch starého hradu pôjdete po okresnej ceste až do obce Sankt Johann im Mauerthale. Potom tam odbočíte na Dunajskú cyklocestu a budete jazdiť priamo po brehu pozdĺž rieky. Pokračujete ďalej k nádhernému výhľadu na ohyb Dunaja pri Spitzi a na B33 sa vrátite až pri Bacharnsdorfe. Tak to bude pokračovať, až kým neprídete po ďalší ohyb Dunaja pri obci Rossatz-Arnsdorf. V St. Lorenzi odbočíte z okresnej cesty a prejdete cez obce Rührsdorf a Rossatz-Arnsdorf. V nich možno objaviť niektoré historické časti opevnenia Donaulimes.

 

Krátko nato obrátite bicykel opäť na B33, aby ste sa nezadržateľne priblížili k svojmu cieľu. Pri Hundsheime naposledy opustíte okresnú cestu a pustíte sa cestou, ktorá vedie do centra mestečka Mautern na Dunaji. Tu si fanúšikovia kultúry ešte raz prídu na svoje, pretože Mautern má za sebou dávne rímske dejiny a vďaka tomu ponúka veľa nálezov z tých časov. Tým môžete pre dnešok svoju cestu ukončiť a nechať tento deň doznieť práve v tomto malebnom mestečku.    

Príchod

Pri Melku zídete z A1 na B1 a ďalej k historickému centru mesta Melk.

Parkovanie

Množstvo možností na parkovanie v meste.

Do Melku sa možno dobre dostať vlakom.

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 15.11.2023

Viac zájazdov okolo východiskového bodu