Dunajská cyklocesta, 8. etapa, južný breh: Petronell - Bratislava

Top cyklistická trasa od Petronell-Carnuntum do Bratislava

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

26,26 km dĺžka

Údaje o túre
  • Náročnosť: ľahké
  • Trasa: 26,26 km
  • Stúpanie: 139 Hm
  • Zostup: 177 Hm
  • Trvanie: 2:05 h
  • Najnižší bod: 135 m
  • Najvyšší bod: 182 m
Vlastnosti
  • etapové trasa
  • možnosť občerstvenia
  • kultúra / história

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 8. etapa, južný breh: Petronell - Bratislava

Krátky opis

O starých Rimanoch a moderných reštauráciách

Záverečná etapa Dunajskej cyklocesty vedie z Petronellu do Bratislavy. Trasa prechádza po južnom brehu Dunaja cez Hainburg s jeho dobre zachovaným areálom hradu, popri prvých výbežkoch Karpát cez rakúsko-slovenskú hranicu až do hlavného mesta Slovenska.  

Opis

Fanúšikovia stredoveku sa v obci Petronell nechávajú očariť kaplnkou Jána Krstiteľa, ktorej románska rotunda pochádza až z obdobia templárov. Krátka návšteva rímskeho mestečka Carnuntum pomôže jeho návštevníkoch naživo pocítiť antické časy. Celosvetovo jedinečným spôsobom tu boli zrekonštruované najpodstatnejšie architektonické typy rímskych mestských štvrtí v historickom kontexte - meštiansky dom, nádherná mestská vila s nábytkom, podlahovým vykurovaním, stále funkčným sporákom a verejné kúpele.

 

So starými Rimanmi sa môžete stretnúť aj v kúpeľnom meste Bad Deutsch-Altenburg. Avšak nielen v múzeu Carnuntinum, ktoré so svojimi starorímskymi sochami a reliéfmi, mozaikami a mincami, zbraňami a ozdobami predstavuje jadro rímskeho mestečka Carnuntum, ale aj v kúpeľoch Carnuntum, v ktorých si ľudia už od antických dôb liečia reumu.

 

Blízkemu mestu Hainburg udeľujú stredoveký ráz nielen jeho staré mestské brány – Viedenská brána, Maďarská brána a Rybárska brána, ale aj rozsiahla zrúcanina hradu. Popri zámockom vrchu (Schlossberg ) dominuje mestu aj Hundsheimerský vrch a kopec Braunsberg, ktoré dotvárajú celkový obraz terénu. Posledne menovaný ponúka aj vynikajúci výhľad na Dunaj, na Devínsku kobylu, ktorá leží už na Slovensku a na hrad Devín, ako aj na neďalekú Bratislavu, do ktorej predmestí dorazíte už krátko za hranicou pri obci Wolfsthal.

 

Slovenské hlavné mesto vám ponúkne v rámci dozvukov vašej cyklotúry množstvo pamätihodností: napríklad hrad so štyrmi vežičkami, ktorý je tiež poznávacím znakom mesta. Alebo Slovenské národné divadlo, Staré mesto s promenádou na Hviezdoslavovom námestí alebo Nový most, na ktorého mostných pilieroch je postavená futuristicky ladená reštaurácia (UFO), z ktorej je skvelý výhľad do celého okolia.

Počiatočný bod túry

Petronell-Carnuntum

Cieľový bod túry

Bratislava

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 8. etapa, južný breh: Petronell - Bratislava

Petronell - Bad Deutsch-Altenburg - Hainburg – Bratislava

 

Popis trasy:

Svoju cyklotúru začnete v obci Petronell a najprv pôjdete po hlavnej ceste smerom na východ až kým na konci obce neodbočíte na ulicu Solafeldgasse. Na jej konci budete po ceste pokračovať ďalej smerom na východ, až kým nedorazíte do obce Bad Deutsch-Altenburg, ktorej kameňolom vidieť už z veľkej diaľky. Ak budete mať dostatok času, môžete svoje unavené nohy zregenerovať v miestnych kúpeľoch. Bad Deutsch-Altenburg má najsilnejšie jódovo-sírové pramene Európy.

 

V obci Bad Deutsch-Altenburg sa vydajte smerom k brehu Dunaja a prejdite podjazdom pod cestou B49. Zakrátko na to dorazíte do Hainburgu. Tu si spravte prestávku a navštívte starý, ale veľmi dobre zachovaný areál hradu. Keď sa vrátite na cestu, rozlúčite sa s brehom Dunaja, ktorý znova uzriete až v Bratislave. Pôjdete povedľa železničných koľají a následne pôjdete krátky kúsok po Devínskej ulici (Thebner Straße), z ktorej pri prvej možnej príležitosti odbočte do prava. Potom narazíte na cestu B9, pri ktorej sa na jej severnej strane nachádza cyklocesta, po ktorej budete pokračovať ďalej.

 

Krátko pred hranicou sa hlavná cesta a cyklocesta od seba oddeľujú. Po tiahlej najprv ľavotočivej a potom pravotočivej zákrute budete bicyklovať popri nábrežnej promenáde Bratislavy a počas posledných metrov tejto etapy si budete užívať pohľad na Dunaj, Bratislavský hrad a na Dóm sv. Martina.

Príchod

Vo Viedni zídete z cesty A9 výjazdom 19-Fischamend a pokračujete po ceste B9 až k obci Petronell.

Parkovanie

Parkovisko pri železničnej stanici Petronell.

Zo zastávky Wien Mitte-Landstraße autobusom alebo vlakom do obce Petronell.

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 11.06.2024

Viac zájazdov okolo východiskového bodu