Dunajská cyklocesta, 8. etapa, severný breh: Wien/Nordbrücke - Hainburg

Top cyklistická trasa od Viedeň/Severný most (Wien/Nordbrücke) do Hainburg

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

50,52 km dĺžka

Údaje o túre
  • Náročnosť: stredné
  • Trasa: 50,52 km
  • Stúpanie: 20 Hm
  • Zostup: 48 Hm
  • Trvanie: 5:00 h
  • Najnižší bod: 143 m
  • Najvyšší bod: 171 m
Vlastnosti
  • etapové trasa
  • možnosť občerstvenia
  • kultúra / história

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 8. etapa, severný breh: Wien/Nordbrücke - Hainburg

Krátky opis

Lákavé kontrasty

Dunaj budete vidieť často iba na začiatku ôsmej etapy. Potom cesta prebieha cez prírodný park Dunajské luhy (Donau-Auen), ktorý však vôbec neposkytuje menej krás, ako rieka. Cieľom tejto trasy je najvýchodnejšie mesto v Rakúsku Hainburg. Toto mesto na hraniciach so Slovenskom môže ponúknuť veľa pamätihodností, ako napríklad areál starého zámku a moderný Lutherov kostol.

Upozornenie: kvôli neodkladným stavebným  prácam Dunajskú trasu, popri severnom brehu Dunaja, medzi obcami  Schönau a  Stopfenreuth, od októbra  2017 pravdepodobne do konca 2020  odklonia.  Láskavo sledujte tabule s obchádzkami. Ďalšie informácie k obchádzkam nájdete ďalej aj pod bodom “ Ďalšie informácie a linky”

Opis

Viedeň vám ponúkla množstvo rôznych pamätihodností. Pravdepodobne vašu myseľ ešte stále zamestnávajú mnohé dojmy - možno zámokzoologická záhrada v Schönbrunne alebo Staré mesto s Dómom sv. Štefana, Hofburgom, cisárskymi apartmánmi, múzeom cisárovnej Sisi, klenotnicou, španielskou dvornou jazdeckou školou, umelecko-historickým múzeom, múzejnou štvrťou, zámkom Belvedere alebo Prater so svojím obrovským ruským kolesom, secesiou, kaviarňami a viechami. Teraz vás ale čaká príroda – kam len oko dovidí. Ešte predtým totiž, ako skutočne odídete z mesta, sa už nachádzate v národnom parku Donau-Auen (Dunajské luhy), ktorý sa rozprestiera ako zelený pás medzi Viedňou a Bratislavou. Je to životný priestor pre viac ako 800 druhov vyšších rastlín, pre 30 druhov cicavcov, 100 druhov hniezdiacich vtákov a okolo 60 druhov rýb.

 

Úplne presne vám to všetko vysvetlia v zámku Orth, ktorý sa nachádza len kúsok od vašej cyklocesty. V tomto štvorvežatom renesančnom vodnom hrade sídli zámocké centrum národného parku schlossORTH. Na zámockom ostrove nájdete vlastný zážitkový areál (Au-Erlebnisgelände) vrátane pozorovacej stanice pod vodou. V zámku sa tiež nachádza múzeum Orth so svojím pozoruhodným vlastivedným múzeom.

 

Zámok Orth patrí k takzvaným „zámkom na Moravskom poli (Marchfeld)“ a jeho ďalšieho príslušníka budete môcť spoznať len o chvíľu neskôr – keď pri Eckartsaue odbočíte z Dunajskej cyklocesty a zájdete k rovnomennému zámku. Toto pozoruhodné miesto pobytu posledného rakúskeho cisárskeho páru Karla a Zity slúži dnes ako kulisa pre filmy, slávnosti, svadby a koncerty. Od apríla do októbra si môžete tento zámok pozrieť so sprievodcom. Interaktívna výstava o národnom parku s názvom „Wild Wechsel“ vás navnadí aj na prechádzku v lužnom teréne.

 

Pri Stopfenreuthe vám odporúčame spraviť si ďalšiu odbočku – z obce Auwald priamo k prúdu rieky Dunaj, kde vám plošina „Au-Terasse“ zabezpečí výhľady na celé povodie rieky (stanový tábor, prírodné kúpalisko). Odtiaľto to už nie je ďaleko k mostu cez Dunaj pri obci Bad Deutsch-Altenburg, ktorý vás privedie na južný breh a zakrátko na to do Hainburgu.

Počiatočný bod túry

Viedeň/Severný most (Wien/Nordbrücke)

Cieľový bod túry

Hainburg

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 8. etapa, severný breh: Wien/Nordbrücke - Hainburg

Wien - Schönau - Stopfenreuth – Hainburg

 

Popis trasy:

Hneď na začiatku tejto trasy prejdite na druhý breh a choďte popri Novom Dunaji po malebnej promenáde po nábreží. Medzizastávka v jednej z viedenských kaviarní je veľmi odporúčaná.

 

Pri centrálnych palivových skladoch (Zentral-Tanklager) v Lobau odbočíte doľava a pokračujete po ulici Lobgrundstraße, ktorá sa stáča do tiahlej pravotočivej zákruty. Potom pôjdete chvíľu po rovnej ceste (ešte stále po Lobgrundstraße), až kým pri druhej pravotočivej zákrute neodbočíte doľava.

 

Opustíte blízky breh Dunaja a budete pokračovať cez malebné dunajské luhy, ktoré sú najrozsiahlejšími lúčnymi porastmi v Strednej Európe, až kým po ľavej ruke nezbadáte most, po ktorom prejdete na druhú stranu. Krátko pred Schönau cesta odbočuje východným smerom. Približne po 26 kilometroch, krátko za ospalou dedinkou Stopfenreuth narazíte na hlavnú cestu, po ktorej sa vydáte smerom na juh a po Hainburgskom moste prejdete na druhú stranu Dunaja. Most zanecháte za sebou po pravej ruke a pôjdete ďalej po Hollitzer Allee smerom k nábrežiu Dunaja.

 

Zakrátko na to dorazíte do mesta Hainburg, ktoré rozoznáte už z diaľky vďaka dvom výrazným terénnym vyvýšeninám na pravej a ľavej strane mesta a do ktorého vôjdete cez Hainburskú bránu. V Hainburgu stojí jedno z najstarších opevnených hradísk Európy, ktoré by ste si v každom prípade mali pozrieť.

Príchod

Po ceste B14 alebo po ceste A22.

Parkovanie

Park+Ride na ulici Muthgasse

Ďalšie informácie / odkazy

Prehľad obchádzok a stavebných prác nájdete na: www.carnuntum-marchfeld.com 

Viac zájazdov okolo východiskového bodu