Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Wachau 03.Weißenkirchen – Spitz

Plné zobrazenie
Výškový profil

10,54 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 10,54 km
 • Stúpanie: 506 Hm
 • Zostup: 494 Hm
 • Trvanie: 3:30 h
 • Najnižší bod: 214 m
 • Najvyšší bod: 457 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • vyhliadky
 • možnosť občerstvenia
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Wachau 03.Weißenkirchen – Spitz

Krátky opis

Z obce Weißenkirchen smerom do mesta Spitz prejdeme cez pôsobivú časť trasy skalnatých terás s vinicami, v oblasti Wachau. Mestá s okolitými vinohradmi Weißenkirchen a Spitz doslova ponúkajú oddych a návštevu v nich. Milovníci prírody sa isto potešia, keď prídu k prírodnej pamiatke Michaelerberg.

Opis

Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Welterbesteig Wachau: Od mesta Weißenkirchen až po mesto Spitz.

Táto etapa vedie cez jedinečné vinohrady. Vysoko nad Dunajom čaká na turistu ďalší obraz, najväčšia uzatvorená oblasť vinohradov vo Wachau a známe vinice (Kollmitz, Kollmütz, Hochrain) s prenádhernými výhľadmi do diaľok. Nad St. Michael nás cesta zavedie cez vysušené terasy, odkiaľ je romantický výhľad na les a skalnatú krajinu. Cez bránu Rote Tor vstúpime do mesta vincúrov, do mesta Spitz. V historickom vinárskom meste Spitz a v meste Weißenkirchen pozývajú na oddych mnohí vinári do hostincov a vínnych krčiem.

Počiatočný bod túry

Weißenkirchen, Marktplatz

Cieľový bod túry

Spitz, Kirchenplatz

Opis trasy Svetové kultúrne dedičstvo Welterbesteig Wachau 03.Weißenkirchen – Spitz

Od parkoviska v obci Weißenkirchen vedú hradné schody nahor k hradnej časti, najstaršej obývanej oblasti vo Wachau s gotickými dvormi, kde sa spracúvalo hrozno a s mnohými vínnymi pivnicami (stanica pečiatok rodiny Rosenberger − Heurigen Fam. Rosenberger). Na konci hradnej štvrte prejdeme nadol k Lichtgartl, až dosiahneme oblasť vinohradov. Pretneme ulicu Seiberstraße a sme pri slatine Ritzling. Odtiaľ sa vydáme doprava okolo slatiny Postaller nahor, až k známej Kollmitz. Následne môžeme zostúpiť smerom na Wösendorf alebo Joching. Hlavná trasa smeruje vpravo, ďalej po vysokohorskej ceste do bukového lesa. Po niekoľkých minútach opustíme vinice a vstúpime do bukového lesa. Po lesnej zákrute prídeme k Geißbergu opäť k slatinám a k vyhliadkovej cestičke nad známymi vinicami Hochrain, Höll a Kollmütz. Na konci tejto trasy s vinicami prídeme znovu do lesa k vyhliadkovému miestu prírodnej pamiatky Michaelerberg, kde máme možnosť zostúpiť smerom do St. Michael (cca 20 minút). Michaelerberg bol kedysi pastvinou a patrí k dunajským lúkam, ktoré sú bohaté na rôzne druhy živočíchov a tráv. Bizarné skalnaté a kamenné formácie zušľachtili miesto Michaelerberg. Po chvíľke oddychu pokračujeme ďalej smerom po trase Höhenweg St. Michael, cez nedotknutý dubový les a les s hrabom obyčajným, dole smerom k Mieslingtal. Prídeme k potoku a odtiaľ smerom vpravo, čoskoro pretneme potok a prídeme hore k legendárnej bráne Roten Tor, čo je pozostatok obranného múra mesta Spitz. Prejdeme bránou a otvorí sa pred nami krajina viníc v obci Spitz. Ďalej pôjdeme po historickej spojovacej ceste priamo dolu k mestu Spitz. Popri známych viniciach ako Rotes Tor, Singerriedel a Axpoint dosiahneme po 10 minútach cieľ etapy, malebné námestie s kostolom v tomto meste.

Príchod

A1 k uzlu St. Pölten, ďalej po S33 a B3, cez mesto  Krems do  Weißenkirchen, respektíve do mesta Spitz.

Parkovanie

Parkovanie je pri brehoch Dunaja, na železničnej stanici obce Weißenkirchen alebo v zámku mesta Spitz.

Mestá sú sedem dní v týždni dostupné verejnou dopravou (autobusy a wachauská železnica). Návrat do miesta odkiaľ štartujete je možný vždy. Na severnom brehu Wachau (WL 1: Bahnhof Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk) premávajú autobusy v hodinovom intervale, sedem dní v týždni. Na južnom brehu (WL 2: Bahnhof Krems-Mautern-Rossatz-Arnsdörfer-Aggsbach Dorf-Schönbühel-železničná stanica Melk) jazdia autobusy v dvojhodinovom intervale, zo Spitzer Graben (WL 5, Spitz-Mühldorf) tiež v dvojhodinovom intervale: www.vor.at .

V prírodnom parku Jauerling (WL 7, www.naturpark-jauerling.at) a na kopci Göttweiger Berg (WL 4) premávajú počas víkendov a sviatkov autobusy aj na zavolanie. Jazdia presne na rovnakej trase. Tento spoj je potrebné si telefonicky rezervovať 60 minút pred odchodom na čísle: +43 810 810 278: www.vor.at .

Železnica Wachau funguje len počas víkendov a sviatkov (trikrát denne): www.noevog.at .

Stanice − požičovne bicyklov Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) sú v meste Weißenkirchen a Spitz, www.nextbike.at .

S týmito trajektami môžete rýchlo meniť brehy Dunaja: - Trajekt pre invalidné vozíky Rollfähre St. Lorenz-Weißenkirchen

- Trajekt pre invalidné vozíky Rollfähre Arnsdorf-Spitz: plavebný poriadok nájdete na: www.donau.com/de/wachau-nibelungengau-kremstal/ausflug-bewegen/ausflugsziele/schifffahrt-faehren/faehrverbindungen-routen zeiten/4f5b20df31acc04993793d3c7b4a9826/

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich - Wachau-Nibelungengau-Kremstal
Letzte Aktualisierung: 21.02.2020

Best of Wachau: renomovaná a odporúčaná gastronómia a ubytovacie kapacity v oblasti UNESCO-svetového kultúrneho dedičstva Wachau, nájdete na: Best of Wachau, www.bestof-wachau.at .

Ďalšie informácie o zastávkach či o ubytovacích možnostiach nájdete na: www.welterbesteig.at. Venujte pozornosť skráteným otváracím hodinám gastronomických podnikov v zime, v meste Spitz a Weißenkirchene. Viac informácií na: www.spitz-wachau.at a www.weissenkirchen-wachau.at .

Viechy, tzv. Weinheurige, nájdete v obci Weißenkirchen a Spitz. Mnohé z nich majú otvorené aj v zime. Aktuálny kalendár otváracích hodín vo viechach nájdete na: www.welterbesteig.at .

Na pohodlné a jednoduché plánovanie trás a cesty do regiónu Wachau-Nibelungengau-Kremstal sú aplikácie, stiahnite si ich jednoducho cez android alebo iPhone.

Vybavenie

Pevná obuv na túry, pláštenka, optimálne množstvo nápojov a občerstvenie, tak ako aj mapa regiónu, trás a túr vo Wachau a eventuálne aj kalendár Heurigen s informáciami, kde sú otvorené vínne pivničky. Vymenovanie výstroja nájdete na: www.welterbesteig.at .

Bezpečnostné opatrenia

Na tejto trase sa nemôžete vrátiť a ani pozdĺž trasy nie je možné doplniť si pitnú vodu. 

Pohotovosť – tiesňové volanie Bergrettung Wachau: 140

Tip autora

Its worth visiting the „nature park BIOthek-Wachau“ in Spitz run by the owners of the biological businesses in the Wachau area. Its located in a winery of the 16th century near church square. Opening times: end of April until end of October every Friday, Saturday and Sunday, www.naturpark-jauerling.at.

Viac zájazdov okolo východiskového bodu