Ybbstalská cyklotrasa

Top cyklistická trasa od Ybbs an der Donau

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

107,27 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 107,27 km
 • Stúpanie: 545 Hm
 • Zostup: 152 Hm
 • Trvanie: 7:00 h
 • Najnižší bod: 219 m
 • Najvyšší bod: 611 m
Vlastnosti
 • okružná trasa
 • etapové trasa
 • možnosť občerstvenia
 • dostupnosť vlakom a autobusom
 • vhodné pre rodiny s deťmi

Detaily pre: Ybbstalská cyklotrasa

Krátky opis

Ybbstalská cyklotrasa (Ybbstalradweg) je jedným z troch dunajsko-alpských spojení pre cyklistov v regióne Mostviertel. Od ústia v obci Ybbs an der Donau je to 107 kilometrov do obce Lunz am See. Vo svojom srdci medzi obcami Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See vedie z väčšej časti po bývalej železničnej trati. V tomto úseku je cesta široká 2,5 metra a boduje oddychovými a idylickými miestami pozdĺž rieky Ybbs, ako aj nádhernými prechodmi cez historické železničné mosty.

 

Opis

Odporúčanie pre smer jazdy znie: z obce Ybbs an der Donau do obce Lunz am See, južne od Dunaja do východnej časti Álp, takže proti prúdu – postupne, len s niekoľkými „skutočnými“ stúpaniami. Pred začiatkom cyklotúry v obci Ybbs by ste si mali naplánovať zahrievaciu etapu. Pretože na mieste štartu vás očakáva pôsobivé centrum starého mesta, s námestím lodných majstrov pri Dunaji. A návšteva múzea bicyklov vás zavedie do časov, keď boli bicykle z dreva, a elegantné vysoké bicykle, ako aj dynamické pedálové bicykle určovali trendy bezmotorovej mobility na dvoch kolesách.

Po úplne rovinatej poľnohospodárskej krajine prebiehajú prvé kilometre z obce Ybbs do obce Blindenmarkt. Po tomto úseku sa treba vyštverať na stredný hrebeň, ktorý vás odmení nádhernými výhľadmi na rovinu na severe a postupne sa dvíhajúci svet vrchov na juhu. Ak ste doteraz prekročili rieku Ybbs len párkrát, od okresného mesta Amstetten budú rieka Ybbs a cyklotrasa prebiehať často tesne vedľa seba. Niekedy trasa ponúka hlboké pohľady do koryta rieky, potom sa na širokých miestach údolia od rieky znova odchýli. Už z diaľky určujú smer veže baziliky na kopci Sonntagsberg. Na úpätí pútnického vrchu sa ešte aj dnes vyrába papier a profilová oceľ. Avšak v neďalekej obci Waidhofen an der Ybbs sú časy spracovania železnej rudy už dávno preč. Pre zaujímavé centrum mesta sú typické historické domy, fasády a arkády. O stredovekom obrannom opevnení svedčia už len jeho zvyšky. Tu odporúčame krátku prestávku, aby ste sa vďaka meštianskym domom z 19. storočia preniesli na chvíľu o kúsok ďalej do minulosti.

V obci Waidhofen an der Ybbs sa začína aj nový úsek Ybbstalskej cyklotrasy otvorený v roku 2017. Odtiaľ vedie z väčšej časti po bývalej železničnej trati Ybbstalskej železnice a ponúka okrem krásnych zážitkov z prírody aj bezpečný a pohodlný profil trasy bez výrazných stúpaní.

Spracovanie železnej rudy je ešte aj dnes ústrednou témou v obci Ybbsitz, do ktorej sa dostanete po malej Ybbstalskej cyklotrase, na ktorú odbočíte v obci Gstadt. Tu sa podarilo ukuť prepojenie minulosti so súčasnosťou a budúcnosťou – Ybbsitz dnes patrí k centrom kováčskeho umenia v celej Európe.

Ešte pred obcou Opponitz vás čaká prírodný pamätník Ofenloch, zvrásnená roklina, cez ktorú sa dostanete do obce Opponitz. Štrkové ostrovčeky popri rieke Ybbs pozývajú na krátky odpočinok a osvieženie unavených nôh a lýtok. Trasa, zasadená do horskej krajiny Eisenwurzen, sa vyznačuje po obec Göstling nenápadným profilom – výškový rozdiel len sotva postrehnete, rovnako tak tri pretiahnuté slučky trasy.

Záchytným bodom pri pohľade do diaľky je kostol na návrší v obci Hollenstein. Blaho jeho obyvateľov bolo po stáročia spájané so spracovaním železnej rudy. Pred viac ako sto rokmi sa horná oblasť údolia Ybbstal stala miestom letnej rekreácie. Plážové kúpalisko v obci Hollenstein, rovnako ako budova stanice Ybbstalskej železnice v Kogelsbachu sú toho svedkami a pozývajú na krátke nostalgické spomínanie. Osviežujúci oddych v kombinácii s kúpaním v rieke a gastronómiou ponúka obec Göstling. Plynulý prechod od zážitkov z bicyklovania a vody ponúka v úplnom závere trasy obec Lunz am See s vodnými bicyklami. Keď unavené lýtka vyhrávajú nad pôžitkom z idylického prostredia okolo jazera, môžete podobne ako pri bicykloch presedlať na elektrický pohon, na elektrické člny. Na ceste späť smerom do obce Waidhofen an der Ybbs vás bude v prípade nahlásenia vopred čakať cyklobus na prepravu cyklistov a ich bicyklov.

A kto by nemal bicyklovania stále dosť, vyberie sa od obce Lunz am See na cyklotrasu Ötscherland-Radroute a pôjde cez údolie Erlauftal znova naproti rieke Dunaj.

 

Počiatočný bod túry

Ybbs an der Donau

Cieľový bod túry

Lunz am See

Opis trasy Ybbstalská cyklotrasa

Z obce Ybbs do Amstetten je to dobrých 20 km. Prvých desať z nich vedie po rovných cestách, cez poľnohospodárske dedinky. Pri obci Blindemarkt po prvýkrát prekročíte rieku Ybbs, skôr ako začnete stúpať na idylický horský chrbát s nádherným výhľadom. Po zjazde sa Ybbstalská cyklotrasa kľukatí smerom na okresné mesto Amstetten. Ak je prostredie pri vjazde charakteristické skôr úsekmi prechádzajúcimi cez obchodné a nákupné zóny, pri výjazde prezentuje Ybbs kvality svojho prírodného bohatstva. Odhliadnuc od malých stúpaní prebieha cesta rovinatou kulisou vrchov a kopcov v oblasti Eisenwurzen. Od Ulmerfeldu pokračuje 10-kilometrový úsek so striedaním cyklochodníka a cesty. Potom vedie trasa v dĺžke asi päť kilometrov tesne popri priemyselnej zóne, skôr ako dosiahne centrum mesta Waidhofen.

Južne od Waidhofenu vedie odbočka pozdĺž riečky Kleine Ybbs do Ybbsitzu.

Cez Ofenloch vedie cyklotrasa po bývalej železničnej trati ďalej do obce Opponitz. V hornej oblasti údolia Ybbstal sa profil trasy vyznačuje rovinatým charakterom. 14 km za obcou Opponitz sa dostanete do Hollensteinu, o ďalších 11 km neskôr do mestečka St. Georgen am Reith. Postupne sa trasa tiahne s jemným stúpaním do obce Göstling. Odtiaľ vedie záverečný

úsek v dĺžke 11 kilometrov, čiastočne pozdĺž hlavnej cesty do obce Lunz am See. Potom vám tachometer ukáže okolo 107 prejdených kilometrov. Na spiatočnú cestu do obce Waidhofen an der Ybbs ponúkame prepravu autobusom. (cyklobus na Mostviertelskej linke MO1 medzi Lunz am See a Waidhofen an der Ybbs) Alebo si objednajte taxík s možnosťou prepravy bicyklov (objednanie min. 2 hodiny pred odchodom). Podrobné informácie o službách v oblasti mobility nájdete na www.ybbstalradweg.at.

 

Príchod

Západná diaľnica A1, výjazd Ybbs

Železnica (Ybbs) alebo Amstetten a Waidhofen Podrobnosti o príchode autom a možnostiach parkovania: https://www.mostviertel.at/mit-dem-auto-zum-ybbstalradweg

 

Parkovanie

Železničná stanica Ybbs, Amstetten, Waidhofen an der Ybbs Podrobné informácie: https://www.mostviertel.at/mit-dem-auto-zum-ybbstalradweg

 

Ybbstalská cyklotrasa je na severe dobre dostupná vlakmi ÖBB a Westbahn vďaka dopravným uzlom Amstetten a Ybbs na železničnej trase medzi Salzburgom a Viedňou. Tip: V pláne radenia vlakov si môžu všetci cyklisti pozrieť, v ktorých vagónoch je povolený prevoz bicyklov. Z Amstettenu do stanice Waidhofen an der Ybbs (Pozor: Na tomto úseku bude od 30.6. do 4.9.2017 premávať náhradná doprava. Prevoz bicyklov v tomto období nie je možný!) premáva každú hodinu regionálny vlak, ktorý zastavuje vo viacerých staniciach pozdĺž cyklotrasy. Cez pracovné dni, soboty, nedele a sviatky platia upravené časy odchodov.

Cyklobus, linka MO1 medzi Lunz am See - Waidhofen/Ybbs (Tel.+43 810/ 22 23 24) Cestovný poriadok na stránke www.vor.at Podrobné informácie o príchode: https://www.mostviertel.at/anreise-und-transfer-zum-ybbstalradweg

 

Ďalšie informácie / odkazy

Mostviertel Tourismus GmbH

07482/204 44

www.ybbstalradweg.at

 

Vybavenie

Trekingové bicykle

 

Mapa doporučená

Cyklomapa „Cyklistika popri rieke“ s podrobnými mapami cyklotrás Ybbstalradweg, Ötscherland-Radroute a Meridian-Radroute. Dostupné v kancelárii Mostviertel Tourismus, T 07482/20444, www.mostviertel.at/prospekte

 

Tip autora

The core section between Waidhofen an der Ybbs and Lunz am See is recommended for families with children!

Viac zájazdov okolo východiskového bodu